طبیعت اسرار آمیز، خاطرات خارق العاده نگاهی به آثار Karine Vinchon-Spehner

طبیعت اسرار آمیز، خاطرات خارق العاده  نگاهی به آثار Karine Vinchon-Spehner

طبیعت اسرار آمیز، خاطرات خارق العاده

نگاهی به آثار Karine Vinchon-Spehner

 

عشق به طبیعت، زیبایی شناسی و کنکاش در خاطرات و دریافت هایی که از لحظات و مکان های مختلف بدست می آیند؛ یکی از مهم ترین منابع الهام بخش برای یک هنرمند عطرساز است. نگاهی متفاوت به پدیده ها و رویدادهای مختلف و پرداخت عطرساز به دلبستگی ها و دغدغه های خود از زاویه ای که مختص او است؛ وجه تمایز آثار معطر از یکدیگر و البته، تفاوت در ارزش دهی به آن ها را رقم می زند. از میان هنرمندانی که در دوران معاصر و با توسعه یافتن عطرسازی نیش و هنری در قرن بیست و یکم به این عرصه پای گذاشته اند؛ Karine Vinchon-Spehner بی تردید یکی از شاخص ترین عطرسازانی است که از نگرش، ایده، سبک و شیوه اجراییِ مستقل و منحصربفرد خود پیروی می کنند.

طبیعت و ابعاد ناشناخته آن، سرزمین های بکر و داستان های آنان و خاطرات غریبی که از چنین فضاهایی به ذهن هر مخاطبی القا می شود؛ از موضوعاتی است که برای وینچِن، همواره جذاب و تأمل بر انگیز بوده اند. از همین رو، وی تصورات و تخیلات نامتعارف و غریب خود را در ابتدا، از طریق تصاویر و با فعالیت در زمینه نقاشی و عکاسی به اشتراک می گذاشت. رموز و پیچیدگی هایی که روز بروز ابعاد تازه ای از طبیعت و بیکرانگی های آن را بروی وینچن می گشودند؛ موجب شد تا او تصاویر را در نمایش ابعاد مختلف و اسرار نامتعارف این رویاها و دریافت ها، ناتوان بیابد. از همین رو، وینچن بر آن شد تا زبان کامل و گویاتری را برای به اشتراک گذاشتن تفکرات، ایده ها و خاطرات خود برگزیند.

حضور در مدرسه عطرسازی "ایسیپکا" و آغاز به فرا گرفتن اصول عطرسازی در سال 2002، آغاز راه کارین وینچِن در عالم روایح است. اعجاز و جادوی روایح و عصاره های طبیعی، بهترین ابزار برای ماجراجویی های بی حد و مرز کارین در به تصور کشیدن تفکرات و دلبستگی ها بود. استعداد و نبوغ اعجاب انگیز کارین، در این دوران موجب شد تا او بسیار سریع تر از آنچه تصور می شد؛ پله های ترقی را طی کرده و در سال 2006 توسط کمپانی بزرگ Robertet استخدام شود. عشق به آفرینش و پرداخت به فضاهای خارق العاده، غریب و نامتعارف و توانایی مثال زدنی این عطرساز جوان، تحت هدایت و راهنمایی های استاد اسطوره ای و بنام این کمپانی، Michel Almairac، موجب شد تا جهان عطر شاهد ظهور اعجوبه ای بنام Karine Vinchon-Spehner در سالیان اخیر باشد.

این بانوی گزیده کار دنیای روایح، تفکرات و توانایی های خود را در همکاری با لاین های عطرسازی نیش و هنری به نمایش گذاشته است. آثار مفهومگرا و چالش بر انگیز کارین وینچن، همواره مورد استقبال کارشناسان و مخاطبان دنیای وایح قرار گرفته است که در ادامه به برخی از همکاری های درخشان او با لاین های عطرسازی موفق و معتبر، اشاره ای خواهیم داشت.

 

L’Artisan Parfumeur

وینچن، نخستین اثر خود را در همکاری با خانه افسانه ای و جریانساز ل آرتیزان خلق کرد؛ عطری تحت عنوان Jatamansi که در سال 2007 معرفی شد. برای ساخت این عطر، وینچن از مواد چالش بر انگیز و نامتعارفیاستفاده کرد که در ترکیب کمتر عطری دیده شده اند. استفاده از روغن سنبل الطیب (نرد هیمالیایی) که به زیبایی تمامی ابعاد گیاهی-چوبی، ادویه ای-رزینی و گرم آن نمایش داده شده و با زمینه ای مرکباتی، تازه و تمیز همراهی می شود؛ از Jatamansi، عطری متمایز و سطح بالا ساخته است. عطری با فضایی گیرا، ناب و ماجراجویانه که خبر از آغاز فصلی تازه و داستان هایی شگفت انگیز در دنیای عطر می دهد. خالق این داستان های ناب، کارین وینچِن، در ادامه آثار درخشانی در همکاری با ل آرتیزان از خود به یادگار گذاشت.

Coeur de Vetiver Sacré اثر درخشان و ارزنده دیگری است که بعنوان دومین همکاری وینچن و ل آرتیزان در سال 2010 از آن رونمایی شد. عطری با محوریت وتیور که ابعاد چوبی و دودی خود را با همراهی لایه هایی از گایاک، سدر، لابدانوم و بخور تقویت کرده و در ادامه نقش هایی چای-چرمی، جانوری-ادویه ای و میوه ای و درخشان بر خود می بیند تا حد اعلای پیچیدگی، توازن و شفافیت را در قالب رایحه ای چندلایه به نمایش بگذارد. ترکیب خیال انگیز و آراکش بخش مرکبات و نعناع با هاله ای دریایی-نمکین در Batucada، سومین و آخرین همکاری وینچن و ل آرتیزان تا به امروز است که در سال 2011 ارائه شد.

Amouage

طراح و کارگردان هنری خانه خوشنام و معتبر "امواج"، کریستوفر چانگ، آغازگر دوران تازه این خانه عطرسازی است که ضمن وفاداری به هویت شرقی-عربی آثار امواج، ایده هایی جدید و فضاهایی مدرن را به عطرهای این خانه تزریق کرده است. این لاین برجسته در سالیان اخیر، ارائه گر آثار شاخص و ممتازی بوده است که دنیایی از ایده، مدرنیته و اصالت را بطور همزمان در خود جای داده اند و بعضا آثاری از سوی امواج معرفی شده اند که ابعاد دیگری را به این ارکان اضافه کرده اند؛ ابعادی از جنس بلند پروازی، شاعرانگی، ماجراجویی و ساختارشکنی. برای حرکت در چنین فضاهایی، انتخاب هوشمندانه چانگ که همکاری با وینچن است؛ نتایج شگفت انگیز و درخور ستایشی به همراه داشته است که شاهکاری بنام Memoir Man محصول 2010، نمونه درخشانی برای این گفته است. Memoir Man تاریکی مرموز، مرطوب، مغموم و نفسگیری را به تصویر می کشد که از آمیزش رزین های گیاهی، آکورد چرم خزه ای-دودی، تنباکو و بخور با بستری از نعناع، ریحان و اسطوخودوس شکل گرفته است. عطری ستودنی و چالش بر انگیز که ارزش ها و توانایی های وینچن را بیش از پیش به نمایش می گذارد.

فضای پودری شاداب، درخشان و شهددار بنفشه، میموسا و ایلنگ که با پایه ای ادویه ای-چرکین، صمغی-وانیلی و بخوری غنی شده است در Opus III محصول 2010؛ نسخه زنانه Interlude که از نوت های جالب توجهی همچون گردو، چرم-ایمورتالِ خزه ای-رزینی، کیوی، قهوه، عود و ادویه ساخته شده است محصول 2012 و در نهایت، رایحه متراکم و غریب حاصل از چرم صمغی-دودی، زعفرانی و پوسیده همراه شده با پس زمینه هایی جانوری- ادویه ای و گیاهی در Fate Man، محصول 2013، دیگر آثاری هستند که وینچن برای امواج خلق کرده است.

همکاری های وینچن و چانگ، کما بیش ادامه دارد و او بعنوان یکی از اعضای تیم سازنده عطر Myth Man یکبار دیگر با امواج به همکاری پرداخت. عطری اسرار آمیز، تاریک، غریب و نامتعارف که فضاهایی جانوری، دودی-خاکستر گرفته و چرمی را در کالبدی طغیانگر و ساختارشکن دمیده است تا وینچن، بار دیگر بُعد تازه ای از نبوغ و هنر خود را به نمایش بگذارد.

 

Terry de Gunzburg

همکاری با طراح مشهور و موفق دنیای مد و زیبایی، تری دو گانزبرگ، در قالب سه عطر که در سال 2012 از آن ها رونمایی شد؛ آثار موفق و قابل تأمل دیگری به کارنامه وینچن افزود. لاین عطرسازی بای تِری، در همکاری با گروهی از عطرسازان مطرح و موفق فرانسوی، فعالیت های خود را در سال 2012 آغاز کرد که وینچن، یکی از مهم ترین چهره ها در میان این افراد است. قلب پودری-گل بوی حاصل از زنبق و بنفشه که با پایه ای صمغی-وانیلی، غنی و کهربایی شده است در Ombre Mercure از عطرهای موفق این مجموعه است. عطر تحسین شده Parti Pris که اغواگری های جانوری مریم را با لایه ای پودری از ایلنگ، رز و وانیل برجسته ساخته و بر پایه ای کهربایی-صمغی و دودی-تنباکویی استوار ساخته است؛ از دیگر آثار وینچن برای این مجموعه است. بادام-وانیل همراه شده با قلبی مطبوع و شیری از انجیر که با طرح هایی پودری، شیرین و خاکی از تونکا و مشک عمیق شده است؛ در عطری تحت عنوان Flagrant Délice، سومین همکاری وینچن و گانزبرگ است که در قالب لاین عطرسازی بای تری معرفی شده.

 

O.P.S.O.، M.INT، Nocibe و Atelier Oblique از لاین ها و برندهای نیش و هنری هستند که وینچن در سال های اخیر، آثاری متمایز و مدرن را برای آن ها خلق کرده است.

 

Karine Vinchon-Spehner و آثاری که تا به امروز در کارنامه کوتاه اما پربار خود به ثبت رسانده است؛ نویدبخش ظهور ستاره ای دخشان و گشایش دریچه ای تازه بروی دنیای عطر است. دریچه ای که پرتوهایی خیره کننده، روحنواز و خیره کننده از جنس خاطرات، کنکاش و مکاشفه را تقدیم مخاطبان عطرسازی می کند. وینچن، خالق عطرهایی است که ریشه در تفکراتی پیچیده، ذهنی ایده پرداز، رویاهایی بلند پروازانه و خاطراتی بکر و غریب دارند. آثار کارین، ارمغانی از طبیعت اسرار آمیز و عصاره هایی از نگاه متفاوت و کنجکاوانه او به رویدادها، لحظات و پدیده های مختلف هستند. تفکرات و نگرشی که دنیای رنگ ها، طرح ها و اصوات زمینی و دستمالی شده را زیر پا گذاشته، و رویاهای خود را تعالی بخشیده و به دنیایی در هم تنیده، پیچیده، شگفت انگیز و دست نیافتنی از رویا، ترانه، نجوا و ادراک پیوند می زند. Karine Vinchon-Spehner، شاعر خاطرات خارق العاده از جنگل های شب نشین، زمین رو به رویش، نجواهای باران و غم هایی از جنس حماسه و شور است، برداشت های راز آلودی که برای مخاطبان، مشترک و در عین حال منحصر بفرد هستند. هنرمند عطرساز والا مرتبه دوران ما و اسطوره جاودانه آیندگان...

مشاهده عطر های سایت لوکس بایر