20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

ترانه سنگ ها مروری بر فعالیت های Olivier Durbano و عطرهای او

ترانه سنگ ها مروری بر فعالیت های Olivier Durbano و عطرهای او

ترانه سنگ ها

مروری بر فعالیت های Olivier Durbano و عطرهای او

 

سنگ های قیمتی، نمادی از قدرت، استقامت، صبر، قدرشناسی، عشق و درمانگری هستند. از دیرباز، پیروان مذاهب مختلف و نیز تمدن های بزرگ، از سنگ های گرانبها و کمیاب، بعنوان ابزاری کار آمد برای بیان عقاید و باورها و نیز، نمایشی از غنا، اصالت و اثرگذاری آیین ها و فرهنگ خود استفاده کرده اند. تعمق در دنیای سنگ های گرانقیمت و جواهرسازی، گستره ای بیکران از شیفتگی، رموز و اعجاز را بروی هر یک از دوستداران خود خواهد گشود و Olivier Durbano نیز، یکی از همین دلداگان جهان سنگ ها است که از کودکی، ماجراجویی های عاشقانه خود در این وادی را آغاز کرده و در ادامه، به یکی از هنرمندان و طراحان پر آوازه در این عرصه تبدیل شده است.

دوربانو، متولد Côte d'Azur در کَن فرانسه است. او که از پنج سالگی شیفته نیرو و جادوی سنگ های قیمتی شد؛ پس از اتمام تحصیلات در رشته معماری از دانشگاه لیون، بعنوان طراح داخلی و طراح دکوراسیون، فعالیت های مستقل خود را آغاز کرد. کار با سنک های تزیینی و گرانبها که همواره مورد توجه اولیویه بود؛ از همین دوران آغاز شد و او نخستین تجربه های خود را با خلق جواهراتی مدرن، متفاوت و جالب توجه، در عرصه طراحی جواهرات، در همین سال ها کسب کرد. با گذشت زمان، دوربانو تمامی فعالیت های خود را معطوف به کار با سنگ ها و جواهرات نمود و دنیای بیکران تصورات، ایده ها، رؤیاها و پنداشت های خود را در قالب طراحی جواهرات و کار بر روی سنگ های قیمتی، به نمایش گذاشت. او با الهام از تمدن ها و فلسفه نقاط مختلف و بطور ویژه، مشرق زمین، کار بر روی سنگ های نفیس را آغاز کرد و با رویکردی مدرن و آوانگارد، به خلق آثار نفیس و چشم نواز خود پرداخت. او مجموعه اختصاصی و مستقل زیور آلات و جواهرات گرانبهای خود را تحت عنوان Pierres Poèmes (ترانه های سنگ ها) ارائه کرده و با عشقی بی انتها، همچنان به خلق آثاری بدیع، فاخر و ارزشمند با استفاده از سنگ های قیمتی می پردازد.

الهام از نیروی جادویی و افسانه هایی که هر یک از سنگ های نفیس، نمادی از آن ها هستند؛ دوربانو را بر آن داشت تا مجموعه ای از عطرها را بر این اساس طراحی نماید. عطرهایی که برداشت های اولیویه از داستان ها و فلسفه ای که در مورد این سنگ ها جریان دارد را به تصویر می کشند. بر همین اساس، او طراحی عطرها را با بکارگیری مواد و عصاره های گرانبها و فاخر عطرسازی نظیر صمغ ها و بخور آغاز کرد تا از این طریق، تصویری معطر از رایحه سنگ را ارائه دهد. این اقدام ویژه که همراستای دیدگاه های هنری ویژه و تفکرات اولیویه دوربانو است؛ زمینه ساز شکل گیری مجموعه ای منحصربفرد و به معنی واقعی کلمه، نیش و هنری شد که تحت عنوان Parfums de Pierres Poèmes در سال 2005 از آن رونمایی شد.

Rock Crystal عنوان نخستین عطر از این مجموعه است که در سال 2005 معرفی شد و با تحسین مخاطبان و بسیاری از کارشناسان مواجه شد. عطری اسرار آمیز از صمغ و بخور که قلبی غنی از کندر، مر، لابدانوم، بنزویین و بخور را با لایه هایی چوبی-خزه ای همراه کرده و بر بستری خاکی- ادویه ای به کمال رسانده است. Amethyst دومین اثر معطر دوربانو است که در سال 2006 ارائه شد؛ عطری که اینبار امضای صمغی-بخوری منحصربفرد دوربانو را بر بستری فلفلی و نرم، با فضایی ظریف از میوه هایی همچون انگور و تمشک ادغام کرده و با آکورد پودری ویژه ای از یاس، ترنج، وانیل و مشک، آن را مطبوع و اغواگر ساخته است. در سال 2007، دوربانو تفسیری شگفت انگیز و بکر از یک فضای عودی- شرقی را در عطر تحسین بر انگیز Black Tourmaline ارائه می کند. عطری از وجوه صمغی، دودی و چوبی عود که با زمینه ای از کندر و نوت های چوبی، تقویت شده و در ادامه، در هاله ای ادویه ای- خاکی جریان می یابد تا با در آغوش کشیدن آکورد چرمی، به رایحه ای کامل و اعجاب انگیز برسد. پس از موفقیت های ویژه ای که برای عطرهای دوربانو در سال های نخست حاصل شد؛ او در سال 2008 با پایبندی به ایده ها و سبک خود؛ Jade را معرفی کرد. عطری سبز، گیاهی و ادویه ای-خشک با محوریت چای و ماته که از هم نشینی با لایه هایی از خزه، گل پایا و زنبق، به توهمی چرمی رسیده و در فضای ادویه ای-بخوری آثار دوربانو، جریان می یابد.

Turquoise با فضایی اوزونیک-دریایی در سال 2009 به مجموعه عطرهای دوربانو اضافه شد. عطری که تازگی و لطافت نوت های دریایی را با غنای صمغ های درختی پیوند زده و با امضای صمغی-بخوری و ادویه ای آثار اولیویه، کامل شده است. Pink Quartz محصول 2010، ششمین عطر مجموعه است که رایحه ای مطبوع و گیرا از همراهی رز، زعفران و صمغ ها را در چارچوبی شیپق و اصیل به نمایش می گذارد. دوربانو، در سال 2011، بازگشتی ویژه به فضای موهوم و اسرار آمیز بخوری، صمغی و ادویه ای آثار نخست خود داشت و با بکارگیری نوت هایی همچون لامی، مر، فلفل، زنجبیل و چوب گایاک که با موم و لیمو آراسته شده و رایحه ای عنبری ایجاد کرده اند؛ عطر Citrine را ارائه نمود. Heliotrope یکی دیگر از آثار شگفت انگیز و تحسین شده دوربانو است که نمایشی عمیق و بیاد ماندنی را به اجرا می گذارد. این عطر که در سال 2012 ارائه شد؛ وجوه گل بو و پودری گل آفتاب پرست و مگنولیا را با حجم بالایی از روایح صمغی- دودی، نوت ها ادویه ای و رزین های گیاهی همراه کرده است تا ارائه گر فضایی چند لایه، پیچیده و تأمل بر انگیز شود. Lapis Philosophorum (Philosopher's Stone) عنوان نهمین عطر از مجموعه عطرهای دوربانو است که در سال 2013 معرفی شد. عطری که تاریکی دودی و اسرار آمیز صمغ هایی همچون مر، کندر و اوپوپوناکس را با ابعادی خاکی و مرطوب از توبِر همراه کرده و با حجم بالایی از نوت های نوشیدنی همچون رام و ش.راب سرخ، فضایی افسونگر و مجلل به تصویر کشیده است.

دوربانو در سال 2014، اثری ارائه نمود که از ایده ای متفاوت و رویکردی چالش بر انگیز برای طراحی فضای آن استفاده شده است. عطری که داستان های اساطیری و یونان باستان را منبع الهام خود قرار داده و از قلب افسانه "پرومتئوس"، به رایحه غافلگیر کننده و منحصربفرد Prométhée رسیده است. Prométhée، عطری ادویه ای، خاکی و شور است که با حجم بالایی از رازیانه، فلفل و سدر، فضای اصلی خود را شکل داده و این رایحه غریب را در پایه ای دودی، خاکی، عنبری و غبار آلود، توسعه داده است. پس از معرفی این عطر چالش بر انگیز و بازخوردهای مختلفی که به همراه داشت؛ دوربانو در سال 2015 عطر Chrysolithe را ارائه نمود. اثری که فضایی آروماتیک و تمیز از رزماری را با حجم بالایی از سایر ادویه ها نظیر مریم گلی، زیره سبز، دارچین، فلفل و زنجبیل ادغام نموده و با سایه هایی چوبی، رنگ آمیزی کرده است.

دوربانو Lapis Lazuli را در سال 2016 به مجموعه عطرهای خود اضافه کرد. نمایشی از یک فضای دارویی-گیاهی با محوریت آویشن، افسطنتین و رزین های درختی که در لایه هایی پودری، صمغی و چوبی تنیده شده است. Labradorite No. 13 یکی دیگر از عطرهای متفاوت، بدیع و البته جسورانه اولیویه است. نمایشی سرکش و انگیزاننده از نوت های حیوانی همچون عنبر، کستوریم و سیوت که بر پلی از عود، فضای چرکین و نافذ خود را در لایه هایی صمغی، دودی و چوبی توسعه می دهد و بر بستری از اغواگری های سبز و ایندولیک مریم، به کمال می رسد. عطری که به نوعی، بیانگر بلوغ و تکامل دوربانو در پرداخت به فضاهای اسرار آمیز و راز آلود بر اساس امضایی دودی، تاریک و صمغی است؛ امضای منحصربفردی که تداعی گر رایحه غنی و اسرار آمیز سنگ ها و افسانه ها است.

 

Olivier Durbano یکی از عطرسازان صاحب سبک، خلاق و گزیده کار در عطرسازی معاصر است. آنچه او از سنگ ها، و عاشقانه هایی از جنس سنگ در عطرهای خود به نمایش میگذارد؛ فاخر، اسرار آمیز، قدرتمند، تأمل بر انگیز، متواضع، اصیل و نفیس است. اصالت، قدرت و اعجازی که از دل سال ها فعالیت اولیویه در عرصه ساخت زیور آلات و زندگی عاشقانه او در سرزمین سنگ های کمیاب و قیمتی، برخاسته و با هنرمندی هرچه تمام تر، به زبان رایحه، ترجمه شده است. دوربانو ایده ها و پنداشت های خود را که پیوستگی فصل ناپذیری با افسانه ها، باورها و اعتقادات تاریخی و فلسفی دارند؛ با همکاری طراحان عطر در گرس، به شیوه ای خاص و منحصر بفرد و با هویتی غنی و مدرن، در قالب عطرهای خود ارائه داده است. عطرهایی که بخوبی از روحیات و نگرش عمیق و ویژه وی سخن می گویند. فضای معماگونه، افسونگر و روایی عطرهای دوربانو که همگی حول هویتی بکر و تأمل بر انگیز خلق شده اند؛ تفسیری از رموز، افسون، احساساسات، نیروها و باورهایی است که همواره ابزار و آثار مختلفی برای نمایش آن ها بکار گرفته شده و سنگ ها؛ یکی از مهم ترین این ابزار و آثار هستند. دوربانو و عطرهای او، متفاوت، آکنده از رنگ های غریب و راز آلود هستند؛ مجموعه ای از یگانگی، خلاقیت، نو آوری و ماجراجویی که با ترانه هایی معطر از زبان سنگ ها، قادر به طلسم کردن شیفتگان هنر هستند.

مشاهده عطر های سایت لوکس بایر

 


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: