ادکلن، تویلت، پرفیوم، اکستریت (عطر خالص) نگاهی به انواع مختلف عطر بر اساس غلظت

ادکلن، تویلت، پرفیوم، اکستریت (عطر خالص)  نگاهی به انواع مختلف عطر بر اساس غلظت

ادکلن، تویلت، پرفیوم، اکستریت (عطر خالص)

نگاهی به انواع مختلف عطر بر اساس غلظت

 

با این مقدار عطرهای قابل دسترس،  خرید یک عطر جدید کار سختی است.  نه تنها تعداد بی شماری رایحه وجود دارد،  بلکه این رایحه ها با غلظت های متفاوت نیز عرضه می شوند.  بصورت معمول،  اطلاعاتی که زیر نام عطر روی شیشه ان درج می شود، غلظت عطر را نشان می دهد.  غلظت عطر نمایانگر شدت و قدرت آن می باشد.  عطرهایی با غلظت بالا شامل عصاره معطر بیشتر و الکل کمتر هستند.  عطرها از لحاظ غلظت به   fraiche parfum, eau de parum, eau de toilette, eau de cologne, eau    طبقه بندی می شوند. در ادامه نگاهی کوتاه خواهیم داشت بر این دسته بندی.

   Parfum

 Extrait de Parfum که به آن Pure Perfum هم گفته می شود، بالاترین غلظت را دارد.  Parfume بین 20 تا ۴۰ درصد عصاره معطر دارد در حالی که بطور کلی غلظت بیشتر عطرها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است.  Parfume در میان همه ی عطرها از ماندگاری بیشتری برخوردار است؛ چیزی در حدود ۶ تا ۸ ساعت. Parfum بدلیل غلظت بالا،  در میان همه انواع عطر ها قیمت بیشتری هم دارد.  Parfum برای افراد دارای پوست حساس بهتر از عطرهایی است که میزان الکل بیشتری دارند و احتمال اینکه باعث خشکی پوست شوند،  کمتر است. خانه های لاکچری و ویژه مانند "کلایو کریستین"، "روژا داو"، "پیوردیستنس"، "777" و ... عمده عطرهای خود را با غلظت اکستریت عرضه می کنند.

عطر

 

Eau de Parfum

EDP

بعد از Eau de Parfum, Parfum بالاترین میزان غلظت را داراست. بطور کلی Eau de Parfum غلظتی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد دارد. بطور متوسط Eau de Parfum  بین  4 تا ۵ ساعت دوام میاورد.  عطری با این غلظت، ارزان تر از Perfum است و میزان الکل بیشتری نسبت به آن دارد. نسبت دیگر انواع عطر برای پوست های حساس مناسب تر و یکی از رایج ترین انواع عطر است و برای استفاده ی روزانه مناسب است. عمده خانه های نیش و میان رده، عطرهای با غلظت پرفیوم را عرضه می کنند. خانه هایی مانند "لیکویید ایمجینرز"، "پارفوم امپایر"، "فراپین"، "هیستواغ پغفم"، "دیپتیک"، "دیفرنت کمپانی" و ...

 

Eau de Toilette

EDT

Eau de Toilette بین ۵ تا ۱۵ درصد دارای عصاره ی معطر است. از Eau de Parfume ارزان تر و یکی از رایج ترین انواع عطر می باشد.  EDT بطور متوسط بین ۲ تا ۳ ساعت دوام دارد.  برای برخی EDT برای استفاده ی روزانه مناسب و EDP را بعنوان عطر شب استفاده می کنند.  Eau De Toilette بر گرفته از عبارت فرانسوی آن faire sa toilette می باشد که بمعنای آماده شدن است. این غلظت مختص عطرهایی است که توسط برندهای پوشاک، لوازم آرایشی و مد ساخته شده و به تولید انبوه می رسند. "دیور"، "شانل"، "جیوجیو آرمانی"، "ژیوانشی"، "هوگو باس" و بسیاری از برندهای دیگر، اغلب عطرهای خود را با چنین غلظتی ارائه می کنند. استقبال از این محصولات به دلیل قیمت مناسب و رایحه عامه پسند، بیشتر از دو مورد قبل است.

 

 

Eau  de Cologne

EDC

آنچه که بصورت عامیانه رایج شده و معمولا تمامی ترکیبات معطر را "ادکلن" خطاب می کنند؛ اشتباه باب شده ای است که تنها به نوع خاصی از خانواده عطرها اشاره دارد که استفاده از آن بعنوان خوشبو کننده ای محبوب، سابقه ای طولانی دارد. این نوع عطر غلظت کمتری از انواع یاد شده دارد،  بطور کلی بین ۴ تا ۸ درصد ترکیب معطر و میزان بیشتری الکل می باشد.  با این حال ارزان تر از دیگر انواع عطرهای مذکور می باشد و بیش از ۲ ساعت دوام می آورد.  EDC در شیشه های بزرگ تر ارایه شده و نیاز است که بیشتر از EDP از آن استفاده شود. اصالتا Eau de cologne با استفاده از نت های گیاهی و مرکباتی و نت پایه ی نسبتا ضعیف ساخته می شود.

 

Eau Fraiche

Eau Fraiche از این لحاظ که بیش از  دو ساعت دوام می آورد،  مشابه Eau de Cologne است، و نسبت به آن غلظت کمتری دارد؛ بین یک تا سه درصد.  با اینکه این نوع عطر غلظت کمی در ترکیبات معطر دارد،  میزان الکل آن هم زیاد نیست و دارای ترکیب معطر،  الکل و بقیه آن آب ست.

 

علاوه بر عطرهایی که گفته شد،  Mist  Aftershave  و دیگر انواع محصولات خوش بو کننده هم عرضه می شود.  عطرهای بسیار شیک و لوکس می توانند  خیلی گران باشند،  بنابراین تحقیق و بررسی پیش از خرید یک عطر می تواند شما را از اینکه بدنبال عطر متناسب برای خودتان هستید،  مطمین سازد. همچنین نت های عطری هم وجود دارد که مشخص کننده ی پایه ی عطر هستند.  با وجود تمام انواع عطرها و رایحه ها خرید یک عطر همیشه راحت نیست اما امکان پذیر است.

 

مشاهده عطر های خاص و لاکچری لوکس بایر