اودیسه و آقای میاکه

معرفی عطرهای Issey Miyake

 

او بازمانده روزهای مصیبت بار بمباران اتمی هیروشیما است. ذهنی خلاق و ایده پرداز که تلخی ها و صحنه های دردناک به یادگار مانده از آن روزهای تاریک، در کنار روحیه ای شکست ناپذیر و قلبی سرشار از امید، او را بسوی حرکت در مسیر طراحی آثاری ویژه و ساختارشکن هدایت کرده است. او Issey Miyake است: متولد بیست و دومین روز از آوریل 1938و دانش آموخته رشته گرافیک از دانشگاه هنر  Tama در توکیو. طراح بزرگ و صاحب سبکی که در اوایل دهه 1960 میلادی و پس از اتمام تحصیلات عازم پاریس شد تا رویاها و ایده های منحصربفرد خود در زمینه طراحی را با فعالیت حرفه ای در کشورهای صاحب سبک در این عرصه، تحقق بخشد.

ایسه میاکه نخستین تجربیات مهم خود را با حضور در پاریس و در همکاری با خانه های مطرحی همچون Guy Laroche و Givenchy در دهه 1960 به ثبت رساند. در ادامه او عازم نیویورک شد و بعنوان یکی از طراحان اصلی خانه Geoffrey Beene عهده دار طراحی پوشاک آماده این برند شد. پس از یک دهه حضور در سطح اول طراحی مد، میاکه در دهه 1970 به توکیو بازگشت و مزون طراحی لباس Miyake Design Studio را راه اندازی نمود. فعالیت این کارگاه طراحی مد بر طراحی پوشاک بانوان با نگاهی مدرن و طرح هایی متفاوت، متمرکز بود و در ادامه، توسعه این فعالیت های خلاقانه و البته جسورانه، زمینه ساز درخشش و تاریخسازی میاکه در عرصه مد و طراحی لباس شد.

در دهه 1980، ایسه میاکه کار بر روی روش های نوین چین دار کردن پوشاک زنانه را آغاز کرد و با ابداع شیوه ای منحصربفرد، موفق به ارائه مجموعه ای مدرن، ساختارشکن و جریانساز از لباس های چین دار شد. A-POC از دیگر ابداعات بیاد ماندنی میاکه در صنعت پوشاک است؛ مجموعه ای برای خانم ها و آقایان که شامل استوانه هایی پارچه ای است که به انتخاب مخاطبان، قابلیت برش به شکل ها و فرم های مختلف را دارند. me Issey Miyake یا Cauliflower از دیگر مجموعه های پوشاک طراحی شده توسط ایسه میاکه ات که عرضه کننده لباس های تک سایزی است که متناسب با اندام فرد استفاده کننده، کِش می آیند. علاوه بر ابداع شیوه های جدید در طراحی پوشاک و موفقیت در این عرصه، ایسه میاکه مجموعه های دیگری همچون کیف، ساعت و بطری های لوکس با تولید محدود را طراحی و عرضه کرده است تا بیش از پیش بر موفقیت ها و درخشش برند منحصربفرد خود بیفزاید.

همچنانکه ایسه میاکه، بعنوان طراحی صاحب سبک و پیشگام در ارائه مفاهیم و آثار جدید در صنعت مد و طراحی لباس شناخته می شود؛ باید او را در زمره چهره های جریانساز و مطرح عطرسازی مدرن بحساب آورد. میاکه، لاین عطرسازی خود را با معرفی عطر زنانه ای آغاز کرد که به نوعی آغازگر دوران تازه ای در ساخت روایح تازه، شاداب و ظریف به شمار می رود. این برند مطرح، فعالیت های خود در عطرسازی را از سال 1992 آغاز نمود و تا به امروز بیش از هشتاد عطر معرفی کرده است که در قالب سه مجموعه ارائه گشته اند. در ادامه، مروری خواهیم داشت بر عطرهای موفق و محبوب ایسه میاکه.

 

L'eau d'Issey

جریان تازه و زندگی بخش آب در فصل بهار که با لمسی از گل ها و جنگل ها در این فصل، روایحی افسونگر و شگفت انگیز را پدید می آورند؛ دستمایه خلق عطر زنانه ای شد که معرفی آن در سال 1992، انقلابی در عطرسازی معاصر بپا کرد. L'eau d'Issey یکی از پیشگامان حرکت در فضاهای آبی-شفاف و دریایی-کالونی است که درخشش آبی و گیرای خود را با بستری نرم، آبدار و لطیف از گل هایی همچون نیلوفر آبی، فریزیا، رز، زنبق دره و گل صد تومانی برجسته و افسونگر ساخته و با لمسی مطبوع و میوه ای از خربزه و اوسمانتوس، آن را کامل ساخته است. L'eau d'Issey که نام خود را از تلفیق زیرکانه نام کوچک میاکه(ایسه) با اودیسه گرفته است؛ عطری جریانساز و بسیار موفق در دوران جدید عطرسازی است که پایه گذار استفاده گسترده از کالون برای ساخت ترکیبات آبی و دریایی و شاداب در سال های بعد شد.

