سبد خرید
تلفن: 88724345 021

آیا عطرها تاریخ مصرف دارند؟

آیا عطرها تاریخ مصرف دارند؟

آیا عطرها تاریخ مصرف دارند؟

 

بله! عطرها همانند دیگر محصولات، تاریخ مصرف دارند. عوامل مختلفی در تاریخ مصرف عطر دلخواه شما نقش دارند. این عوامل شامل تاریخ تولید عطر (که می توانید آن را از روی کد دسته بندی عطر پیگیری نمایید)، تاریخ انقضاء عطر و مدت زمان استفاده از عطر پس از اولین باری که باز و اسپری می شود؛ می باشد. با هم به بررسی هرکدام از این عوامل می پردازیم تا برای خرید عطر بعدی خود آمادگی بیشتری داشته باشید:

کد دسته بندی عطر چیست؟ (Batch code)

هر عطر اورجینال، باید دارای یک کد دسته بندی باشد. این کد حاوی اطلاعات مهمی از جمله تاریخ و مکان ساخت یک عطر می باشد. این کد با هدف نظارت، پیگیری و کنترل کیفی مورد استفاده قرار میگیرد و در صورتیکه در کیفیت محصول یک دسته بندی خاص از عطرها مشکلی وجود داشته باشد؛ تمامی عطرهای متعلق به آن دسته به راحتی ازسطح  بازار حذف می شوند.

اعداد مختلفی که بر روی بسته بندی عطر ها وجود دارد مثل بارکد، و شماره کاتالوگ، کمی گیج کننده به نظر می رسند. بارکد و شماره کاتالوگ، بخشی از طراحی بسته بندی می باشد و بایستی به گونه ای استاندارد بر روی آن چاپ شود. شماره دسته بندی نیز بر روی بسته بندی چاپ می شود.

این کد در کدام قسمت بسته بندی چاپ می شود؟

جایگاه چاپ این شماره در هر محصول می تواند متفاوت باشد؛ اما اغلب زیر بسته بندی عطر چاپ می شود. معمولا شامل 3 تا 12 کاراکتر، اعم از حروف و عدد و یا فقط شامل اعداد می باشد. در زیر نگاهی به شماره دسته بندی برخی از محصولات عطری برندهای مشهور می اندازیم:

COTY INC:

1 حرف + 11 عدد (L1 0589076962)

عدد4 (1234)

Christian Dior:

4 کاراکتر (حروف + اعداد): 1N05

Estée Lauder:

3 کاراکتر (حروف + اعداد): A35

Chanel/Bourjois:

4 عدد (1234)

 

Procter&Gamble:

4 تا 10 عدد: 2068, 158854

ممکن است فکر کنید که عطرهای تقلبی شماره دسته بندی ندارند و یا از این طریق، می توان آن ها را از محصولات اورجینال تشخیص داد. بر روی بسته بندی تمامی عطرهای تقلبی دقیقا شماره دسته بندی مشابهی چاپ می شود.

تاریخ انقضا (مدت زمان استفاده پس از باز شدن محصول)

باید شکل کوچکی از یک عطر باز شده بهمراه یک عدد کنار آن که روی بسته بندی عطرها چاپ می شود را دیده باشید. این عدد تعداد ماه هایی که طی آن باید عطرتان را استفاده کنید نشان می دهد و پس از آن تاریخ مصرف عطرتان سر می رسد. داشتن مدت زمانی مشخص در استفاده از عطر، از زمان باز شدن آن و برای تمامی محصولات آرایشی و بهداشتی که تاریخ مصرف زیر پنج سال دارند؛ اجباری می باشد (مثل محصولات آرایشی، عطرها، محصولات مراقبت از پوست و...)

بصورت نرمال تولید کنندگان عطر یک دوره ی 30 ماهه- پس از باز شدن- برای استفاده از عطرهای دارای الکل در نظر میگیرند. دوسال و نیم زمانی معقول برای سر رسیدن تاریخ انقضاء عطر مورد علاقه تان می باشد! نکته دیگر اینکه در صورتیکه عطرتان را در شرایطی مطلوب نگهداری کنید می توانید بیش از این زمان از آن استفاده کنید.   

اطلاعات تکمیلی:

آیا عطر هم تاریخ مصرف دارد؟

مشاهده سایر مقالات لوکس بایر