سبد خرید
تلفن: 88724345 021

آنچه که فرانسیس می خواهد (معرفی خانه عطر فرانسیس کرکجان maison francis kurkdjian)

آنچه که فرانسیس می خواهد  (معرفی خانه عطر فرانسیس کرکجان maison francis kurkdjian)

آنچه که فرانسیس می خواهد

معرفی خانه عطر فرانسیس کِرکجان

 

 

"فرانسیس کِرکجان" متولد 1969 در پاریس است. با وجود اینکه فرانسیس کمترین دانشی در رابطه با عطرسازی داشت؛ در نوجوانی تصمیم می گیرد تا وارد این عرصه شده و عطرسازی را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب کند. در سال 1990 فرانسیس کِرکجان با ثبت نام در مدرسه عطرسازی معتبر "ایسیپکا"؛ نخستین قدم را در مسیر عطرسازی حرفه ای برمی دارد. همچنین پس از مدتی به شرکت معتبر "کوئست" ملحق می شود و با شایستگی هایی که نشان می دهد؛ در مدت کوتاهی توجه مدیران کوئست و نیز دیگر خانه ها را به خود جلب می کند.

فرانسیس کِرکجان در سال 1993 نخستین عطر خود را در همکاری با خانه معروف مد و زیبایی "ژان پل گالتیه" ارائه می کند. عطر موفق و محبوب "له مال"؛ نام خالق جوان خود را بیش از پیش مطرح می کند و فرانسیس کِرکجان در سال 1995 به عنوان یکی از طراحان اصلی کوئست در دفتر بین المللی نیویورک؛ فعالیت های خود را ادامه می دهد. پس از پنج سال حضور موفق در این سِمت؛ فرانسیس در سال 2000 به پاریس بازمی گردد و در سال 2001 کارگاه عطرسازی سفارشی خود را راه اندازی می کند. علاوه بر ساخت عطرهای هنری و سفارشی مختلف در این سال ها؛ در نخستین دهه قرن بیست و یکم فرانسیس کِرکجان آثار زیبایی در همکاری با برندهای مطرح و معتبر از خود به یادگار گذاشته که از این میان می توان به عطرهایی نظیر "میرِکیل 2003" (لنکام)، "او نوآر 2004" و "هوم کولون 2007" (دیور)، "سیلوِر شادو 2005" (دیویدوف)، "آیریس نوبایل 2004" (آکوا دی پارما)، "رز باربِر 2005" و "او دِ لیت 2006" (گرلن)، "فور هِر 2003" و "فور هیم 2007" (نارسیس رودریگز) و "اِنلِومنت آئو سِرال 2006" (پارفوم ام دی سی آی) اشاره کرد.

ایده شکل گیری خانه "مِیزِن فرانسیس کرکجان" در سال 2004 و پس از ملاقات بین کرکجان و "مارک شایا" شکل می گیرد. فرانسیس که در آن سال ها یکی از چهره های خوشنام و معتبر جهان عطر به شمار می رفت و مارک که مدیری خلاق و جسور است؛ در مورد این همکاری گفتگو می کنند و پس از اینکه کرکجان فعالیت های ناتمام خود از جمله انجام چندین پروژه برای خانه های مختلف را به انجام می رساند؛ خانه عطرسازی "فرانسیس کرکجان" در سال 2009 افتتاح می شود. این خانه که تحت مدیریت مارک شایا؛ ارائه دهنده آثار اختصاصی فرانسیس است با اهدافی بزرگ جهت خلق آثاری هنری با نگرشی عمیق و وسیع در قالب آفرینش آزادانه و فاخر؛ فعالیت خود را آغاز می کند. اضافه کردن ابعاد جدید به شیوه های عطرسازی در قالبی هنری و آزادانه که یکی از آرزوهای دیرینه فرانسیس بود؛ با راه اندازی این خانه بر آورده می شود و فرانسیس کرکجان در سال 2009 نخستین مجموعه از آثار اختصاصی خود را ارائه می کند.

عطر کرکجن

عطر سبز و گل بوی "لومیه نوآر" با محوریت رز و پچولی در بستری از ادویه ها که استقبال خوبی از ترکیب ساده و عمیق آن به عمل آمد و نیز ترکیب زنانه این عطر محبوب که در کنار رز و پچولی؛ درخشش شهوانی و گرمی از نوت فلفل و نرگس به خود گرفته؛ درخشش بنزویین در کنار رز و نوت عسل در عطر گرم و دودی "کولون پور ل سوآ" که در مقابل درخشش و تازگی عطر آروماتیک-مرکباتی "کولون پور له ماتِن" قرار دارد؛ ترکیب شاداب و پرنشاط "آکوا یونیوِرسال" که با فضایی ساده از همراهی مرکبات، زنبق دره و چوب های نفیس با مشک به موفقیتی چشمگیر دست یافت؛ عطر شرقی و گل بوی "آپوم" که ترکیبی از کهربا، گل های سفید و نوت های چوبی است به همراه دو دنباله بر این عطر به نام های "آپوم پور فم الکسیر" و "آپوم پور فم"؛ نخستین آثاری بودند که کرکجان در قالب مجموعه اختصاصی خود در این سال ارائه کرد.

روند موفقیت خانه فرانسیس کِرکجان در سال های بعد نیز ادامه یافت و از میان آثار موفقی که فرانسیس در قالب مجموعه خود خلق کرد و با استقبال مواجه شدند می توان عطرهایی نظیر "اله 25" محصول 2010 با ترکیبی از نوت های گل بو در کنار مشک و بر بستری چوبی و پودری؛ همراهی رز، یاس و زنبق دره در فضایی پر از لطافت نوت های مرکبات در عطر "فلورالیا 2011"؛ عطر "آمیریس 2012" با رایحه ای پودری، گیاهی و خاکی از ترکیب هنرمندانه زنبق، آمیریس، وتیور و عود و نیز عطر موفق و تحسین شده "عود" که تفسیری گرم، اغواگر، حیوانی و در عین حال مجلل و زیبا از عود است که با حجم بالایی از صمغ ها و نوت های چوبی آراسته شده را نام برد.

اگرچه در سال 2013 عطر مرکباتی و چوبی "آکوا ویتا" در بستری گیاهی و دودی در کنار همراهی اغواگر و لذیذ کهربا و وانیل با رز و یاس در فضای ادویه ای عطر "سیِل د گوم"؛ با استقبال قابل قبولی مواجه شد؛ اما آثار ویژه و پر سر و صدای خانه فرانسیس کرکجان در این سال در قالب مجموعه "عود مود" ارائه شدند. سه عطر "عود کاشمر مود" (عود و وانیل در فضایی صمغی و دودی)، "عود وِلوِت مود" (عود و نوت های ادویه ای و صمغی) و "عود سیلک مود" (عود و رز در فضایی گیاهی و چوبی) سه اثری بودند که پرداخت ویژه و گرانقیمت فرانسیس کِرکجان به عود به شمار رفته و نظرات و بازخوردهای مختلفی به همراه داشتند.

عطر فرانسیس

جفت زنانه و مردانه "پلاریِل" که در سال 2014 معرفی شد؛ از بازگشت فرانسیس به مسیر موفقیت خبر می داد. عطر زنانه؛ ترکیبی گرانقیمت و فاخر از زنبق، بنفشه و رز در پایه ای از پچولی و وتیور است که با رایحه چرمی و دودی حاصل از نوت چرم در کنار وتیور و پچولی به همراه نوت برجسته اسطوخودوس در وجه کلاسیک خود در عطر مردانه؛ نمایشی فاخر و باشکوه به اجرا می گذارد.

کرکجان در سال 2015 باز هم با یک ترکیب ساده اما عمیق بازگشت: "باکارا روژ 540" ترکیب زیبایی از صمغ های درختی گرانبها در قلبی از یاس و زعفران است که شخصیت صمغی و ناب خود را در پایه ای از سدر؛ به کمال می رساند. همچنین جدیدترین عضو مجموعه "عود مود" با نام "عود سَتین مود" که پرداختی به عود از دریچه رز و بنفشه و در فضایی پودری و لطیف است؛ در این سال معرفی می شود.

"گراند سوآ" با ترکیبی عمیق و پیچیده از وانیل، تونکا و کهربا که با بنزویین و لادن غنای کار را به اوج می رساند در کنار ترکیب مرکبات و مشک در عطر "پتیت ماتن" دو محصول عرضه شده توسط خانه فرانسیس کرکجان در سال 2016 است.

عطر میسون فرانسیس

استقبال خوبی که مخاطبان از آثار خانه "فرانسیس کرکجان" در این مدت کوتاه به عمل آورده اند نشان می دهد که کرکجان و شایا در طرح اهداف و ایده های خود موفق بوده اند. آنچه که مشخصه کلی آثار کرکجان در مجموعه اختصاصی وی به شمار می رود؛ خلق ترکیبات ساده اما عمیق و چند لایه است که با هماهنگی هنرمندانه ای که بین مواد طبیعی و ترکیبات سینتیک صورت می گیرد؛ به زیبایی فضاها و ایده های فرانسیس را به نمایش می گذارند. کرکجان علاوه بر ساخت آثار اختصاصی خود؛ همچنان یکی از عطرسازان مورد توجه دیگر برندهاست که پروژه های مختلف خود را با ظرافت و زیبایی به سر انجام می رساند. او که از سنین جوانی به دنیای عطرسازی وارد شده است؛ با عشق و سخت کوشی پله های ترقی را طی کرده است و دروازه های ترقی؛ خیلی زود به روی او گشوده شدند. فرانسیس کرکجان در سال 2001 جایزه معتبر "فرانسوا کوتی" را از آن خود کرد و در سال 2008 به عنوان برترین عطار سال انتخاب شد.

مشاهده عطر های برند maison francis kurkdjian