سبد خرید
تلفن: 88724345 021

شیمی عطر تا عطرسازی فاخر مروری بر فعالیت های Ralf Schwieger

شیمی عطر تا عطرسازی فاخر  مروری بر فعالیت های Ralf Schwieger

شیمی عطر تا عطرسازی فاخر

مروری بر فعالیت های Ralf Schwieger

 

عطرسازی، مکاشفه و شوری بیکران برای کشف اسرار و رموزی است که گاه در وادی علم و گاه از دریچه هنر و ذوق، تفکر و احساسات را به چالش کشیده و درگیر خود می سازند. این مکاشفه بزرگ و بی انتها، همواره کنجکاوی و احساسات افراد بسیاری را بر انگیخته و از این طریق، هنرمندان مطرح و خلاق بسیاری را بعنوان یکی از مفاخر عطرسازی معرفی کرده است که Ralf Schwieger، یکی از این چهره های مطرح در عطرسازی معاصر به شمار می رود.

Ralf Schwieger متولد آلمان و از منطقه ای روستایی واقع در Westphalia است. سرزمینی با زمستان های سرد و پر بارش که طبیعت بکر، جنگل های وسیع و پوشش گیاهی منحصربفرد آن، نخستین خاطرات بویایی رالف را که مملو است از عطر چوب ها، گیاهان تازه و خزه، رقم می زند. اشوایگه، یکی از عطرسازانی است که از مسیری متفاوت و بر حسب عشق و کنجکاوی قدم به دنیای روایح می گذارد. او تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته شیمی، در دانشگاه برلین پشت سر گذاشت و از آنجا که علاقه ای ویژه به عطر و ترکیبات معطر داشت، در گرایش شیمی عطر، تحصیلات آکادمیک خود را به پایان برد. پس از اتمام این دوران، رالف در سی سالگی عازم گرس فرانسه شد و بعنوان دانشجوی عطرسازی در مؤسسه Roure (Givaudan) فصل جدیدی از زندگی حرفه ای خود را آغاز کرد. پس از آنکه وی با تمامی وجود خود را وقف یادگیری اصول عطرسازی کرده و با موفقیت، این دوران را پشت سر گذاشت؛ در اواخر دهه 1990، همکاری خود را با برندهای کمتر شناخته شده آغاز کرد و نخستین تجربه های خود از طراحی و ساخت ترکیب عطر را پشت سر گذاشت.

 

سکوی پرتابی بنام Frederic Malle

اشوایگه بخاطر توانایی بالایی که از خود نشان داد، خیلی زود مورد توجه برندهای بزرگ قرار گرفت و عطرهایی همچون ترکیب گل بو-پودری و میوه ای-شیرین Baby Doll محصول 2000 Yves Saint Laurent و عطر چوبی-صمغی، سبز، انجیری و تازه Marc Jacobs Men محصول 2002 Marc Jacobs را در کارنامه خود به ثبت رساند که موفقیت های قابل قبولی به همراه داشتند. علی رغم همکاری با برندهای مختلف و حضور در طراحی عطرهای جریان اصلی، نقطه عطف فعالیت های رالف اشوایگه را باید سال 2000 و معرفی اثری که وی در همکاری با لاین عالی مرتبه Frederic Malle خلق کرد؛ دانست. مال که در سال های پایانی دهه 90، کار ساخت مجموعه ای از عطرهای مدرن و لوکس را در همکاری با گروهی از بزرگترین چهره های عطرسازی معاصر آغاز کرده بود؛ علاقه بسیاری داشت تا در این پروژه بزرگ با یکی از عطرسازان Givaudan به همکاری بپردازد. از همین رو، او با رالف در رابطه با یک فضای بویایی ویژه که تداعی گر رایحه ای جذاب و در عین حال عمیق از رژ لب باشد؛ حرف زده و اشوایگه، کار ساخت عطری بر این اساس را آغاز نمود؛ عطری که در سال 2000 در کنار دیگر عطرهای فاخر این خانه عطرسازی، همگان را شگفت زده کرد و توجهات بسیاری را معطوف خود ساخت: Lipstick Rose. رایحه پودری، نرم، شفاف و گیرایی که حول محوری از رز و بنفشه شکل گرفته و با لایه هایی شیرین و عمیق از وانیل، مشک و وتیور، آراسته شده است؛ Lipstick Rose را به عطری مدرن، اغواگر و نافذ تبدیل کرده است. موفقیت این عطر بیاد ماندنی، اشوایگه را در کانون توجهات قرار داد و حالا، بسیاری از خانه های مطرح، در پی همکاری با این طراح خلاق و تازه وارد بودند.

 

موفقیت جاودانه ای از جنس Eau des Merveilles

اثر دیگری که بر اعتبار و موفقیت های رالف در این سال ها افزود، عطر بیاد ماندنی و جاودانه Eau des Merveilles محصول 2004 هرمس است. عطری که اشوایگه، در همکاری با طراح آن سال های لاین عطرسازی هرمس، Veronique Gautier، طراحی آن را بر عهده گرفت. ایده ساخت این عطر، حول محور آکوردی از عنبر شکل گرفت که اشوایگه، برای آن نمایشی از ابعاد دریایی، نمکین، جانوری و چوبی عنبر را در نظر داشت. او تمام توان خود را بکار گرفت تا از شیرینی صمغی، پودری و گل بوی متداولی که برای بازسازی این نوت گرانبها و اسرار آمیز بکار می رود؛ دوری کند و نتیجه تلاش های گروه سازنده این عطر، بیاد ماندنی و شگفت انگیز بود. عطری که لایه هایی نمکین، دریایی و خاکی را از همراهی خزه، نوت های چوبی و رزین های درختی در خود می بیند و با لمسی پودری- وانیلی، بر بستری فلفلی جریان یافته و در نهایت، پوششی مرکباتی از پرتقال را به خود می بیند که این حجم مرکباتی، به لطف هم نشینی با این فضای بکر و اسرار آمیز، غلیظ و غنی شده است.

 

فصل تازه فعالیت ها

اشوایگه در سال 2005 به بیش از یک دهه همکاری با Givaudan خاتمه داد و در سال 2008 با پیوستن به دیگر کمپانی بزرگ عطرسازی، Mane، فصل تازه ای از فعالیت های خود در عطرسازی را آغاز کرد. او که دیگر بعنوان عطرسازی صاحب سبک و خلاق شناخته می شد؛ با فاصله گرفتن از سیاست های تولید انبوه و ساخت عطرهای تجاری برای برندهای بزرگ، بیشتر بر خلق عطرهایی هنری، مدرن و بعضا ساختارشکن تمرکز کرد. با این وجود، رالف از همکاری با برندهای مد و دیزاینر که ایده هایی جدید و متفاوت را دنبال می کنند؛ همواره استقبال کرده که عطر تحسین بر انگیز Womanity محصول 2010 خانه مد جریانساز Mugler، یکی از این آثار است. عطری که رایحه حیوانی و نمکین خاویار را به زیبایی با فضایی میوه ای، نرم و چوبی از درخت و میوه های انجیر همراه ساخته تا در عین سادگی، رایحه ای بکر و تأمل بر انگیز را به نمایش بگذارد.

 

همکاری موفق و بیاد ماندنی با Atelier Cologne

اشوایگه در همین سال ها، همکاری خود را با لاین نیش نوپای Atelier Cologne آغاز کرد که به لطف عطرهای گیرا و زیبای وی، موفقیت و درخشش این خانه ، قطعی شد. نمایشی طبیعی و ملموس از پرتقال خونی و بهار نارنج که بر بستری نرم، گل بو و کهربایی-خاکی جریان یافته است؛ Orange Sanguine را در سال 2010 به موفقیتی ویژه نائل کرد. فضای چوبی-دودی و خزه ای-خاکی شکل گرفته از وتیور، چوب بلوط، خزه و دانه های گیشنیز که با شیرینی کهربایی و اغواگر وانیل همراه شده اند؛ در سال 2011 Vanille Insensee را به یکی دیگر از آثار موفق اشوایگه تبدیل کرد.

تازگی و طراوت سبز، شفاف و تمیز برخاسته از هم نشینی مرکبات با نعنا، ریحان و جانیپر که در پایه ای چوبی-صمغی از وتیور، لامی و تونکا کامل شده است؛ عطر Cedrat Enivrant را در سال 2013 به کارنامه درخشان همکاری های رالف و آتلیه کولون اضافه کرد. نمایشی میوه ای- شیرین، سبز، چوبی و تازه از برگ ها و میوه انجیر که با ادویه ها، سدر و زنبق همراهی شده در Figuier Ardent و نیز عطر مرکباتی چندلایه Pomelo Paradis که محوری از گریپ فروت و نارنگی ماندارین را با لایه هایی از میوه ها، رز و کهربا پوشانده است؛ دو عطر موفق و تحسین شده ای هستند که اشوایگه برای این خانه خلق کرده و در سال 2015 ارائه شده اند.

 

2012، سال ارائه عطرهایی ویژه

علاقه اشوایگه در پرداخت به فضاهای جدید و خلق آثاری متفاوت و پیچیده، زمینه ساز تمرکز بیشتر وی بر خلق ترکیباتی مدرن، نامتعارف و غنی شد که رونمایی از ماحصل آن، با عطرهایی تحسین بر انگیز در سال 2012 دوستداران عطرهای هنری و مفهومگرا را شگفت زده ساخت. لاین عطرسازی مدرن و ساختارشکن Etat Libre d’Orange، در این سال سه عطر که توسط اشوایگه خلق شده اند معرفی کرد که فضای متفاوت و چالش بر انگیز آن ها، توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. فضای پودری- غبار آلود، شیری و چوبی حاصل از همراهی برنج، تونکا و گل ها با نارگیل که بر بستری سبز و مرکباتی از ترنج و گیاه شیسو نقش بسته است و در ادامه با پایه ای ادویه ای و چرمی-جانوری در هم می آمیزند، از Fils de Dieu du riz et des agrumes اثری ویژه ساخته است. Philippine Houseboy نیز عطری با فضایی مشابه Fils de Dieu du riz et des agrumes است که اینبار، رایحه نارگیل را در لایه ای سبز، گوارا و شاداب از موهیتو، مرکبات و شیسو به نمایش گذاشته و با لایه هایی خاکی-ادویه ای، به آن بعد بخشیده است. آکورد چرمی دودی و اعجاب انگیزی که از همراهی نوت هایی چون ایمورتال، خزه و صمغ ها شکل گرفته و در قلبی گل بو-پودری جریان یافته تا با سایه هایی کهربایی و ادویه ای-خاکی در هم آمیزد، The Afternoon of a Faun را به یکی دیگر از آثار ویژه Etat Libre d’Orange و رالف اشوایگه تبدیل کرده است.

در همین سال، یکی دیگر از عطرهای اشوایگه که در همکاری با لاین هنری و مستقل Charenton Macerations خلق شده؛ به جهان عطر معرفی شد. عطری از یک آکورد چرمی دودی-خزه ای که با تازگی تلخ مرکبات، درخشان شده و با لایه هایی ادویه ای از دارچین و میخک خشک پوشانده شده. این فضای شگفت انگیز که در ادامه سایه هایی فلزی را در خود می بیند، با زمینه هایی شیرین و گل بو، ملایم شده است و در پایه ای گیاهی، صمغی و تاریک از تنباکو، پچولی و مر به کمال می رسد. عطری که نمایشی واضح و گیرا را از اجزای تشکیل دهنده خود ارائه می دهد و در عین حال، با فضای پیچیده ای که تشخیص نوت های اصلی را دشوار ساخته است؛ غافلگیری تحسین بر انگیزی را به مخاطبان هدیه می دهد.

همکاری های رالف با خانه های مطرح در عطرسازی فاخر، همچنان ادامه دارد و یکی دیگر از عطرهای بیاد ماندنی وی در همکاری با خانه Aedes de Venustas با عنوان Iris Nazarena در سال 2013 ارائه شد. عطری از زنبق پودری- خاکی، مرطوب، شیرین و لطیف که در لایه هایی جانوری، چرمی-دودی و چوبی، توسعه یافته است.

یک دانشمند فعال در زمینه شیمی، مجسمه سازی حرفه ای، یک رقصنده و یا یک سر آشپز؛ مشاغلی هستند که Ralf Schwiegerادعا می کند که در صورت عدم ورود به عالم عطرسازی، در آن ها به چهره ای مطرح تبدیل می شد. با این وجود، رالف در بسیاری از موارد مطرح شده، از مهارت قابل توجهی برخوردار است و از آنجا که ساخت عطر را بسیار نزدیک به آشپزی می داند؛ اوقات آزاد خود را به یادگیری دستور طبخ غذاهای مختلف اختصاص می دهد. او علاقه زیادی به جهانگردی و آشنایی با فرهنگ های مختلف دارد و یکی از منابع الهام بخش بی نظیر برای هر هنرمند را آشنایی با عقاید و شیوه های مختلف زندگی در نقاط مختلف می داند. اشوایگه، از شیمی عطر و دلباختگی به افسون روایح و ترکیبات معطر، به عطرسازی فاخر و خلق روایحی روحنواز رسیده است. عطرهای او از تکرار و اضافه کاری دوری کرده و او با اجتناب از پرکاری و طرح ادعاهای عجیب و جنجال بر انگیز، به ارامی در مسیر خلق آثاری ساده، پالوده، عمیق و بکر حرکت می کند. عطرهایی که روایتگر داستان درخشش یک کارشناس شیمی در قلمرو روایح هستند.

مشاهده عطر های لوکس بایر