20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

هنرپیشه ی عطرساز (معرفی خانه ی عطر L'ARTISAN PARFUMEUR)

هنرپیشه ی عطرساز (معرفی خانه ی عطر L'ARTISAN PARFUMEUR)

هنرپیشه ی عطرساز

(معرفی خانه ی ل آرتیزان پارفیومر L'ARTISAN PARFUMEUR)

بی تردید دنیای عطر یکی از برجسته ترین و مهم ترین هنرمندان خود را در سال 2011  ازدست داد. مردی که با شور و شعف بیکران خویش بسوی احیای هنر عطر سازی راستین؛حرکت کرد و هرگز نتوانست مصالحه و تواضع میان عطرسازی فاخر و دیدگاه تجاری در مورد عطر را بپذیرد. "ژان-فرانسوا لاپورت" بعنوان یک هنرمند واقعی مسیر خویش را بدون بزرگنمایی و جنجالهای تبلیغاتی برای هر قدمی که بر می داشت؛ساخت.استعداد او نیازی به اقداماتی که توجه اقشار مختلف و عوام را به خود جلب نماید؛نداشت.لاپورت همیشه طرفدار عطرسازی بعنوان یک هنر بود و در میان اولین افرادی بود که اِعمال اصلاحاتی در تولید انبوه عطرها را پیشنهاد داد و به همین منظور؛خانه ی "ل آرتیزان پرفیومر" را تأسیس نمود.

خانه ی لِ آرتیزان یک چالش و شوخی دوستانه را بعنوان مبدأ فعالیت های خود معرفی میکند. از آنجا لاپورت یک شیمیدان بود؛ یکی از دوستانش از وی میخواهد تا عطری با رایحه ی موز بسازد که با لباسی از همین جنس جهت حضور در جشنهای شبانه طراحی شده باشد. این درخواست لاپورت را درگیر ساخت چنین عطری میکند و خیلی زود ساخت عطرهایی با گریپ فروت و وانیل را شروع می نماید.او دست به آزمایشات گسترده و متعدد میزند و عطرهایی اصیل با استفاده از اسانسهای طبیعی می آفریند.این عطرها موفقیت های ویژه ای برای لاپورت به ارمغان می آورد و پس از توفیق اولین مجموعه از عطرهای ژان فرانسوا؛ علاقمندان عطر به او لقب هنرمند عطرسازی را میدهند. عنوانی که معرف یکی از بزرگترین و مهم ترین سازندگان عطر معاصر میشود:"لِ آرتیزان پارفیومر".

لاپورت در سال 1976 برند را ثبت نمود و فعالیتهای این خانه آغاز گشت. نخستین عطر ل آرتیزان توسط خودِ لاپورت ساخته میشود و موفقیتی خیره کننده بدست می آورد."مور ات مسک" عطری با رایحه ی غالب مشک و شاه توت است و پرفروشترین محصول این خانه نیز بحساب می آید.اگرچه مور ات مسک پیچیده ترین عطر تاریخ نیست؛اما ترکیب روشن و درخشانش آنرا به عطری محبوب برای نسلهای مختلف تبدیل نموده است.

فروشگاه lartisan parfumeur

در سال 1979 لاپورت نخستین فروشگاه خود را در پاریس افتتاح می کند و در این فروشگاه به فروش عطرها و توپهای عنبر می پردازد.گوی های چوبیِ دست سازی که از بطری های عطر محافظت میکردند و رایحه ی خود را به آرامی ساطع می نمودند.لاپورت سه سال بعد امتیاز برند را فروخت و به دنبال ایده ها و چالشهای تازه رفت.او در سال 1982 به کمپانی کوچک اما بسیار با نفوذ و تأثیر گذار "مِیتره پارفیومر اِت گانتیه" پیوست اما خدمات ارزشمند او همچون میراثی گرانبها؛موفقیت خانه ی ل آرتیزان را تضمین نموده بود.

همکاری با عطر سازان خوشنام و بسیار خبره دامنه ی تولیدات این خانه را روز به روز گسترش داد و عطرهای متفاوت، با کیفیت و اصیلی که توسط این خانه عرضه می شدند؛با روایح اثر گذارشان نام خانه ی ل آرتیزان را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت.مدیران و طراحان این خانه ایده های خود را با هنرمندان عطر ساز در میان میگذاشتند و پس از آن به عطاران خود اختیار تام میدادند تا آزادانه به ابتکار و نوآوری پرداخته و با در اختیار داشتن مواد اولیه ی بسیار با کیفیت؛به خلق روایح خاص و پر از جذابیت بپردازند.بالغ بر هشتاد عطر توسط این خانه راهی بازار شده است که همگی در سبک خود حرفی برای گفتن دارند.اما از این میان برخی عطرها و عطاران هستند که بیش از دیگر محصولات این خانه مورد توجه قرار گرفته اند.نمونه ای از این عطرها،"لو دِ نَویگیتر" ساخته ی "ژان کلود اِلِنا" می باشد که در سال 1979 عرضه شد و الهام بخش عطرهای بسیاری با تِم الکلی و تنباکو-ادویه ای گشت."مایکل آل مِراک" در سال 1993 عطر "وولِر دِ رُزز" را طراحی نمود که ترکیب متناقض و اثر گذاری از رز به همراه نُت قدرتمند آلو و پچولی بود."میموسا پوغ موآ" در سال 1992 بخاطر ترکیب سبز و گلبوی استادانه ای که از خود به نمایش گذاشت؛هنرمندیِ "آنه فیلیپو" را به رخ جهانیان کشید.

lartisan parfumeur

هنرمند خوشنام و بزرگ دیگری که تأثیر بسزایی در موفقیتهای ل آرتیزان دارد  "اولیویا جیاکوبِتی" است.اولیویا همکاری خود با ل آرتیزان را در سال 1993 و با ساخت عطر گیاهی،تازه و قدرتمندی تحت عنوان "لو دِ ل آرتیزان" آغاز می نماید.این همکاری با تولید عطر زنانه ی بشدت اثرگذار،تازه و اغواگر "پِرمیه فیگی" در سال 1994 ادامه می یابد و موفقیتهای بزرگی برای جیاکوبتی و ل آرتیزان به بار می آورد.استمرار همکاری اولیویا با ل آرتیزان در سالهای بعد منتج به تولید عطرهای باکیفت و خاص متعددی میشود که از این بین میتوان به آثاری همچون "نِویگِغ-1998" ،"زینگ-1999"،"تی فور تو-2000" و "فو دِ آبسینث-2006" اشاره نمود.

اما عصر مدرن فعالیتهای ل آرتیزان از سال 1997 و در همکاری با "برتراند دوشافو" آغاز میشود. ساخت عطری گرم و شیرین با بویی خوراکی و لذیذ تحت عنوان "مِشانت لوپ" در این سال؛ باز هم نام ل آرتیزان را در زمینه ی ارائه ی عطرهای متفاوت بر سر زبانها می اندازد و دوشافو را در کانون توجهات قرار میدهد. همکاری ل آرتیزان با دوشافو گسترده تر شد و تا به امروز ادامه یافته.  ما حصل این همراهی تولید عطرهای مهم و پر آوازه ای مثل "سافران تروبولنت-2002"، "تیمبوکتو-2004"،"زونگکا-2006"،سِویل اِلوب-2012"،"رز پرایو-2015" و مجموعه هایی مثل "مون نومِرو" و "اکسپلوژنز دِ ایموشِنز" شده است.

تنوع محصولات ارائه شده ی این خانه و همچنین فروشگاههای متعددی که ارائه دهنده ی عطرهای لِ آرتیزان هستند؛ موجب دشواریهای خاصی جهت انتخاب برای خریداران شده و این موضوع مدیران برند را بر آن داشت تا در سالهای اخیر حجم تولیدات خود را کاهش دهند. همچنین در سال 2015 غول اسپانیایی دنیای عطر؛پیگ؛ل آرتیزان را خریداری نمود. با این تغییر مهم تعدادی از فروشگاهها تعطیل شدند و فروشگاههای باقی مانده دستخوش طراحی جدید شدند.در این طراحی های تازه فضایی ساده،باور پذیر و ملموس ایجاد گشت که حس عمیقی از فروتنی و احترام برخاسته از طبیعت را القا می نماید.تکیه بر مفاهیم ریشه ای و اساسی برند که با ذهنی نو اندیش؛از دریچه ی چشمانی مدرن به دنبال دستیابی به دیدگاهی تازه است.بطری های عطر نیز دستخوش تغییر میشوند و ضمن وفاداری به طرح هفت گوشه ای که لاپورت ارائه نمود؛ رنگی خاکستری و دودی که تلألو خاصی دارند به خود گرفته اند.هر بطری دارای نشان برند است که روی آن الصاق شده و نشان لیاقتی است نمادین که از سوی ل آرتیزان به پاس اعتبار واقعی این آثار به آنها اهدا گشته.بعلاوه درب بطری ها نیز سنگین و جذاب طراحی شده اند اما همچنان به ساختار هفت ضلعی اصیل برند وفادارند.

L'ARTISAN PARFUMEUR

اما مهم ترین نکته در مورد محصولات ل آرتیزان؛ خود عطرها و روایح هستند.جالب است که با گذشت چهار دهه از تولد این خانه؛هنوز تولید هیچ یک از عطرها متوقف نشده است.از اولین عطر تا به جدیدترین تولیدات؛ل آرتیزان با اشتیاق و شور مثال زدنی به مسیر خود ادامه میدهد و سفری بویایی برای طرفداران کارهای خود رقم میزند.سفری که به مدد روایح طبیعی با کیفیت این عطرها؛رویایی و فراموش نشدنی خواهد بود و برند؛بعنوان بیعت با ایده های اصلی بنیانگذاران و نیز بعنوان تجلیل از هنرمندانی که این آثار را آفریده اند؛همچنان به تولید همگی عطرها ادامه میدهد.هر چند فرمول برخی از عطرها بخاطر محدودیتهای زیست محیطی و سلامت دستخوش تغییر شده؛اما ترکیب اصلی همچنان حفظ شده و در برخی موارد بروز گشته است.

از دورانی که ژان-فرانسوا لاپورت با هدف تولید عطرهایی هنرمندانه و متفاوت از تولیدات انبوه و تکراری بازار؛خانه ی ل آرتیزان پارفیومر را بنا نهاد و مفهومی تازه به جهان عطر و بویژه عطرهای نیش وارد نمود؛تا به امروز؛خانه ی ل آرتیزان همواره به دنبال اکتشاف و نو آوری بوده است.ل آرتیزان اعتقاد دارد که در وجود هر انسان؛باغی محصور است و تن انسان به مثابه ی باغی است که امیال و آرزوها؛باغبانان آنند.از همین رو این برند طبیعت را مشاء الهامات خویش میداند و معتقد است عطرهای آن ؛تکراری بر وجوه مختلف طبیعت نیستند؛بلکه تفسیر خلاصه شده ای از احساسات عطرسازان این برند از تجربه ی روایح موجود در طبیعت و مواد خام بدست آمده از آن هستند.

L'ARTISAN PARFUMEUR عطر

بعنوان نخبگان حرفه ی خویش؛ هر یک از اساتید عطرساز این خانه بخوبی بر هماهنگی و ساختار نتهایی که انتخاب نموده اند؛ واقفند و بسیار موشکافانه و دقیق آنها را بکار می گیرند تا بعنوان نمایشی از شکوه طبیعت در قالب عطر؛بر روی پوست آشکار گردند.اثرگذاری و شکوه در عین سادگی و شفافیت؛همچون سرشت طبیعت.دیدگاه مهمی که در تمامی بخشهای این خانه متجلی است:از بسته بندی و شیشه های ساده اما درخشان تا روایح و عطرهایی که از آنها حس میشود.با چنین دیدگاههایی که پایبند به اصول و سُنن اولیه ی خانه هستند و با دنیایی از ایده ها و طرحهای بکر و خلاقانه؛خانه ی ل آرتیزان سنت و مدرنیته را در هم می آمیزد و در روایحی اثرگذار و عمیق ارائه میکند.پیشینه ای درخشان و قدرتمند بعلاوه ی ذهن خلاق هنرمندان عطرساز که گنجینه ای غنی و لایتناهی است؛منجر به تولد آثاری بسیار ستودنی و هنرمندانه شده که خانه ی ل آرتیزان را بی تردید شایسته ی چنین اعتبار و عنوانی نموده.هنرمند گرانقدری که با اقتدار بسوی آینده در حرکت است.  

عطر های L'ARTISAN PARFUMEUR


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: