20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

بیکران شیفتگی نگاهی به فعالیت های Mandy Aftel

بیکران شیفتگی نگاهی به فعالیت های Mandy Aftel

بیکران شیفتگی

نگاهی به فعالیت های Mandy Aftel

 

شیفتگی و شوریدگی، جزء لاینفک وادی روایح است و طبیعت، یکی از منابع بزرگی است که این عشق و شور از آن سرچشمه می گیرد. بسیاری از چهره ها و هنرمندان مطرح جهان عطر، با اتفاق بویایی ساده ای، بسوی این عرصه کشیده شده اند که تمامی این اتفاقات در یک نقطه اشتراک دارند: خاطرات رنگ آمیزی شده با طبیعت. پس از این پیشامد است که افق هایی تازه و وسیع بسوی هنرمند گشوده شده و با تکیه بر توانایی ها، ایده ها، تفکرات و خلاقیت، جنبشی بزرگ آغاز شده و قلمرویی بکر و حیرت انگیز، به دنیای روایح اضافه می شود. قلمروهایی از جنس طبیعت و به رنگ عشق، شیفتگی، هنر و زیبایی شناسی که Mandy Aftel یکی از بنیانگذاران و فاتحان آن ها به شمار می رود.

Mandy Aftel، هنرمندی است که از دنیایی متفاوت از جنس تحصیلات آکادمیک، ادبیات و نویسندگی، به عطرسازی روی می آورد. او متولد 1948 در دیترویت امریکا است و دانش آموخته رشته های ادبیات انگلیسی و روانشناسی از دانشگاه میشیگان است. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مشاوره، افتل بعنوان روانپزشک در دانشگاه برکلی فعالیت های خود را آغاز کرد. علاقه بالای مندی به نویسندگی و توجه ویژه ای که به هنر داشت، موجب شد تا او آثار مختلفی را در زمینه روانشناسی و هنر در دهه های 1980 و 1990 تألیف نماید که Death of a Rolling Stone: The Brian Jones Story در سال 1982 و The Story of Your Life: Becoming the Author of Your Experience در سال 1996، نمونه های موفق و محبوبی از این آثار هستند.

فعالیت افتل در زمینه عطرسازی از اواسط دهه 1990 و طی دوره ایی آموزشی آغاز شد. هنگامی که او با بوییدن تعدادی از مواد اولیه طبیعی، مسحور غنا، پیچیدگی و زیبایی آن ها گشت. افتل که در آستانه پنجاه سالگی با پیشامد سرنوشت ساز معطری که به آن اشاره شد، مواجه گشت؛ تحقیق و یادگیری در رابطه با مواد اولیه طبیعی، ویژگی ها، نجوه عصاره گیری و آکوردسازی با مواد اولیه طبیعی را بصورت مستقل آغاز کرد. او یکی از عطرسازان خود-آموخته و مستقلی است که با مطالعه بیش از دویست کتاب آموزشی و منابع گرانقیمت، اصول حرفه ای و کلی عطرسازی را فراگرفته است. در ادامه، افتل به جمع آوری عصاره ها و روغن های طبیعی کمیاب و گرانبها روی آورد و آرشیو بزرگ و جامعی از مواد اولیه طبیعی که از نقاط مختلف جهان تهیه شده اند؛ فراهم ساخت. با فراگرفتن اصول و تسلط بر شیوه های بیس و آکوردسازی، مندی افتل، لاین عطرسازی خود با عنوان Aftelier را در سال 2000 افتتاح کرد. خانه عطرسازی ویژه ای که عرضه کننده عطرهایی است که با استفاده از ترکیبات و روغن های طبیعی ساخته شده اند.

اگرچه Aftelier ارائه دهنده محصولات متنوعی است که همگی با مواد طبیعی تهیه شده اند؛ اما مندی افتل، عطرهای این خانه را قلب و اساس Aftelier می داند. آفتلیه، محصولات آرایشی و پوست را در کنار عطرهای جامد-محصولات معطری که از آمیزش ترکیبات معطر با موم زنبور عسل و روغن جوجوبا ساخته شده اند-، بعنوان محصولات جانبی خود ارائه می دهد. اما آنچه از مندی افتل و خانه عطرسازی ویژه او نامی درخشان و ستاره ای بزرگ در عطرسازی ساخته است؛ عطرهای مایع این لاین است که بازتابی از نبوغ، هنرمندی، زیبایی شناسی و نگرش مدرن و متفاوت مندی افتل در عطرسازی است.

عطرهایی که آفتل در Aftelier خلق و ارائه کرده است؛ اعجاب انگیز و ستودنی هستند. از میان روایح مسحور کننده ای که افتل معرفی کرده است؛ هفده اثر در دسترس هستند که بسان جواهراتی نفیس، کمیاب و خیره کننده در قلمرو روایح بحساب می آیند. Fig محصول 2009 یکی از این عطرها است؛ عطری مسحورکننده و شگفت انگیز که از آن بعنوان ده عطری یاد می شود که پایه گذار دورانی جدید در عطرسازی خواهند بود. Fig عطری با زمینه جانوری-حیوانی و ایندولیک از کستوریم، سیوت و یاس است که بر پلی از عود با سایه هایی رزینی-چوبی در هم می آمیزد. آنچه که به این عطر، رایحه ای ناب و بی همتا عطا کرده است؛ بستری شیری، نرم و مطبوع از انجیر است که شخصیت جانوری، رزینی و دودی این عطر را تلطیف کرده است. همراهی گونه ای خاص از پیچ امین الدوله و مگنولیا با چای سبز، در فضایی گیاهی-ایندولیک و ادغام در پایه ای صمغی-دودی و عنبری در Lumiere یکی دیگر از عطرهای زیبای افتل است که در سال 2009 معرفی شد. Parfum de Maroc پرداختی ارزشمند و ناب به رز از افتل است که در این سال به مجموعه آثار افتلیه اضافه شد. رز ادویه ای-زعفرانی که با سایه هایی دودی-صمغی و روغنی، چالش بر انگیز و متعالی شده است.

افتل، همچنانکه یکی از پیشگامان ساخت عطرهای طبیعی و مستقل است؛ در بسیاری از زمینه های عالم عطر نیز پیشگام است که نامزدی عطر Honey Blossom محصول 2010 در جوایز FiFi یکی از این موارد است. این نخستین بار در تاریخ این مراسم معتبر بود که یک عطر طبیعی نامزد دریافت جایزه بهترین عطر مستقل سال می شد و اثر شگفت انگیز افتل، در سال 2011 به این مهم نائل شده بود. عطری با رایحه گل بو، گیاهی، پودری و شهد آگین از هم نشینی میموسا با شکوفه مرکبات که در پایه ای صمغی-کهربایی به کمال می رسد. Secret Garden محصول 2011 یکی دیگر از آثار افتل است که رایحه ای غنی، چندلایه و اعجاب انگیز را به نمایش می گذارد. عطری با محوریت لایه های صمغی-کهربایی و پودری (پچولی، وانیل، بنزویین)، میوه ای-گل بو (تمشک، رز، یاس) و حیوانی (کستوریم و سیوت) که ستودنی و باشکوه است. دیگر عطر ستودنی، تحسین شده و جریانساز افتل، Cacao است. عطری که تلخی لذیذ، مطبوع و دودی شکلات تلخ را با حجمی وانیلی-کاراملی و مرکباتی-آبدار آراسته است و با قلبی از یاس سبز و جانوری، ادغام نموده است. اثری ارزشمند که از آن بعنوان یکی از مهم ترین عطرها با رایحه خوراکی-گورماند یاد می شود. یکی دیگر از آثار برجسته و نامتعارف افتل، Cepes and Tuberose است که در این سال ارائه شد. نمایشی حول محور وجوه سبز-صابونی آکورد مریم که در قالبی خاکی-مرطوب از قارچ نقش بسته و با پایه ای چوبی-کهربایی، تاریک و عمیق شده است.

نمایشی از وجوه صمغی-رزینی و بخوری-دودی عود که با لایه ای قدرتمند از کندر، بنزویین، اپوپوناکس، لامی و پچولی بر آن تأکید شده در Oud Luban؛ تنباکوی گیاهی-گلی، خاکی-دودی و خوشمزه شده باقهوه و کاکائو که با لایه هایی چوبی-مرکباتی، عودی-صمغی و لابدانوم-عنبری ادغام شده در Sepia و نمایشی دلپذیر و انگیزاننده از وجوه میوه ای-آبدار رز که با گل صد تومانی و زرد آلو بر آن تأکید شده و با زمینه هایی صمغی-وانیلی، خاکی-فلفلی و گیاهی، همراهی می شود در Wild Roses، سه اثر محبوب و تحسین شده ای هستند که افتل در سال 2012 ارائه کرد.

Cuir de Gardenia محصول 2013 یکی دیگر از آثار شگفت انگیز و بیاد ماندنی افتل است. عطری با ساختاری پودری-ایندولیک، شیرین و شفاف از گاردنیا و یاس که در بافتی چرمی-جانوری و دودی از سیوت، مشک و رزین ها، نفوذ کرده است. Palimpsest محصول 2014 نیز از جمله عطرهایی است که بار دیگر همگان را به تحسین و ستایش افتل واداشت. آکورد هلو-یاس مطبوع و انگیزاننده ای که با زمینه ای خامه ای-میوه ای از ایلنگ، پر رنگ شده و بر پایه ایی وانیلی-صمغی و سایه هایی چرمی-جانوری استوار شده است؛ Palimpsest را به موفقیتی قابل توجه رساند. Vanilla Smoke اثر ستایش شده و بسیار موفق افتل در سالیان اخیر است که در سال 2015 معرفی شد. چنانچه از عنوان این عطر مشخص است؛ رایحه ای وانیلی و دودی را در این اثر برجسته تجربه خواهیم کرد که چهره ای اسرار آمیز، غریب و خلسه آور را از وانیل به نمایش میگذارد. وانیل کاراملی و صمغی این عطر که پس از انفجاری زعفرانی-ادویه ای و سرکش رونمایی شده و در ادامه در پایه ای دودی، خزه ای-بوزی و کهربایی-خاکی به بلوغ می رسد؛ از Vanilla Smoke شاهکاری جاودانه ساخته است.

2016 یکی دیگر از سال های پرکار افتل است که با موفقیت عطری همچون Amber Tapestry همراه بود. عنبر جانوری-صمغی حاصل از همراهی بنزویین و لابدانوم با کستوریم که به توهمی چرمی رسیده و با زمینه ای پودری-شیرین از دارچین، تونکا و هلیوتروپ آراسته شده از Amber Tapestry عطری ناب ساخته است؛ مکاشفه ای کهربایی-شرقی که که نوازش هایی از یاس میوه ای-مرکباتی، آن را به عطری کامل و ستودنی تبدیل کرده است. Memento Mori تلاش برای ارائه تصویری منحصربفرد از رایحه پوست است که افتل در سال 2016 معرفی نمود. مشک زباد، کره اوریس و عنبر، کلیت این رایحه را شکل داده اند؛ کلیتی که شخصیتی جانوری و روغنی به فضا بخشیده و لمسی از رزِ پودری-میوه ای آنرا تلطیف نموده است.

تنباکوی خشک گیاهی که در فضایی تاریک و دودی جریان یافته و با آکورد مرکباتی-چرکین منحصربفردی ادغام می شود در Curious به همراه تفسیری نفسگیر و خیره کننده از فضاهای مرکباتی که حول محوری از ترنج و پرتقال شکل گرفته و با تار و پودی خزه ای-چرمی و جانوری در هم آمیخته در Bergamoss؛ دو اثر زیبای دیگر در کارنامه افتل هستند که در سال 2017 از آن ها رونمایی شده است.

 

علاوه بر فعالیت گسترده و جریانساز در عطرسازی، افتل در سال 2004 کتابی جالب توجه و موفق با عنوان Aroma: The Magic of Essential Oils in Foods and Fragrance منتشر کرد که در آن طی یک همکاری ویژه با سر آشپز مشهور، Daniel Patterson، ارتباط نزدیک بین آشپزی و عطرسازی را مورد بررسی قرار داده و از تأثیر شگرف عصاره های معطر طبیعی بر طعم و کیفیت غذاها سخن گفته شده است. Scents & Sensibilities: Creating Solid Perfumes for Well-Being منتشر شده در سال 2005 و Fragrant: The Secret Life of Scent در سال 2014، دو اثر ارزشمند دیگر افتل هستند که او در زمینه عطر و دنیای روایح تألیف کرده است.

جرقه معطری که از بوییدن مواد طبیعی در یک کارگاه آموزشی، مندی افتل نویسنده و روانپزشک را رهسپار مکاشفاتی عاشقانه و پرفراز و نشیب ساخت؛ بسان روزنه ای بود که در سالیان اخیر، قلمرویی از شگفتی و اعجاز را پیش چشم مخاطبان و دوستداران هنر عطرسازی و عطرسازی هنری، گشوده است. کهکشانی از غنا، اصالت، صلابت، نو آوری و آفرینش که با روایحی از جنس طبیعت و خلوص، رنگ آمیزی شده است. کهکشانی که خالق آن، بانویی عالی مرتبه و ستودنی بنام مندی افتل است و عطرسازی مدرن در آینده ای نه چندان دور، از آثار و شیوه های او، بیشتر بهره مند خواهد شد.

مندی افتل، هنرمندی عطرساز است که عاشقانه خود را وقف این عرصه کرده و تمامی ابعاد زندگی خود را صرف تعالی و توسعه این هنر معطر کرده است. تألیف چهار کتاب ارزشمند در زمینه عطرسازی، خلق عطرهایی طبیعی، ساختارشکن و جریانساز و راه اندازی موزه Aftel Archive of Curious Scents در کالیفرنیا؛ تنها گوشه ای از تلاش های این هنرمند گرانسنگ در عطرسازی معاصر است. تلاش هایی که نام افتل را تاریخ عطرسازی جاودانه خواهد ساخت و در کنار نام آوران این عرصه، آیندگان، خالق روایحی از جنس لمس، ادراک، عشق و اصالت را خواهند ستود...

 

مشاهده عطر های سایت لوکس بایر

Tags: NOSES mandy aftel

ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: