تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی

 

قسمت سوم

عطرهای خالی از هنر!

بحث در مورد عطرها فقط از بعد امنیت استفاده و تاثیرات زیست محیطی ترکیبات استفاده شده در آن ها، به هیچ وجه کافی نیست. چرا که رشد و توسعه عطرها یک مسیر هنرمندانه است. اگر فقط ترکیباتِ معطر طبیعی یا فقط ترکیباتِ سینتتیک را در پالتِ عطاران بگنجانیم، عطرها هیچ ارزشی نخواهند داشت.

قدم گذاشتن ترکیبات سینتتیک به این عرصه، طبقه بندی جدید از ترکیبات را برایمان به ارمغان آورد؛ مثل آلدهایدها. همین یک مورد به تنهایی، موجب تولدِ عطرهای نوین و هیجان انگیزی شد که تحولات بنیادین دنیای عطرسازی را به همراه داشت. اگر آلدهایدها مورد استفاده قرار نمی گرفتند، عطرهای مشهوری همچون Chanel No. 5 هرگز متولد نمی شدند. عطری که خودِ کوکو شنل در خصوص آن چنین می گوید: "این عطرِ زنانه با رایحه زن، بدونِ آلدهاید ممکن نبود." همین موضوع را می توانیم در مورد Aqua Di Gio نیز بگوییم که از پایه گذاران گروه بویایی دریایی-آبی در دوران معاصر بحساب می آید.

هر دو عطر موفقیتی تاریخی را در بازار از پیشِ چشم گذرانده اند و بار دیگر، می بینیم که چطور ترکیبات سینتتیک توانستند استعداد عطاران را برای خلق روایحی منحصربفرد که در دهه های گذشت از جمله پرفروش ترین ها بوده اند را، شکوفا نمایند.

آیا ترکیباتِ طبیعی همیشه و برای همه عطرها خوب هستند؟

با توجه به هرآنچه پیش تر گفتیم، ممکن است این سوال پیش بیاید که: "چنانچه مواد خام سینتتیک چنین مزایای گسترده ای دارند، پس چرا صنعت عطر همواره از مواد خام طبیعی نیز استفاده می کند؟" پاسخ این سوال در پیچیدگی ذاتی ترکیبات معطر است.

مواد خام طبیعی از منابع طبیعی استخراج می شوند؛ میوه ها، برگ ها، شاخه ها، گیاهان، گل ها، ادویه ها و بسیاری منابع طبیعی دیگر. فرآیند عصاره گیری برای گرفتن روغن های اصلی معطر از این منابع انجام می گیرد و بدین ترتیب، عطرهایی با ترکیبات بسیار پیچیده بهمراه تعداد زیادی از مواد معطر و عصاره ها خلق می شود.

از چشم اندازِ یک عطرساز، استفاده از مواد خام طبیعی به ایجاد نوت های بویایی خاصی کمک می کند، احساسات چندگانه را وارد عطر کرده و موجب می شود مشتری بتواند در گذر زمان، در لایه های زیبای عطر خود کاوش نماید.

بدون شک، استفاده از ترکیبات طبیعی، تمایل مشتری به عطر را ارتقاء می دهد. این مورد هم موجب فروش گسترده عطرهای تجاری و تولید انبوه و هم محصولات لوکس و فاخر می گردد.

مزایای استفاده از مواد خام طبیعی و خلق هنرهای پیچیده بویایی، درکنار ترجیح دادن ترکیبات طبیعی توسط مشتری ها، بهمراه برخی عوارض ترکیبات سینتتیک، موجب شده است که امروزه ترکیبات طبیعی معطر، همواره در عطرها هنرنمایی کنند و از صنعت عطرسازی حذف نشوند.

مشاهده عطر های سایت لوکس بایر