همیشه خریداران عطر با اصطلاحاتی که روی عطر ها نوشته است سردرگم می شوند، گاهی یک عطر مشخص را در یک فروشگاه با غلظت Eau de Parfum می یابیم و در فروشگاه دیگر با غلظت Eau de Toilette باقیمتی پایین تر، و بدون توجه به این مشخصات یا فروشگاه اول را به گران فروشی متهم می کنیم و یا به اصل بودن عطر فروشگاه دوم شک می کنیم.

تمام چنین خوشبو کننده هایی، تنها در میزان غِلظت عصاره‌های روغنی معطر در حلال آن، که می‌تواند شامل الکل یا ترکیبی از آب و الکل باشد متفاوت هستند. شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی / روغن عطر) مورد استفاده در آن می‌باشد: هر قدر درصد ترکیبات معطر بیشتر می شود، شدت و ماندگاری آن نیز بیشتر می شود.

عبارات رایج در این زمینه به شرح ذیل می باشند:

عصاره عطر یا perfume با غلظتی بین ۱۵–۴۰٪ از مواد معطر غلیظ‌ترین، خالصترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است.

اسپریت دو پرفیوم یا Esprit de Parfum یا ESdP شامل ۱۵–۳۰٪ مواد معطر، یک ترکیب که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم استفاده می‌شود.

ادو پرفیوم یا (Eau de Parfum (EDP با غلظتی در حدود ۱۰–۲۰٪ رایج‌ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست.

ادو تویلت یا (Eau de Toilette (EDT در حدود ۵–۱۵٪ غلظت داشته و بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

ادوکلن یا Eau de Cologne یا EdC، با غلظتی در حدود ۳–۸٪ از مواد معطر قابل ذکر است که عبارت Original Eau de Cologne یک نام تجاری ثبت شده است. در ایران به اشتباه از کلمه ادوکلن برای عطر به کار می بریم.

پرفیوم میست با غلظت ۳–۸٪ مواد معطره در حلال غیر الکلی.

اسپلش و افترشیو (EdS) با ۱–۳٪ غلظت مواد معطره.

در ذیل جدول غلظت عطر ها با میزان ماندگاری آمده است، تصویر ذیل را می توانید در کامپیوتر یا گوشی موبایل خود نگاه داشته و در مواقع خرید عطر به آن مراجعه نمایید:

تفاوت ماندگاری عطر ها با غلظت های متفاوت

مشاهده تمامی عطر های لوکس بایر

منبع