تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی قسمت دوم

تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی قسمت دوم

تاثیرعطرهای سینتتیک و گرایش به عطرهای طبیعی

 

قسمت دوم

تفاوت عملکرد و زنجیره تأمین

تفاوت های زیادی میان ترکیبات معطر سینتتیک و طبیعی وجود دارد. برخی از این تفاوت ها ناشی از پیامدهایی است که تهیه مواد اولیه برای زنجیره تأمین آن ها از منابع موجود در طبیعت دارند و برخی از آن ها بدلیل موانع تکنیکی برای غلبه بر موانع موجود در جایگزینی مواد طبیعی با ترکیبات آزمایشگاهی هستند. برخی دیگر از تفاوت ها نیز در برخی موارد، بر افراد و مکان هایی که مواد خام را برای صنعتِ عطرسازی فراهم می آورند، تاثیر می گذارند. در این قسمت، به بررسی برخی از تفاوت هایی خواهیم پرداخت که استفاده از مواد صنعتی و آزمایشگاهی در ساخت عطر و ترکیبات معطر را بیش از پیش حائز اهمیت می کند.

 

تفاوت رفتار و عملکرد عطر در شرایط مختلف

بعنوان مثال، رایحه برخی ترکیبات طبیعی مرکباتی خیلی سریع از روی شمعی که در حال سوختن است محو می شود؛ درحالیکه ترکیبات سینتتیک مرکباتی عملکرد بهتر، دوام بیشتر و قیمت کمتری دارند. گاهی رفتار ترکیب معطر در یک شرایط خاص، تعیین می کند که از چه موادی استفاده کنیم و در این مورد، معمولا ترکیبات سینتتیک ارجح هستند.

 

تاثیر زیست محیطی

چوبِ صندل، ترکیبی با رایحه چوبی است و چنان بهره برداری عظیمی از آن در هند انجام گرفت که این گونه گیاهی با خطر مواجه شد و عمده ترین دلیل جنگل زدایی در این کشور بود. بایستی گزینه های جایگزینی یافت می شد و هم اکنون از آن گزینه ها در حال استفاده هستیم.

 

پایداری

 بدلیل تاثیر زیست محیطی استفاده از این مواد خام، نیاز است که شرکت ها برای برآوردن نیاز واعتماد مشتریان، یک برنامه اثربخشِ پایداری طراحی نمایند، تا بتوانند مواد خام و با کیفیتی تولید کنند که برای افراد، محیطِ زیست و گونه های بومی آسیب زننده نباشد.

 

تغییر در محصول به عمل آمده  

تغییر کیفیت محصول که ناشی از تفاوت در میزان بارندگی، محتوای خاک، بیماری های محصول، وجود حشرات و آفت ها، و دیگر عوامل است، نقش مهمی در تعیین قیمت ایفا می نماید. هیچ محصول کشاورزی از امسال تا سال دیگر، دقیقا یکسان نخواهد بود و همین امر یکی از حیاتی ترین مسائل در توانایی بازتولید مواد خام و توانایی وابستگی به آن ها است. این حجم از مشکلات (تخریب زیستگاه ها، تغییر در کیفیت محصولات به عمل آمده، نوسان قیمت) در کنارِ عملکرد ضعیفِ مواد طبیعی، دشواری های فزاینده ای برای متریالِ طبیعی عطرها بوجود آورد و تلاش های مضاعف ناشی از این مشکلات، موجب افزایش قیمت نهایی برای مشتری می گردد.

بسیاری از مواد سینتتیک با این مشکلات و دشواری ها روبرو نیستند و  علاوه  بر این، عملکرد بهتر، قابلیت بازتولید و قابلیت عدم وابستگی بیشتر و در نهایت قیمت ارزان تری دارند.

 

سم شناسی، آلایندگی، و سلامتی انسان

بطورکلی، موادِ خام معطر سینتتیک خطرات کمتری نسبت به مواد خام طبیعی دارند. از جمله نمونه های اولیه این موضوع ترکیبات معطر خزه بلوط و خزه درخت است که هر دو بسیار آلرژی زا هستند.

قوانین مرتبط با این دو ماده خام، بسیاری از عطرهای دوست داشتنی کنونی و قدیمی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد؛ مثل Chanel No. 5, Miss Dior, Guerlain’s Shalimar  و  Angel by Thierry Mugler

به همین دلیل است که سازمان تنظیم مقررات IFRA (انجمن بین المللی عطر)، که مسئولیت اجرای مقررات صنعت عطرسازی را بر عهده دارد، استفاده از این ترکیبات را در محصولاتی که به مشتریان ارائه می گردد، ممنوع کرده است. علت استفاده از جایگزین سیننتتیک خزه ها تحت عنوان "وراموس" نیز همین موضوع است.

یکی دیگر از مضرات مواد خام طبیعی این است که آن ها هم می توانند آلاینده زیست محیطی باشند. ترکیبات سینتتیک هم می توانند آلاینده زیست محیطی باشند، اما در این مورد باید بگوییم که ترکیباتِ طبیعی، پا به پای رقیبِ خود ایجاد خطر می نمایند!

مشاهده قسمت اول این مقاله