20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

به آرامی، شتاب کن! مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او (قسمت دوم)

به آرامی، شتاب کن! مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او (قسمت دوم)

به آرامی، شتاب کن!

مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او

 

قسمت دوم

 

Huitième Art Parfums، روی دیگر ماجراجویی های Pierre Guillaume

از قرن ها پیش از میلاد مسیح تا به امروز، عطرسازی جایگاهی در میان دسته بندی هنرهای هفتگانه نداشته است؛ حرفه ای که بیشتر بعنوان یک علم شناخته می شود و از آنجا که تجربه آن بصورت بصری و درک ابعاد پنهان آن دشوار است؛ هرگز جایگاهی در میان هنرهای زیبا پیدا نکرده است. در سالیان اخیر، برخی از کارشناسان و منتقدین بنام دنیای عطر، از آن بعنوان عنصر هشتم در میان دسته بندی هنرهای زیبا نام برده اند و Pierre Guillaume نیز یکی از چهره های بنام این عرصه است که معتقد است عطرسازی، هنر هشتم است. او در هشتمین سال از فعالیت های رسمی و خود و لاین عطرسازی ویژه اش، در سال 2010 مجموعه ای مدرن و هنری از عطرهای خود را تحت عنوان Huitième Art Parfums معرفی کرد.

"عطرهای هنر هشتم"، عنوان جالب توجهی برای این مجموعه است؛ مجموعه ای که نمایشی از ابعاد دیگر توانایی و نبوغ گیوم در آفرینش ترکیبات پیچیده، متفاوت و مدرن است. او عنوان می کند: "در این لاین عطرسازی، ما ترکیب عطرها را بر اساس سیستم کلاسیک و هرمی که نوت ها به مرور اضافه می شوند و بر اساس سرعت تبخیر، شناسایی می شوند؛ طراحی نکرده ایم. Huitième Art Parfums در بردارنده عطرهایی است که از ایجاد یک هارمونی قدرتمند بین دو یا سه قلمرو بویایی ساخته می شوند. این عطرها، بر اساس دو یا سه آکورد پدید آمده اند و یا اینکه از مواد اصلی در ساخت آن ها استفاده شده است."

این مجموعه با هشت عطر در سال 2010 رو نمایی شد. Aube Pashmina با فضایی سبز و گیاهی که از همراهی بوته گوجه فرنگی، ریحان و برگ های انگور با پایه ای فلزی، تمیز و چوبی از شمعدانی، رز ماری و نوت های چوبی شکل گرفته است؛ یکی از آثار ویژه این مجموعه است. Naiviris، نمایشی قدرتمند و اعجاب انگیز از وجوه مختلف زنبق است که در فضایی خاکی-نشاسته ای، چوبی و حیوانی جریان دارد. شیرینی گل بو، شفاف و عسل آگین شکوفه های هلو که با پایه ای گیاهی، ادویه ای دودی از یونجه خشک ادغام شده است؛ فضای Vohina را شکل داده است. کهربای صمغی-دودی و شیرین-پودری شکل گرفته حول آکوردی از اپوپوناکس، تونکا و صندل که از همراهی لیموی شاه پسند، رنگ بویی شفاف و سبز به خود گرفته است؛ Ambre Céruléen را پدید آورده است. ادغام لایه هایی میوه ای، تازه و ترش-شیرین از انبه و نوت های میوه ای که بر بستری شهد آگین و پودری از فرانجیپانی جریان یافته اند و با پایه ای سبز و چوبی از چای غنی شده؛ Manguier Métisse را به عطری جذاب و یگانه بدل کرده است. ایمورتال، رزین های گیاهی و ادویه ها، آکورد چرمی منحصربفرد و شگفت انگیز Fareb را شکل داده است؛ عطری که رایحه چرمی آن بکر، غنی و ماسه ای است. Ciel d'Airainعطری شگفت انگیز و الهام بخش از همراهی زیتون، درخت گلابی و نوت های میوه ای با پایه ای عنبری-چوبی است. Sucre d'Ebène نیز عطری با امضای شیرین-لذیذ و صمغی-دودی گیوم است که از همراهی بنزویین و نوت های چوبی با لایه هایی وانیلی-شکری و آجیلی-فندقی شکل گرفته است.

Myrrhiad یکی دیگر از عطرهای تحسین بر انگیز و مهم کارنامه گیوم است که در سال 2011 و در قالب آثار این لاین معرفی شد. عطری که دو فضای چرمی و عنبری را در شگفت انگیزترین سطح، به تعادل رسانده و به نمایش می گذارد. رایحه ای حیوانی، دودی و صمغی که صمغ مر، نقش اصلی شکل گیری فضای آن را ایفا می کند و از یکسو به همراه لایه هایی گیاهی-رزینی از چای، چرم دودی و حیوانی را خلق کرده و از سوی دیگر، در کنار شیرین بیان و چندین گونه وانیل نشسته و رایحه رزینی-کارملی و چوبی آکورد آمبر را شکل می دهد. Poudre de Riz یکی دیگر از عطرهای حیرت انگیز گیوم است که در سال 2012 به این مجموعه اضافه شد. عطری که یک آکورد پودری منحصربفرد و چگال را از همراهی رز، زنبق، وانیل، برنج و تونکا به خود می بیند و در ادامه، با لطافت خامه ای-شیری نارگیل و گل های سفید، همراه شده و با لمسی از بنزویین، تولو، شیره افرا و چوب صندل، به تصویری کهربایی می رسد. Monsieur محصول 2013 عطر ستودنی دیگری از این مجموعه است که رایحه هایی صمغی-چوبی، خاکی-ریشه ای و دودی از وتیور، سدر و خزه را که در لایه هایی از پچولی، صندل، درخت بلوط و پاپیروس توسعه یافته است؛ ارائه می دهد.

Liqueur Charnelle محصول 2014، یکی از عطرهای غافلگیرکننده و بدیع گیوم است. عطری که با الهام از عناصر مهم تشکیل دهنده طعم ک.نی.ا.ک نظیر وانیل، کارامل، آلو، زرد آلو و پرتقال ساخته شده است و در حالیکه القاگر فضایی گل بو-میوه ای، پودری-وانیلی و شفاف به مخاطب است؛ اما گیوم از یک آکورد پودری چوبی که از آمیزش تونکا، پچولی و تمشک با فلفل سیاه شکل گرفته و با آکوردی تنباکویی-دودی و لامی، غنی و بکر می شود؛ بعنوان نوت های بکار رفته در ساخت این عطر نام می برد. "کُرک زنبق مانند"، توصیف جالبی از عطر Shermine، محصول 2015 است. عطری پودری و چوبی که در عین حال، گرم و گل بو است و آکورد ادویه ای-آروماتیک حاصل از رز وود، اسطوخودوس و هل، چهره ای متفاوت به زنبق بخشیده است و در پایه، مشک وانیلی و لایه های چوبی-دودی حاصل از وتیور، پچولی و گایاک؛ این نمایش اعجاب انگیز را به کمال می رسانند.

آکورد چوبی-ادویه ای پوشانده شده با لایه ای شاداب، ترش و شیرین از نوت های میوه ای، فضای عطر Aqaysos، محصول 2017 را شکل داده است.

 

 

پرداخت به فضاهای متفاوت در Cruise Collection

"در این مجموعه، می خواستم رایحه کشورها و نقاط مختلف را استنشاق کنم، فضای دیگری ارائه و اتمسفری متفاوتی را تجربه نمایم. من آثار نامتعارف و مفهومگرای بسیاری را تا به امروز ارائه کرده ام و شما در حال حاضر می توانید عطرهای بسیاری با چنین فضا و ایده هایی را تجربه کنید؛ اما اکنون نیاز به تغییری اساسی دارم. می خواهم امکان کنار آمدن با داستان های ابداع شده بر اساس معیارها و اصول جدید را تجربه کنم؛ اکنون زمان آغاز رویه ای جدید است."

گیوم، با در نظر داشتن چنین ایده هایی، کار ساخت عطرهای لاین Cruise را آغاز نمود و با الهام از تلفیق سنت ها، باورها و فضای نقاط مختلف جهان، هشت اثر متفاوت و به رسم آثار خود، بکر را در قالب این مجموعه و در سال 2015 رونمایی کرد. Paris Seychelles یکی از این عطرها است که فضایی گل بو-میوه ای و چوبی-شیری از فرانجیپانی، گل های سفید و نارگیل را با زیر لایه هایی سبز-رزینی از گالبانوم و پتیت گرین و لمسی نمکین-دریایی، همراه کرده است. تعادلی نشاط آور بین خشکی معدنی-نمکین خزه، سدر و نوت های چوبی با تازگی آبی-تمیز حاصل از اسطوخودوس، نوت های سبز و آبی در کنار گلابی؛ فضای Entre ciel et mer را شکل داده است. Fleur de Foudre تقابلی از غنای چوبی-ادویه ای وتیور، چای و فلفل سیاه است که سبزی خشک و دودی-ریشه ای خود را در مقابل نشاط موزون پودری-شاداب و میوه ای لایه هایی از مشک و شامپاکا قرار داده اند. فضایی صمغی-رزینی، چوبی و گیاهی که از ادغام سدر و لامی شکل گرفته و با شیرینی متعادل و انگیزاننده ای از وانیل نرم شده؛ در ادامه سایه هایی نمکی-دریایی و پودری به خود می بیند تا از Long Courrier، عطری شگفت انگیز بسازد. یکی دیگر از عطرهای بکر و زیبای این مجموعه؛ Rivages Noirs که از آمیزش دز بالایی از ادویه ها به محوریت هل، با لایه ای میوه ای از خربزه، تصویری آبی-دریایی را خلق کرده و در ادامه، در مقابل پایه ای کهربایی-رزینی از سدر، صمغ سدر، وانیل و خزه قرار می گیرد. Jangala نمایشی از یک جادوی سبز، گیاهی و مرطوب با آکوردی بکر از همراهی اوکالیپتوس و رز وود با هل و زنجبیل است که با پس زمینه هایی چوبی و گیاهی از صندل و بوته های استوایی، غنی شده است. آکورد موهیتویی که گیوم از ترکیب نعنا، لیمو، توت فرنگی-آلدهاید و رام ساخته است؛ به لطف آمیزش با پایه ای شیپق-اورینتال که از خزه و آکورد کهربای صمغی-وانیلی شکل گرفته است؛ Mojito Chypre را به یکی دیگر از عطرهای خلاقانه و چالش بر انگیز گیوم تبدیل کرده است. Metal Hurlant نیز عطری از نوستالژی های عصر جدید است که آکورد چرم دودی، قیر مانند و تاریک خود را با لمسی از مشک، جانوری و سرکش می کند تا عضو جدید این مجموعه در سال 2015، عطری جسورانه، شهری و ماجراجویانه باشد.

Paris Fidjiمحصول 2017، نخستین عطر گیوم با غلظت تویلت در این مجموعه است. عطری با محوریت صندل که با رام، تاریک و غلیظ شده و در ادامه با تازگی پرتقال و گریپ فروت، درخشان و شاداب می شود.

 

علاوه بر آثار متنوع و خلاقانه ای که گیوم در قالب سه لاین عطرسازی ویژه و ستودنی تحت رهبری خود ارائه کرده است؛ در سال های اخیر او با لاین عطرسازی مستقل Phaedon، در سِمت مدیر هنری به همکاری پرداخته است. او که در گذشته همکاری هایی با این خانه داشته است؛ اکنون مدیریت تمامی فعالیت های این لاین عطرسازی را بر عهده دارد و فرمولاسیون تمامی عطرهای این خانه را بر اساس استانداردهای کیفی و هنری مد نظر خود، تنظیم و ویرایش می کند. در ادامه، گیوم با گروهی از عطرسازان خلاق و صاحب سبک که کمتر شناخته شده اند؛ ساخت ترکیبات نهایی را آغاز می کند تا از این طریق، ابعاد دیگری از توانایی ها و نبوغ این هنرمند ارزنده، به مخاطبان دنیای عطر، ارائه گردد.

 

 

بیش از یک دهه از ظهور ستاره ای دیگر در آسمان عطرسازی می گذرد. هنرمندی که بدون حضور در مدارس عطرسازی و با تکیه بر تجربیات و دانش بالای خود در ارتباط با ترکیبات معطر، حرکت بر مسیری در خلاف جهت چرخه تجاری-صنعتی عطرسازی را آغاز کرد و به جایگاهی رفیع در عطرسازی معاصر دست یافت. Pierre Guillaume، عطرسازی صاحب سبک، مستقل، مبتکر، خلاق و جسور است که به تعاریف و اصول عطرسازی، طرح و رنگی از شهامت، بلند پروازی، آفرینش و جریانسازی بخشیده است. الگوهای مختلفی که گیوم در پایه ریزی قلمروهای نوین عطرسازی بکار برد، امروز دست آویزی برای بسیاری از طراحان و برندهای کوچک و بزرگ دنیای عطر است. رویکرد گیوم در بازسازی فضاهای بویایی و رایحه مواد طبیعی که از اِشراف کامل وی بر شیمی و نیز شناخت کامل از خصوصیات بویایی مواد مختلف سرچشمه می گیرد؛ او را موفق به خلق فرمول ها و عطرهایی کرده که غنی، بکر، وسیع و در عین حال ساده و نافذ هستند.

اگرچه کار ساخت هر عطر بدون طرح ریزی ها و داستان پردازی های قبلی شروع می شود؛ اما معمولا پس از مواجهه با رویدادی بصری، پیِر به بررسی امکان ارائه یک نوشته یا تصویر بویایی از آن فضا می پردازد. گیوم، فرایند ساخت هر عطر خود را با هدف تجسم بخشیدن به این فرم های بویایی آغاز می کند. او در ادامه، نوت ها و عناصر سازنده ترکیبات را پالوده، عمیق و پیچیده می سازد و این عمل را مشابه کار با رنگ ها، موضوعات، سایه و نور در مونتاژ و تدوین یک اثر بصری می داند. در نهایت، وی تعادل و هارمونی ترکیب را بر اساس فضایی که در نظر دارد تا به ترکیب القا کند؛ برقرار می نماید. فرایندی هیجان انگیز، پیچیده، معماگونه و مکاشفه وار که نتیجه آن، اثری بویایی است که آزادانه و مستقل به تفسیر تجربیات و نگرش هنرمندی ویژه بنام پیِر گیوم می پردازد. تصویر و تفسیری معطر و چالش بر انگیز که در سطح اعلایی از کیفیت، پالودگی و یگانگی قرار دارد. این داستان کوتاهی از دنیای بزرگ و شگفت انگیز Pierre Guillaume است؛ هنرمندی صاحب سبک و جریانساز که عطرسازی مدرن، وامدار نو آوری ها و آفرینش بی حد و مرز او در بسیاری از زمینه ها است و شهروندان دنیای روایح، تا همیشه این هنرمند ارزنده و عالی مرتبه را خواهند ستود.

"به آرامی، شتاب کن! هنگامی که کار نوشتن یک فرمول را آغاز می کنید؛ متوجه می شوید که صبر، یکی از اساسی ترین ارکان در این زمینه است. ممکن است به هفته ها زمان نیاز داشته باشید تا به قضاوتی درست از واکنش های صورت گرفته میان ترکیبات مورد نظر برسید و از آنجا که زمان سرمایه مهمی برای تمامی ما است؛ نیاز به سرعت و تمرکزی ویژه است. برقراری تعادلی بین صبر و شتاب، موتور محرک من در این مسیر است و باور به این موضوع که در نهایت، عطر، تعالی بخش وجود و روح انسان است؛ مرا در برقراری این تعادل به موفقیت رسانده است."

مشاهده قسمت قبلی این مقاله


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: