20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

به آرامی، شتاب کن! مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او

به آرامی، شتاب کن! مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او

به آرامی، شتاب کن!

مروری بر فعالیت های Pierre Guillaume و آثار او

 

قسمت اول

"به گمانم، این زندگی بود که برای من تصمیم گرفت. چنین نبود که من یک روز صبح از خواب بیدار شده و بگویم حالا می خواهم یک عطرساز باشم. شانس و پیشامدهای زندگی در کنار تقابلات و تعاملات مختلفی که داشته ام، قدم های مرا بسوی این حرفه هدایت کرده اند. داستانی که بعنوان یک داروساز و سازنده فرمول های شیمیایی در حرفه خانوادگی، آغاز شد و با علاقه من به عطر در هم آمیخت و به نظرم، این منطقی ترین و درست ترین تفسیر از نحوه ورود من به عطرسازی است. تمایلات هنری من در کنار آموخته های علمی، ماجرای متفاوت من در عطرسازی را رقم زدند."

آنچه از نظر شما گذشت؛ چکیده ای از سرگذشت یکی از بزرگترین عطرسازان معاصر از زبان خود او است. در میان چهره ها و نام های مختلفی که با شروع دوران جدید عطرسازی و عصر ماجراجویی های خانه ها و هنرمندان عطرساز در قلمرو روایح، پای به این عرصه گذاشته اند؛ بی تردید Pierre Guillaume یکی از جریانسازترین و برجسته ترین آن ها به شمار می رود. گیوم، متولد شهر Clermont فرانسه است. او پس از اخذ مدرک شیمی، بعنوان سازنده ترکیبات و فرمول ها، در زمینه صنایع غذایی و دارویی به فعالیت پرداخت. با این وجود، عشق به روایح و کار با ترکیبات معطر که از سنین کودکی با پیِر عجین شده بود؛ او را بسوی ماجراجویی های ویژه سوق می داد. نخستین تجربیات گیوم از تقابل با دنیای روایح، به عطرهای کلاسیک مادر و نیز بوییدن گل های یلانگ یلانگی مربوط می شود که از مادر بزرگ خود هدیه گرفته بود. پس از این تجربیات ویژه، گیوم روز بروز کنکاش های خود در قلمرو روایح را توسعه می داد و در سال های بعد، به خرید و جمع آوری روغن های اساسی مورد استفاده در ساخت داروهای گیاهی روی آورد.

جمع آوری مجموعه ای از روغن ها و اسانس های معطر، عامل مهمی در تقویت حافظه بویایی گیوم بود و پس از اینکه وی در ساخت ترکیبات شیمیایی به فعالیت پرداخت، با تکیه بر این تجربیات ارزنده، موفق به بازسازی بسیاری از روایح و ترکیبات معطر بصورت آزمایشگاهی شد. نبوغ و استعداد شگفت انگیز پیِر در ساخت ترکیبات و عصاره های معطر، در کنار دانش و تسلط بالای وی در شناخت ویژگی های بویایی مواد مختلف، کار را برای ورود او به عرصه عطرسازی بسیار راحت می نمود. از طرفی، گیوم همواره ایده ها و دغدغه هایی ویژه در رابطه با خلق روایحی بدیع، غنی و مستقل داشت که تمامی این عوامل، به تولد ستاره ای منحصر بفرد در جهان عطر، سرعت می بخشید. او که تمایلی به دنباله رو بودن و پیروی از شیوه های تجاری حاکم بر مدارس عطرسازی نداشت؛ بصورت مستقل و با تکیه بر توانایی ها و تجربیات خود، کار ساخت نخستین عطرهای خود را از سال 2000 آغاز کرد. وی پس از صرف زمانی دو ساله و نوشتن فرمول های مختلف و آزمودن ده ها ترکیب، نخستین عطر خود را در سال 2002 معرفی کرد. گیوم که دنیایی از طرح ها، الهامات و تفکرات را در دنیای عطرهای پر از خلاقیت و نو آوری خود دنبال می کند؛ تا به امروز گستره ای بکر و حیرت انگیز از روایح اصیل، خلاقانه و چالش بر انگیز را در قالب سه مجموعه با مخاطبان و دوستداران عطرهای هنری و هنر عطرسازی به اشتراک گذاشته است که در ادامه، نگاهی خواهیم داشت به این مجموعه ها و آثاری که در قالب آن ها، ارائه شده اند.

 

Parfumerie Generale Collection

Parfumerie Generale نخستین مجموعه از عطرهای خلق شده توسط گیوم است که در هر عطر، دنیایی متفاوت از استایل و سبک عطرسازی پیِر به نمایش گذاشته می شود. در این عطرها، گیوم محدودیت های مرتبط با گروه های بویایی و فرمول بندی های کلاسیک و آکادمیک را در هم شکسته و با خلق ترکیباتی ساده اما غنی، منسجم و قدرتمند، فصل تازه ای در عطرسازی مدرن را آغاز می کند. آنچه گیوم در قالب عطرهای لاین Parfumerie Generale ارائه کرد؛ الهام بخش بسیاری از عطرسازان جوان و طراحان مستقل و هنری در سال های بعد شد و به نوعی، فصل جدید عطرسازی نیش و هنری، با عطرهای باشکوه گیوم و لاین Parfumerie Generale آغاز شد.

نخستین عطر این عطرساز، با الهام از رایحه جعبه لوکس سیگار پدر او ساخته شد؛ عطری مرموز و شگفت انگیز از همراهی پچولی و تنباکو که فضای دودی، مرطوب، گیاهی و چرکین خود را در لایه هایی خاکی-ادویه ای و قهوه-کاکائویی به کمال رسانده است. COZÉ 02عنوان این عطر است که در سال 2002، توجه بسیاری از مخاطبان حرفه ای و کارشناسان عطر را به خود جلب کرد؛ آنچنان که کارشناس مشهور دنیای عطر، Chandler Burr، در تحسین گیوم عنوان کرد: "شیمیدان جوان فرانسوی که جذاب ترین عطرهای اروپایی جدید را اختراع کرده است."

اقبال عمومی از این عطر بیاد ماندنی، پشتوانه ای بزرگ برای گیوم 25 ساله و لاین نوپای او Parfumerie Generale بود. گیوم که همواره بدنبال ماجراجویی و ارائه فرمول های جدید از عطرهای خود است، در سال 2012 ترکیب متفاوتی از این عطر تحت عنوان 2.1 Cozé Verdé ارائه نمود. عطری که اینبار بر وجوه گیاهی و سبز آکورد تنباکویی اثر نخست تأکید داشته و با بستری از برگ ها و چوب درخت انجیر، این فضای سبز را تقویت کرده و در قلبی از پچولی، نوت های گیاهی این فضا را ادغام نموده و در پایه ای چوبی-خاکی از شیرین بیان و ادویه ها، کامل کرده است.

03 Cuir Venenum، محصول 2004 دومین عطر گیوم است. نمایشی دودی، جانوری و صمغی از آکورد چرمی غنی شده با مر، عسل و مشک که با لمسی چوبی و شیری از سدر و نارگیل، بر اغواگری های خود تأکید داشته و با در آغوش کشیدن تازگی ایندولیک شکوفه های پرتقال، به کمال می رسد. 3.1 Arabian Horse که در سال 2012 عرضه شد، نسخه جسورانه و قدرتمندی از این عطر است که با الهام از مسابقات اسب سواری در فضای مرطوب و بارانی حومه یک شهر ساخته شده است. قلبی از مشک جانوری و چرکین که با لایه هایی سبز و گیاهی از نرگس، روغن سیپریول و گل های جنگلی پوشانده شده است؛ آکورد چرمی قدرتمند و چالش بر انگیزی را پدید آورده که با ادغام در پایه ای چوبی-کهربایی، به زیبایی فضای الهام بخش ساخت این عطر نفیس و منحصربفرد را در قالب رایحه به تصویر می کشد.

علاقه گیوم به نوت های صمغی-شیرین و دودی نظیر بنزویین، صمغ تولو، عسل، وانیل، کاکائو و قهوه، او را به کار بر روی فرمول هایی سوق داد که در سال های بعد، توجه بسیاری از طراحان را به خود جلب کرد. در واقع، گیوم یکی از پیشگامان ساخت عطرهای به اصطلاح "گورماند" است که در سال های اخیر و در عطرسازی معاصر، از محبوبیت ویژه ای برخوردار شده اند. 04 Musc Maori محصول 2005، نمونه ای درخشان برای عطرهایی با این سبک و سیاق است. عطری که رایحه ای شیری-خامه ای، چوبی-نرم و شیرینی متعادل و موزونی از آکورد کهربایی حاصل از وانیل و تونکا را با قهوه و کاکائو ادغام کرده و پیرامون آکورد مشکی تمیز، پودری و تازه خود، نشانده است. با حذف وجوه قهوه-کاکائویی و کهربایی این عطر و جایگزینی آن ها با ایلنگ و آمبروکسان که به زیبایی آکوردهای مشک متنوع استفاده شده در این ترکیب را می آرایند؛ گیوم در سال 2016 عطر 4.1 Le Musc & La Peau را به لاین پرفیومری جنراله، اضافه کرد.

05 L'Eau de Circé محصول 2005، عطری الهام گرفته از اساطیر و افسانه های یونان است که فضای کلی آن بر پایه قلبی گل بو از افسونگری های رز دمشق، یاس، اوسمانتوس، یلنگ و ارکیده شکل گرفته و با لایه هایی میوه ای از هلو و نارنگی در هم آمیخته و در پایه ای صمغی-دودی از پچولی و عسل، فرو نشسته است. 5.1 Suede Osmanthe تأکیدی بر وجوه میوه ای-گل بوی این عطر است که از ترکیب اوسمانتوس-زرد آلو با آکورد جیر، چای سبز و آلدهاید، ارائه گر رایحه ای پودری، میوه ای، سبز و تمیز است. این عطر چند وجهی و غنی، در سال 2017 به مجموعه پرفیومری جنراله اضافه شد.

عطری با محوریت چای و فلفل سیاه که از تلفیق تازگی ترنج و ادویه ها با غنای غان، وتیور و سدر، رایحه ای شاداب و آرامش بخش در عین تاریکی و پیچیدگی را ارائه می دهد؛ با عنوان 06 L'Eau Matale در سال 2005 توسط گیوم معرفی شد. این عطر تحسین بر انگیز، یکی دیگر از آثار الهام بخش پیِر است که تقابل تازگی با پایه ای دودی و تاریک در آن، دستمایه خلق عطرهای موفق بسیاری از برندهای مطرح شده است. تفسیری شفاف، شاداب و نشاط آور از همراهی ترنج، لیمو و نعنا با یاس که محور چای-فلفل عطر اصلی در بر گرفته اند و با سایه هایی از سدر و چرم دنبال می شوند؛ در سال 2006 عطر 12 Hyperessence Matale بعنوان یکی از دو دنباله موفق 06 L'Eau Matale معرفی کرد. 6.1 Vétiver Matale دومین دنباله برای 06 L'Eau Matale و آخرین عطر از سه گانه Matale که در سال 2012 ارائه شد؛ عطری کهربایی-چوبی و پودری که پایه ای چوبی-کهربایی را میان پیچیدگی و سر سختی تاریک نوت هایی همچون تنباکو، وتیور و چای به جریان انداخته و در مقابل فضایی پودری-رزینی از هلیوتروپ، عسل و کشمران قرار داده است.

07 Cologne Grand Siècleدیگر اثری است که گیوم در سال پرکار 2005 در قالب لاین Parfumerie Generale ارائه می کند. عطری ساده و اثرگذار که از ادغام هنرمندانه سه وجه پودری-گل بو (گاردنیا)، مرکباتی-میوه ای(نارنج، نارنگی و هلو) و چوبی-خاکی(وتیور)، حاصل شده است. 7.1 Grand Siècle Intense محصول 2014، دنباله ای منحصر بفرد برای عطر اصلی است که اینبار شادابی و تازگی سبز، تمیز و تلخ حاصل از آمیزش ترنج، پتیت گرین و نارنج با نعنا را در پایه ای صمغی، چوبی و دودی از سرو، عسل، وتیور، پچولی تنباکو و خشکی نمکین خزه-یونجه خشک ادغام کرده است. 13 Brûlure de Rose تفسیری منحصر بفرد از رز است که گیوم در این سال آن را ارائه نمود. عطری که رز را به لطف همراهی با لیچی و تمشک، مرکباتی، میوه ای و آبدار به نمایش گذاشته و در ادامه با فرود آمدن در پایه ای از مشک، کهربا و رز وود، رنگ و بویی پودری و فلزی به آن می بخشد. حسن ختام موفقیت های گیوم در سال 2005، عطر 08 Intrigant Patchouli است. اثر خلاقانه دیگری از این هنرمند که وجوه جانوری پچولی را با مشک برجسته کرده و در ادامه، لایه های رزینی-دودی این گیاه اسرار آمیز را با صندل، بنزویین و نوت های ادویه ای برای ساختن پایه ای کهربایی ادغام می کند تا این عطر، بسان سفری بویایی به شرق و داستان های هزار و یک شب باشد. 8.1 L’Ombre Fauve، محصول 2007، دنباله ای موفق برای این عطر است که به زیبایی وجوه جانوری، دودی و صمغی-چوبی عطر اصلی را به نمایش می گذارد.

09 Yuzu Ab Irato یکی دیگر از عطرهای ویژه گیوم است که اینبار از ژاپن و مدیترانه، الهام گرفته است. بامبو و یوزو، بعنوان المان های شرقی این عطر، رایحه ای شفاف، سبز و مرکباتی پدید آورده اند که بر بستری از فلفل سیاه، با المان هایی از مدیترانه نظیر آویشن، مگنولیا، مورد و یاس ادغام می شود تا طراوتی انگیزاننده و بکر را به نمایش بگذارد. این عطر که در سال 2006 ارائه شد؛ تنها اثر موفق گیوم در این سال نبود؛ چرا که او در این سال با 10 Aomassaï بازگشتی باشکوه به فضاهای محبوب خود داشته است؛ عطری صمغی-رزینی و بخوری که ابعاد تاریک خود را از همراهی رزین های درختی، نوت های چوبی کمیاب و وتیور با گیاهان خشک شکل داده است و در هاله ای اغواگر و مطبوع از کارامل و فندق به جریان می افتد. 10.1 Bouquet Massaï محصول 2016، دنباله ای فلورینتال برای این عطر است که چهره گل بو و نرم خود را حول هسته ای از آکورد منحصربفرد قهوه-کشمران شکل داده تا فضایی نرم، درخشان و میوه ای با پس زمینه ای صمغی-دودی و غنی به نمایش بگذارد. از دیگر عطرهای موفقی که گیوم در سال 2006 ارائه کرد؛ عطری است که او در سال 2001 فرمول آن را بصورت محدود به اجرا گذاشته بود؛ عطری با عنوان 11 Harmatan Noir که سبزی شاداب و ادویه ای حاصل از همراهی چای و نعنا را با لایه هایی گیاهی-نمکین پوشانده و بر پایه ای چوبی و گل بو از سدر و یاس، استوار ساخته است. دنباله ای از این عطر تحت عنوان 11.1 Indian Wood که محور نعنایی-ادویه ای عطر اصلی را با پایه ای چوبی و دودی از صمغ های چوبی، خزه و صندل غنی ساخته و با سایه ای شیری از نارگیل آراسته، در سال 2016 از سوی گیوم معرفی شد.

14 Iris Oriental که گیوم در سال های آغازین فعالیت های خود، آن را با عنوان Iris Taizo معرفی کرده بود؛ یکی دیگر از آثار غافلگیر کننده و چالش بر انگیز این هنرمند است که در سال 2006 معرفی شد. عطری از وجوه چوبی و خاکی زنبق که با هل، کندر و چوب انجیر همراهی شده و این زنبق منحصر بفرد را در پایه به عسل آغشته کرده تا لمسی از چهره جانوری زنبق نیز ارائه شده باشد. 15 Ilang Ivohibé عطر دیگری از گیوم در این سال است؛ نمایشی از لطافت خامه ای و اغواگر یلانگ است که در تقابل با تاریکی آغشته به شیرینی پچولی و وانیل قرار دارد و بر بستری گیاهی و روغنی از اسطوخودوس و اوریس نقش بسته است. 16 Jardins de Kérylos عطری از سبزی پُرز دار برگ های انجیر است که با قلبی از سبزی تمیز و ایندولیک مریم ادغام شده و بر پایه ای چوبی-رزینی از چنار بنا شده است. این عطر نیز در سال 2006 ارائه شد و گیوم در سال 2010 یک آکورد فوژه چوبی، گازدار-فلزی و خاکی منحصربفرد را که با حجمی چوبی-نمکین پوشیده شده و ژن انجیری عطر اصلی را همراهی می کند؛ با نام 16.1 Bois Naufragé بعنوان دنباله ای از این عطر معرفی نمود.

گیوم در سال 2007، 18 Cadjméré را معرفی کرد. عطری که فضایی چوبی، لطیف و خامه ای از صندل، وانیل و نارگیل را به زیبایی با پایه ای رزینی-چوبی از سرو همگام کرده و به کمال رسانده است. 19 Louanges Profanes یکی دیگر از عطرهای خلاقانه و بلند پروازانه پیِر است که در سال 2008 از آن رو نمایی شد. عطری که ظرافت های تمیز، شاداب و مرکباتی-سبز حاصل از بهار نارنج و زالزالک را با فضایی دودی و صمغی از بخور و بنزویین همراه کرده و بار دیگر، مسیری تازه برای نوشتن فرمول های دوگانه و متناقض را بروی طراحان و لاین های عطرسازی نیش، گشود. 19.1 Neroli Ad Astra، دنباله ای شفاف و گل بو از ادغام شخصیت مرکباتی، سبز و تمیز عطر اصلی در لایه هایی چوبی-گل بو است که برای این عطر معرفی شد.

19 Louanges Profanes تنها عطر گیوم که در سال 2008 به لاین Parfumerie Generale اضافه می شود؛ نیست. 20 L’Eau Guerrière با فضایی دوگانه از تقابل تازگی سبز مرکبات، برگ های فلفل و مشک با پایه ای دودی، صمغی و چوبی از کندر و چوب های کمیاب؛ فضای پودری، گیاهی-دودی، سبز و شیرین حاصل از آمیزش زنبق و وانیل با پایه ای از زعفران و یونجه خشک در 21 Felanilla؛ و در نهایت، رایحه جانوری، سبز و ادویه ای حاصل از همراهی یاس و مشک با نوت های ادویه ای در 23 Drama Nuuï، از دیگر آثاری هستند که توسط گیوم برای Parfumerie Generale خلق شده و در این سال ارائه شدند.

 

17 Tubéreuse Couture عطری با فضای جانوری، سبز و دودی-شیرین است که از همراهی یاس و مریم با لایه هایی از شکر، بنزویین، ایلنگ و پاپیروس شکل گرفته و در سال 2009 به این مجموعه از عطرهای گیوم اضافه شد. یکی از عطرهایی که گیوم زمان زیادی را صرف طراحی و اجرای آن کرد؛ 24 Papyrus de Ciane محصول 2010 است. عطری سبز و رزینی که ابعاد سبز و گیاهی-رزینی خود را با لایه هایی از باریجه، خلنگ و نوت های سبز شکل داده و با پایه ای از خزه، بخور و مشک، عمیق و چند لایه شده است. اگرچه به عقیده گیوم، این عطر آنچنان که باید دیده نشده است؛ اما نمی توان چنین رایحه ای بکر و تعمق بر انگیز را ستایش نکرد. بنزویین آغشته به عسل که فضایی صمغی-دودی و جانوری را خلق کرده است؛ محور شکل گیری آکوردی کهربایی شده که با اضافه شدن صندل، به اوج اثرگذاری رسیده و با جریان یافتن بر بستری پودری-ادویه ای؛ یکی دیگر از شاهکارهای گیوم با عنوان 25 Indochine را در سال 2011 به جهان عطر معرفی می کند.

22 Djhennéعطری از یک رایحه چرمی براق و درخشان است که از ترکیب مر و سدر با کاکائو و خوشه گندم ساخته شده و با زمینه ای تمیز و گیاهی از اسطوخودوس و نعنا همراهی می شود. این عطر که در سال 2012 معرفی شد؛ یکی دیگر از آثار شگفت انگیز و ستودنی گیوم است که با آکورد چرمی منحصر بفرد خود، نبوغ و بلند پروازی گیوم را بخوبی به اثبات می رساند. در سال 2014 عطر دیگری از Parfumerie Generale معرفی شد که باز هم غافلگیر کننده و جادویی بود: 26 Isparta. اثری با مؤلفه های شرقی نظیر پچولی، عود، بخور و صمغ ها که فضایی دودی، شیرین و سنگین را به نمایش گذاشته و در ادامه بواسطه رز و نوت های میوه ای، بسوی لایه هایی شیپق رهسپار می شود؛ جایی که بستری جانوری-خزه ای برای تاریکی دودی و وهم آلود فضای اورینتال حاکم بر عطر، گسترد شده است. 27 Limanakia یکی دیگر از آثار ماجراجویانه و چالش بر انگیز گیوم است که در سال 2016 معرفی شد. عطری چند وجهی که لایه هایی جانوری-چرکین، گلی سفید-گیاهی، چوبی و دودی را در قالب رایحه ای منسجم و غریب ارائه داده است. عطری از گل های سفید و یاس سبزِ جانوری شده با زیره که با لمسی از پچولی و آرتمیسیا، رنگ و بویی گیاهی-خاکی به خود گرفته و در ادامه، از برجسته شدن وجوه دودی-صمغی توسط لابدانوم و چخماق که با ظرافت پودری ایمورتل در هم می آمیزند، به تصویری چرمی، دودی، رزینی و جانوری می رسد.

گیوم در لاین منحصر بفرد و ستودنی Parfumerie Generale آثار شگفت انگیز و جسورانه ای ارائه کرده است که تولید برخی از آن ها متوقف شده است. عطرهایی نظیر Cedre Sandaraque محصول 2006، عطرهای شگفت انگیز و بدیع مجموعه Private Collection که در سال های 2006 و 2007 معرفی شدند و Corps et Ames محصول 2006، نمونه هایی از این آثار به شمار می روند که امروزه تولید نمی شوند. با این وجود، گیوم فضای برخی از این آثار را در قالب دیگر عطرهای خود بازسازی نموده. این هنرمند موفق و شایسته احترام، در ادامه ماجراجویی ها و مکاشفات خود در قلمرو روایح، عطرهای ارزنده و ستودنی دیگری را در قالب مجموعه ها و لاین های دیگر ارائه داده؛ عطرهایی که به واقع ترجمانی والا مرتبه برای واژه هایی نظیر "نیش"، "هنری"، "مستقل" و "اصیل" در عطرسازی هستند.

 

ادامه دارد...

مشاهده سایر مقالات جذاب لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: