مجله لوکس بایر

در حال بار گذاری...
 1. August 02, 2019

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی قسمت چهارم

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی

   

  قسمت چهارم

  طراحی ترکیب معطر طبیعی

  با این همه... از چه ترکیباتی باید استفاده کنیم؟ آیا یک برنده واقعی وجود دارد؟

  نگاهِ منفی نسبت به ترکیبات سینتتیک، سال ها است که مسیر خود را می پیماید و همچنان نیز این رویه را ادامه می دهد. اما این افسانه که ترکیبات سینتتیک بد هستند، به وضوح غلط است. همانطور که پیش تر در جزییات توضیح دادیم، این قبیل اظهارات کلی، مملو از خطا بوده و ترکیبات طبیعی همانند ترکیبات مصنوعی دارای نکات منفی هستند؛ حتی اگر سوی دیگر این طیف، یعنی کم خطر بودنِ ترکیبات سینتتیک را در نظر بگیریم.

  ترکیبات طبیعی با چالش های خاصِ خود مواجه اند. از جمله آن ها می توان به تفاوت محصولات به عمل آمده، مسائل مرتبط با پایداری، و مخاطراتِ زنجیره تأمین اشاره کرد. با تمام این چالش ها، اما مواد اولیه طبیعی، همواره در کنارِ عوارضِ کمتر برای انسان و محیط زیست، نقش مهمی در تبدیل کردن

  ادامه مطلب
 2. August 02, 2019

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی قسمت سوم

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی

   

  قسمت سوم

  عطرهای خالی از هنر!

  بحث در مورد عطرها فقط از بعد امنیت استفاده و تاثیرات زیست محیطی ترکیبات استفاده شده در آن ها، به هیچ وجه کافی نیست. چرا که رشد و توسعه عطرها یک مسیر هنرمندانه است. اگر فقط ترکیباتِ معطر طبیعی یا فقط ترکیباتِ سینتتیک را در پالتِ عطاران بگنجانیم، عطرها هیچ ارزشی نخواهند داشت.

  قدم گذاشتن ترکیبات سینتتیک به این عرصه، طبقه بندی جدید از ترکیبات را برایمان به ارمغان آورد؛ مثل آلدهایدها. همین یک مورد به تنهایی، موجب تولدِ عطرهای نوین و هیجان انگیزی شد که تحولات بنیادین دنیای عطرسازی را به همراه داشت. اگر آلدهایدها مورد استفاده قرار نمی گرفتند، عطرهای مشهوری همچون Chanel No. 5 هرگز متولد نمی شدند. عطری که خودِ کوکو شنل در خصوص آن چنین می گوید: "این عطرِ زنانه با رایحه زن، بدونِ آلدهاید ممکن نبود." همین موضوع را می توانیم در مورد Aqua Di Gio نیز بگوییم که از پایه گذاران گروه بو

  ادامه مطلب
 3. August 02, 2019

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی قسمت دوم

  تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی

   

  قسمت دوم

  تفاوت عملکرد و زنجیره تأمین

  تفاوت های زیادی میان ترکیبات معطر سینتتیک و طبیعی وجود دارد. برخی از این تفاوت ها ناشی از پیامدهایی است که تهیه مواد اولیه برای زنجیره تأمین آن ها از منابع موجود در طبیعت دارند و برخی از آن ها بدلیل موانع تکنیکی برای غلبه بر موانع موجود در جایگزینی مواد طبیعی با ترکیبات آزمایشگاهی هستند. برخی دیگر از تفاوت ها نیز در برخی موارد، بر افراد و مکان هایی که مواد خام را برای صنعتِ عطرسازی فراهم می آورند، تاثیر می گذارند. در این قسمت، به بررسی برخی از تفاوت هایی خواهیم پرداخت که استفاده از مواد صنعتی و آزمایشگاهی در ساخت عطر و ترکیبات معطر را بیش از پیش حائز اهمیت می کند.

   

  تفاوت رفتار و عملکرد عطر در شرایط مختلف

  بعنوان مثال، رایحه برخی ترکیبات طبیعی مرکباتی خیلی سریع از روی شمعی که در حال سوختن است محو می شود؛

  ادامه مطلب
 4. August 02, 2019

  عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟ قسمت چهارم

  عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟

   

  قسمت چهارم

  مزایا و معایب ترکیباتِ سینتتیک

  ترکیبات معطر سینتتیک که در محصولات عمومی دیده می شود، دارای میزان بسیار اندک از عصاره ای هستند که رایحه آن را دارند، و یا اصلا حاوی عصاره طبیعی نیستند. اغلب از مواد پتروشیمیایی ساخته می شوند که از جمله آن ها می توان به فتالات اشاره کرد. در ادامه بیشتر به جزییات این موضوع خواهیم پرداخت.

  فرمول های عطر، بخشی از دارایی های شخصی بشمار می آیند؛ به همین دلیل به شرکت ها در اکثرِ کشورهای دنیا این اجازه داده می شود تا ترکیباتی که در عطرهای خود بکار می برند را آشکار نکنند و تمام تلاش خود را بکارگیرند تا ترکیباتِ دقیق عطرها براحتی قابل تشخیص نباشد. بدین ترتیب، تولیدکنندگان محصولات زیبایی می توانند از ترکیباتی که برای هورمون ها خطرناک است و دیگر ترکیبات شیمیایی مضر استفاده کنند. برخی از مهم ترینِ این تر

  ادامه مطلب
 5. August 02, 2019

  عطر، آدم ها و خاطرات ماندگار قسمت دوم

  عطر، آدم ها و خاطرات ماندگار

   

  قسمت دوم

  عطرها بعنوان لوازم جانبی شخصی

  عطر یک محصول جانبی شخصی است که می تواند متناسب با فصل، موقعیت یا حال و هوای شما تغییر کند. چند نوع عطری که پیشنهاد می شود همیشه داشته باشید، عبارتند از: یک عطر برای محل کار، یک عطر برای استفاده روزانه، یک عطر زمستانی، یک عطر تابستانی و یک عطر بسیار منحصربفرد که همچون امضای شخصی شما باشد!

   

  روایح و مناس

  ادامه مطلب
 6. August 02, 2019

  راه­کارهایی برای استفاده کافی از عطر

  راه­کارهایی برای استفاده کافی از عطر

  براحتی می­توان فردی را که میزان زیادی عطر یا ادوکلن استعمال کرده است را تشخیص داد. می­توانید از آن سر اتاق هم عطر او را استشمام کنید... حتی وقتی رفته است! هنگامیکه صحبت از عطر به میان می­آید، بایستی به میزان استفاده از آن دقت کرد. نه تنها می­توان یک عطر بسیار دوست داشتنی و مطبوع را به قدری استفاده کرد که موجب آزار و اذیت اطرافیان شود، بلکه استفاده بیش از حد می­تواند در افراد حساس به بو، موجب آلرژی یا میگرن شود. بسیاری از ما نسبت به عطری که هر روز می­زنیم بی­حس می­شویم؛ از این رو بیش از حد از آن استفاده می­کنیم تا خودمان بتوانیم آن را استشمام کنیم؛ چرا که گیرنده­های حسی درون بینی نسبت به رایحه مقاوم می­شوند. برای جلوگیری از میزان مصرف بیش از حد عطر به نکات زیر توجه کنید:

   

  تست با دستمال کاغذی

  برای آزمودن اینکه آیا از عطر

  ادامه مطلب
 7. August 02, 2019

  عطرهایی که شما را خوشحال می­کنند!

  عطرهایی که شما را خوشحال می­کنند!

  از لحاظ علمی اثبات شده که برخی عطرها شما را خوشحال می­کنند. وقتی صحبت از رایحه­درمانی یا تغییرِ خلق و خو با استفاده از روایح می­شود، برخی افراد بدبین هستند، و آن را با تاثیرِ داروها مقایسه می­کنند. با این حال، پژوهش­های اخیر، توضیحات حقیقی و علمی از تاثیر روایحِ مختلف بر عواطف و هیجانات ارائه و آن­را اثبات نموده­است.

   

  نقشه برداری از خلق و خو و شناخت روایح

  یک گروه پژوهشی از IFF روایح و ارتباط آن­ها با تغییر خلق و خو را مورد بررسی قرار دادند و در این پژوهش، روشی بنام "نقشه­برداری از خلق و خو" طراحی کردند که بوسیله رأی دادن به احساسی که یک رایحه در فرد بوجود می­آورد، میزانِ قابل­اعتمادِ ارتباط روایح با خلق و خو را مورد توجه قرار می­داد.

  طیِ نقشه­برداری از خلق و خو، روایح مرکبات و وانیل به مشارکت­کنندگان داده شد و از آن­ها خواسته شد تا به نوعِ احساسی که در نتیجه استشمام این دو رایحه در آن­ها ایجاد می&

  ادامه مطلب
 8. August 02, 2019

  عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟ قسمت سوم

  عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟

   

  قسمت سوم

  عطری را استشمام می کنم؛ رایحه اش منحصر بفرد است اما با آن غریبه نیستم. رایحه گل، میوه، غذا، چرم، چوب... همه را می شناسم! اما این امر بدین معنا نیست که ساختنِ یک رایحه، یعنی چیدن تعدادی گل یا میوه، کوبیدن آن ها و سپس ترکیب آن ها با هم، تا یک عطر ساخته شود! در این بخش به برخی ترکیبات رایج در عطرها نگاهی خواهیم داشت و به موضوعاتی پیرامون همین امر و محصولات ارگانیک و سینتتیک می پردازیم و اطلاعات مختصری  از نحوه ساختِ محصولاتِ عطری بدست می آوریم.

   

  مشک

  هم اکنون، واژه "مشک" اصطلاحی است که برای ترکیبات بکار برده شده در نت های پایه عطر، بکار برده می شود. این ترکیب، تثبیت کننده است؛ بدین معنا که میزانِ تبخیر عطر را کاهش و موجب دوام آن می شود. می توان مشک را هم از منابع طبیعی و هم از منابع مصنوعی بدست آورد. منابع طبیع

  ادامه مطلب
 9. August 02, 2019

  عطر، آدم­ها و خاطرات ماندگار

  عطر، آدم­ها و خاطرات ماندگار

   

  قسمت اول

  عطرها خاطره انگیزند؛ این حرف نه تنها شاعرانه، بلکه علمی نیز هست. عطرها و خاطرات، برای همیشه در هم آمیخته­اند. باغ تابستانی، بیشه های گرمسیریِ مملو از طراوت، نسیم ساحل، کیک سیب و آتشکده­ای دنج، بوی چوب در حال سوختن، عطر گندم زار، بوی باران و ... خاطرات گذشته و شادی آن دوران را برایمان زنده می­کنند. مطالعات مدرن انجام شده بر روی رفتار انسان نشان داده­اند که روایح، بیشتر از تصاویر خاطره انگیزند. عطر، احساسی می­سازد که مستقیما شما را به خاطره­ای در گذشته پرتاب می­کند.

   

  شکل­گیری خاطرات منفی

  ما بواسطه روایح، خاطراتی از لحظات تلخ و منفی زندگی را هم بیاد می آوریم. روایحِ مرتبط با رخدادهای آسیب­زا می­توانند واکنش­های منفی را در ما برانگیزانند. دو محقق

  ادامه مطلب
 10. August 02, 2019

  حقایقی جالب و جذاب در مورد عطرها

  حقایقی جالب و جذاب در مورد عطرها

  جهان شگفت­انگیز عطرها، تاریخی طولانی همراه با حقایق و افسانه­های بسیاری دارد. در این قسمت به تعدادی از جالب­توجه­ترین این حقایق می پردازیم.

  • هنر عطر سازی بیش از 4000 سال قدمت دارد! خاستگاه این هنر ناب حتی به زمانی عقب­تر از فرعون­ها و پادشاهان بازمی­گردد. از لحاظ لغوی واژه "per fume" بمعنای "درمیانِ دود" است و بر بخورهای معطر حاوی گیاهان، گشنیز و کندر اشاره دارد.

   

  • عطرسازی مدرن از سال 1310 مسیر خود را آغاز نمود. بطورکلی عطرسازی مدرن بمعنای هنر ترکیب الکل با روغن­ها و عصاره­های معطر است. ترکیباتِ پایه مایع معطری که برای ملکه الیزابت مجارستان ساخته شد متشکل از رزماری، آویشن و عصاره لیموی شاه پسند بود. بعلاوه، این مایع معطر خاصیت نیروبخشی داشت و بوسیله پزشکان آن زمان برای درمان انواعی از بیماری­ها تجویز می­شد.

   

  ادامه مطلب
صفحه‌ی