عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟ قسمت چهارم

عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟   قسمت چهارم

عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟

 

قسمت چهارم

مزایا و معایب ترکیباتِ سینتتیک

ترکیبات معطر سینتتیک که در محصولات عمومی دیده می شود، دارای میزان بسیار اندک از عصاره ای هستند که رایحه آن را دارند، و یا اصلا حاوی عصاره طبیعی نیستند. اغلب از مواد پتروشیمیایی ساخته می شوند که از جمله آن ها می توان به فتالات اشاره کرد. در ادامه بیشتر به جزییات این موضوع خواهیم پرداخت.

فرمول های عطر، بخشی از دارایی های شخصی بشمار می آیند؛ به همین دلیل به شرکت ها در اکثرِ کشورهای دنیا این اجازه داده می شود تا ترکیباتی که در عطرهای خود بکار می برند را آشکار نکنند و تمام تلاش خود را بکارگیرند تا ترکیباتِ دقیق عطرها براحتی قابل تشخیص نباشد. بدین ترتیب، تولیدکنندگان محصولات زیبایی می توانند از ترکیباتی که برای هورمون ها خطرناک است و دیگر ترکیبات شیمیایی مضر استفاده کنند. برخی از مهم ترینِ این ترکیبات عبارتند از:

 

فتالات

فتالات ها، نمک های شیمیایی یا استرهای اسید فتالیک هستند که برای انعطاف پذیر شدنِ عناصرِ یک محصول، بکاربرده می شوند. از فتالات در عروسک ها، کف پوش ها، دیوارپوش ها، مواد شوینده، لوبریکنت ها و بسته بندی محصولات غذایی نیز استفاده می شود. فتالات یک افزودنی سینتتیک در عطرها و دیگر محصولات معطر بوده و کاربرد اصلی آن حلال و تثبیت کننده است.

فتالات ها موجب اختلال در تولید و عملکرد هورمون ها می شوند. اما هنوز تاثیراتِ دقیق ترِ آن بر بدن انسان، کشف نشده و پژوهشگران درحال تحقیق بر روی آن ها هستند. اتحادیه اروپا استفاده از برخی فتالات ها در محصولات آرایشی را ممنوع کرده است. برخی فتالات ها موجب آسیب به کبد و کلیه، نقص در نوزاد و کاهش میزان اسپرم در مردان می شود. برای حفاظت از سلامت مصرف کننده، برخی محصولات، بدونِ فتالات به فروش می رسند و چنانچه فردی درخواست محصول بدون فتالات را بدهد، از لحاظ قانونی مانعی ندارد و فروش آن ها آزاد است.

 

پارابن

برخی از مشتریان به محصولاتی توجه می کنند که بدونِ پارابن هستند. این امر بدین معنا است که محصول مورد نظر فاقد این ترکیبِ نگهدارنده مصنوعی در عطر است که در ساخت و آزاد شدن هورمون ها مداخله می نماید. پارابن همانند فتالات، بسرعت جذب پوست و روده می شود، اما این فرآیند در بدن، آن ها را تبدیل به اسید کرده که بعدا از طریق ادرار دفع می شود. بنابراین، می توان اثراتی از پارابن ها و فتالات ها را در نمونه ادرار اغلب افراد، دید. این امر نشان می دهد که استفاده از این ترکیبات بسیار فراگیر است. پارابن ها عوارض جانبی برای پوست های حساس دارند و میزان عوارض به سطح غلظت آن بستگی دارد.

 

مشک های شیمیایی

برخی انواع مشک موجب اختلال در فعالیت هورمون ها می شود، و اثراتی از آن را می توان در بافت های چربی، شیرِ مادر، چربی در بدن، خونِ بندِ ناف، آبِ دریا، هوا و فاضلاب و گِل مشاهده نمود.

 

پس چرا از ترکیبات سینتتیک استفاده می شود؟

در این سری از مقالات، به معرفی تعدادی از رایج ترین ترکیبات تثبیت کننده در عطرها، و مسائلِ محیط زیستی مرتبط با تولیدِ آن ها، پرداختیم. تولید عنبرسائل برای استفاده در عطرها دشوار است؛ نیاز است که در تولید این مواد خامِ ضروری، ثباتی بوجود آید تا بتوان اطمینان داشت که وقتی مشتری عطری را می خرد، آن را دوست دارد و همان عطری است که بدنبالش بوده. محصولاتِ سینتتیک این بعد از مسئله عطرها را حل کرده اند و بواسطه وجودِ آن ها عطرهایی تولید می شود که مشتریان عاشقشان می شوند. محصولات سینتتیک قیمت ساختِ محصولات و در امتداد آن قیمتِ خودِ محصول را کاهش می دهند.

استفاده از ترکیباتی همچون مشکِ سینتتیک، موجب حفاظت از منابع طبیعی و گونه های در خطرِ حیوانات می گردد. استفاده از برخی ترکیباتِ سینتتیک ضرر و عوارض جانبی خاصی ندارد؛ درحالیکه دیگر ترکیبات شیمیایی می توانند هم برای سلامت مشتریان و هم برای محیط زیست، آسیب زا باشد. بعلاوه، ترکیباتِ طبیعی، کمیاب و گران قیمت اند؛ برخی رایحه هایی که در طبیعت وجود دارد را نمی توان بصورت طبیعی و از مواد طبیعی استخراج کرد. پیشرفتِ تحقیقاتی و تکنولوژی در گستره عطرهای سینتتیک نیز موجبِ گشوده شدن درِ جدیدی از خلاقیت بسوی عطرسازان گردیده که پیش از آن امکان پذیر نبود. از سویی نظارت های دقیق و کنترل سلامت ترکیبات استفاده شده در عطرها، این اطمینان را حاصل می کند که مشتریان با خیالی آسوده، می توانند به دنیای روایح سفر کرده و از آفرینش های بدیع و توسعه روز افزون در قلمرو محصولات عطری، لذت برده و شگفت زده شوند!

مشاهده عطر های نیش سایت لوکس بایر