نسخه مردانه این عطر با عنوان L'Eau d'Issey Pour Homme در سال 1994 معرفی شد. این عطر، ضمن حفظ ظرافت های گل بو-دریایی و آبدار عطر اصلی، حجم بالایی از مرکبات همچون یوزو، لیمو، ترنج و لیموی شاه پسند را با سایه هایی چوبی-ادویه ای همراه می کند تا ارائه گر ابعاد تازه ای از فضاهای مرکباتی، شاداب و آبی باشد. موفقیت این دو عطر بیاد ماندنی، زمینه ساز پرداخت میاکه به عطرسازی بصورت حرفه ای و رسمی تر شد. این دو عطر، مجموعه اصلی از عطرهای ایسه میاکه را با همین عنوان بنا نهاده و طی دو دهه که از تولد آن می گذرد؛ این مجموعه آثار متعددی را در قالب دنباله های این دو عطر معرفی کرده است. عطرهای این مجموعه که همگی المان هایی از دو عطر اصلی را در خود دارند؛ با حفظ این فضا، ساختارهای مختلف را هدف قرار داده و بخوبی از گروه ها و فضاهای بویایی دیگر نیز سخن می گویند.

همراهی تازگی پودری-خامه ای و میوه ای آکوردی از اوسمانتوس، میموسا و رز بر بستری از مشک که در تار و پود گل بو و تازه نسخه زنانه عطر اصلی تنیده شده در Lune d’Issey و سبزی صابونی-مرکباتی بهارنارنج که با لمسی از موم در فضای عطر اصلی جریان یافته در Soleil d`Issey، دو دنباله از نسخه زنانه عطر اصلی این مجموعه هستند که در سال 2001 ارائه شدند.

تفسیر سبز- ادویه ای ساطع شده از محوری چای-مشک برای عطر زنانه در L`Eau d`Issey Une Goutte de Nuage محصول 2009؛ آمیزش فضای عطر اصلی با پایه ای چوبی- گیاهی و کهربایی-ادویه ای در L’Eau d’Issey Fleur de Bois محصول 2010 و برجسته سازی فضای رز بو و گلی نسخه اصلی در L`Eau d`Issey Florale محصول 2011؛ از دیگر دنباله های موفقی هستند که برای نسخه زنانه عطر اصلی این مجموعه ارائه شده اند.

همچون دنباله های پر تعدادی که میاکه برای عطر زنانه این مجموعه ارائه کرده است؛ عطر مردانه این مجموعه نیز دنباله های موفقی به خود دیده است. عطرهایی که با پسوندهایی نظیر Blue، Sport، Yuzu و Summer در سال های مختلف معرفی شده اند و بر هرچه شاداب تر بودن عطر اصلی تأکید دارند؛ حجم بالایی از دنباله های نسخه مردانه L’Eau d’Issey را به خود اختصاص می دهند. همچنین، لاین عطرسازی ایسه میاکه دنباله هایی برای L'Eau d'Issey Pour Homme طراحی کرده که برخی از آنان، به زیبایی فضای شاداب و گیرای عطر اصلی را با فضاهای شرقی، تاریک و اسرار آمیز ادغام نموده اند. Nuit d’Issey محصول 2014 یکی از این عطرها است که آکورد چرمِ زعفرانی، دودی و تاریک خود را با لایه هایی چوبی-صمغی و بخوری فلفلی پوشانده و با لمسی از رایحه عطر اصلی آن را کامل می کند.

L`Eau d`Issey Pour Homme Noir Ambre از دیگر عطرهای ویژه این مجموعه است که در سال 2014 از آن رونمایی شد. عطری که آکورد کهربای وانیلی-دارچینی، صمغی و خاکی را به زیبایی با پس زمینه هایی از چرم رزینی، حیوانی و دودی ادغام کرده و با سایه هایی چوبی، می پوشاند. رشته هایی بخوری-فلفلی که در بافتی کهربایی، رزینی و چوبی-صمغی نفوذ کرده و بر پایه ای از چرم دودی-جانوری به کمال رسیده است؛ فضای L’Eau d’Issey Pour Homme Or Encens محصول 2017 را شکل داده است تا ماجراجویی های این لاین عطرسازی با آثار بدیع و مدرنی که همچنان به اصول پی ریزی شده توسط بنیانگذار خانه در زمینه عطرسازی وفادار هستند؛ ادامه پیدا کند.

شادابی دریایی، نمکین و مرکباتی نشسته بر پایه ای چوبی در  L`Eau Majeure d'Issey محصول 2017 و نیز نشاط مطبوع میوه ای، آبدار و گل بوی حاصل از همراهی رز و گلابی که با لایه هایی از عسل و عنبر همراهی شده است در L'Eau d'Issey Pure Nectar de Parfum محصول 2018 از جدیدترین دنباله هایی هستند که لاین عطرسازی ایسه میاکه برای دو عطر اصلی و بیاد ماندنی خود ارائه کرده است.

 

Pleats Please

Pleats Please مجموعه ای از لباس های کشباف و چین دار طراحی شده توسط ایسه میاکه است که در سال 1993 عرضه شده اند. لاین عطرسازی ایسه میاکه با الهام از این مجموعه ویژه و موفق، در سال 2012 عطر Pleats Please را با تأکید بر زنانگی هایی نامتعارف و اسرار آمیز معرفی کرد.  این عطر، تقابل لطافت شفاف و مطبوع آکوردی از نوت های میوه ای، گل صد تومانی و وانیل با گرمای ایندولیک، چرکین و سفید بستری از گل های سفید، پچولی و مشک را به نمایش می گذارد. رایحه پر پیچ و خم و در عین حال، جذاب این عطر که بخوبی تفسیری معطر از مجموعه لباس های Pleats Please را به نمایش میگذارد؛ سر آغازی برای مجموعه ای ویژه در لاین عطرسازی ایسه میاکه با همین عنوان شد.

دنباله هایی همچون Eau de Parfum (برجسته کردن سبزی جانوری گل های سفید در عطر اصلی، محصول 2012)، L’Elixir (جریانی از شفافیت پودری، شهددار و خامه ای گاردنیا و هلیوتروپ در ترکیب اصلی محصول 2012)، L`Eau (تزریق شادابی تمیز، مرکباتی و نرم حاصل از رز و بهار نارنج به ساختار عطر اصلی محصول 2013) و نیز Pleats Please in Bloom (شادابی اغواگر شده با فضایی میوه ای و مرکباتی از تمشک، لیچی و رز محصول 2015)؛ برخی از عطرهایی هستند که ایسه میاکه با محوریت فرمول عطر اصلی معرفی نموده است تا Pleats Please بعنوان دومین مجموعه از عطرهای این لاین عطرسازی، موفقیت های این برند در جهان عطر را تداوم بخشد.

 

شیرینی لذیذ و انگیزاننده آکوردی از وانیل، کارامل، نارگیل و شیر که در تار و پودی پودری-گل بو از رز، یاس و آمبرته نفوذ کرده و با لایه ای خاکی و چوبی از دانه های گیشنیز، گایاک و ماهاگونی پوشیده شده است در Le Feu d'Issey محصول 1998؛ و نیز سادگی سبز، مرکباتی، گل بو و رزینی حاصل از همراهی لیموی شاه پسند، سنبل و یاس با پایه ای از سدر و باریجه در  A Scent by Issey Miyake محصول 2009؛ از دیگر عطرهایی هستند که لاین عطرساز ایسه میاکه به مخاطبان عرضه کرده است.

 

ایسه میاکه طراح و هنرمندی صاحب سبک است که دنیایی متفاوت و اعجاب انگیز را در قالب آثار خود به نمایش گذاشته است. دنیایی که از نبوغ و نو آوری برخاسته است و تفکرات ساختارشکنانه و تکرار گریز یک ذهن خلاق و طغیانگر را به نمایش می گذارد. میاکه، بازمانده دورانی تاریک است و نمایه هایی از انقلاب و طغیانگری را در قالبی طنز و هجو، در آثار خود می گنجاند. چه در عرصه طراحی پوشاک و چه در زمینه عطرسازی، میاکه رویکردی طنازانه و هجو مانند را در پیش گرفته و با ایهام گویی هایی جالب توجه، اشارات ظریف و طنز مانند خود را کامل می سازد. نمونه برجسته این گفته، عطر جاودانه L'Eau d'Issey است که با دستمایه قرار دادن افسانه اودیسه و تلفیق آن با نام کوچک خود، در قالب رایحه ای مدرن و درخشان، اشاراتی ظریف به سرگذشت خود و عبور از روزهای تاریک بمباران اتمی هیروشیما می کند.

ماجراجویی های هیجان انگیز میاکه که از انقلاب در طراحی پوشاک شروع شده و به دنیای تکنولوژی و همکاری با افسانه ای بنام "استیو جابز" رسید؛ تأثیر بسزایی بر عطرسازی مدرن داشته است. جریانی که با عطر آبی- دریایی و گل بوی L'Eau d'Issey، فصل جدیدی را در عطرسازی معاصر آغاز کرد و توسعه آن توسط ایسه میاکه، بخشی از خاطرات و دلبستگی های شهروندان دنیای روایح را به خود اختصاص داد. عطرهایی که درخشش، لطافت، مدرنیته و جریانسازی را با حس و حالی هجو و طنز در هم آمیختند تا نام ایسه میاکه و لاین عطرسازی او در تاریخ رایحه آفرینی و آفرینش در این زمینه، جاودانه گردد...

مشاهده عطر های برند Issey Miyake