20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟ قسمت سوم

عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟ قسمت سوم

عطرها شاملِ چه ترکیباتِ طبیعی هستند؟

 

قسمت سوم

عطری را استشمام می کنم؛ رایحه اش منحصر بفرد است اما با آن غریبه نیستم. رایحه گل، میوه، غذا، چرم، چوب... همه را می شناسم! اما این امر بدین معنا نیست که ساختنِ یک رایحه، یعنی چیدن تعدادی گل یا میوه، کوبیدن آن ها و سپس ترکیب آن ها با هم، تا یک عطر ساخته شود! در این بخش به برخی ترکیبات رایج در عطرها نگاهی خواهیم داشت و به موضوعاتی پیرامون همین امر و محصولات ارگانیک و سینتتیک می پردازیم و اطلاعات مختصری  از نحوه ساختِ محصولاتِ عطری بدست می آوریم.

 

مشک

هم اکنون، واژه "مشک" اصطلاحی است که برای ترکیبات بکار برده شده در نت های پایه عطر، بکار برده می شود. این ترکیب، تثبیت کننده است؛ بدین معنا که میزانِ تبخیر عطر را کاهش و موجب دوام آن می شود. می توان مشک را هم از منابع طبیعی و هم از منابع مصنوعی بدست آورد. منابع طبیعی مشک عبارت اند از: مشکِ آهو، غدد مشک در تمساح، مشکِ پلاتیپوس و اردک، مشکِ موشِ شبگرد و خرگوش کوهی، مشکِ سگ آبی، سیویتِ آفریقایی و مشکِ موش، که گران ترینِ آن مشک آهو است و توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) به عنوان یک گونه تحت تهدید به شمار می آید. به همین دلیل مشک نیز در بازار قیمت بالایی دارد که می تواند به 45000 دلار در هر کیلوگرم نیز برسد و آن را تبدیل به یکی از گران ترین محصولات مورد استفاده در عطرسازی نماید. از هر حیوان فقط چند ده گرم مشک می توان استخراج کرد و با این حساب برای یک کیلوگرم مشک بیش از 150 حیوان لازم است!

خطرات محیطی که مشک را بعنوان  تهدیدی برای حیوانات قرار می دهد، شکار و کشتن آن ها برای جمع آوری غدد حاوی مشک است. با اینکه می توان بدون کشتن این حیوانات غدد و تخمدان های آن ها را جدا کرد، اما بعلت دشواری، این روش کمتر مورد استفاده قرارگرفته است. بدین ترتیب، حیاتِ این گونه از حیوانات با خطر مواجه است. بعلتِ دشواری های پیشِ رو در استخراجِ این ماده بصورت طبیعی، بسیاری از مشک های قابل دسترس، سینتتیک هستند و این امر نکته مثبتی در حمایت از این  گونه حیوانات است.

برخی از عطرهایی که مشک، رایحه غالب در آن ها است:

Musc Tonkin Parfum d`Empire

 

Musk Lorenzo Villoresi

 

Musc Ravageur Frederic Malle

 

Muscs Koublai Khan Serge Lutens

 

Musc Mona di Orio

 

Loody Gritti

 

Original Musk Kiehl`s

 

Musk Malaki Chopard

 

 

 

 

 

عنبرسائل و کهربا

عنبر سائل، در عطرسازی بعنوان نت پایه بکاربرد می شود؛ این ماده که از دفع مواد غذایی هضم نشده و ترشحات غدد جنسی نهنگ عنبر، حاصل می شود؛ اغلب در سطح اقیانوس شناور است و در برخی موارد نیز به سواحل می رسد. هرچه عنبرسائل زمان بیشتری را گذرانده باشد، برای عطرسازی ارزشمندتر است؛ و پس از آنکه بوی نامطبوعِ آن زدوده می شود؛ به عصاره ای ارزشمند برای عطرسازی تبدیل می شود. استفاد از عنبرسائل، بعلتِ مورد خطر قرار گرفتن نهنگ نر، در ایالات متحده ممنوع است. کهربا نیز صمغ گرانبهایی است که از فسیل برخی درختان مخروطی بدست می آید.

شانسِ کمِ یافتنِ عنبرسائل و ابهامات قانونی در این خصوص، در کنار هزینه های بسیار بالای استفاده از عنبرسائل و نیز کهربا در ترکیب یک عطر، موجب شده تا عطرسازان از این ترکیبات فاصله بگیرند. بازسازی این مواده با استفاده از موادی نظیر لابدانوم، وانیل، صمغ های چوبی و رزین ها و یا بکارگیری ترکیبات سینتتیک همچون آمبروکسان، آمبرتونیک، آمبرتون و... جایگزین مناسبی برای استفاده از عنبر و کهربا بحساب می آید.

نمونه هایی از عطرهای عنبری و کهربایی:

Ambre Loup Rania J

 

Ambre Russe Parfum d`Empire

 

Alamut Lorenzo Villoresi

 

Ambre Sultan Serge Lutens

 

L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes 02

 

Akkad Lubin

 

O Hira Stéphane Humbert Lucas 777

 

Harem Soiree Arte Profumi

 

Bel Ambre Jacques Fath

 

Hotel Particulier Herve Gambs

 

Grand Soir Maison Francis Kurkdjian

 

Strictly Private Baldessarini

 

 مشاهده عطر های سایت لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: