20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

دنیایی از هنر و استقلال، خلاقیت الهام بخش یک عطرساز نگاهی به فعالیت ها و عطرهای Delphine Thierry

دنیایی از هنر و استقلال، خلاقیت الهام بخش یک عطرساز نگاهی به فعالیت ها و عطرهای Delphine Thierry

دنیایی از هنر و استقلال، خلاقیت الهام بخش یک عطرساز

نگاهی به فعالیت ها و عطرهای Delphine Thierry

 

ابتذال، تکرار،سود آوری، شعارزدگی و پرداخت به ظواهر و سطحی نگری، روی تاریک عطرسازی معاصر است. پر رنگ شدن ظهور عطرسازانی که هیچگونه ایده و طرحی ندارند و تنها بدنبال موفقیت در چرخه صنعتی و تجاری عطرسازی هستند؛ یکی از مهم ترین عواملی است که به گسترش روز افزون این تکرار و ابتذال دامن زده است. با این وجود، هر از چندگاهی ستارگانی در این آسمان تاریک می درخشند که تأثیرات ظهور آنان، برای مدت ها، آسمان آلوده و تاریک دنیای عطرسازی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. یکی از این ستارگان نوظهور و ستودنی، بانویی فرانسوی بنام Delphine Thierry است. هنرمندی که علی رغم موفقیت های بزرگی که در عطرسازی تجاری بدست آورد؛ پس از مدتی تصمیم به فعالیت مستقل در عطرسازی گرفت و بی هراس از تمام مشکلات و چالش های پیش رو، بسوی کشف فضاها و تجربیاتی بکر و ماجراجویی هایی تازه حرکت کرده و قدم در راهی پر فراز و نشیب نهاد.

Delphine Thierry پس از پشت سر گذاشتن دوره های عطرسازی در مدرسه معتبر ISIPCA، فعالیت خود را در همکاری با برندهای معتبر ساخت عطر، مد و زیبایی آغاز کرد. او در سال 1992 چندین ماه با کمپانی L’OREAL به همکاری پرداخت و در سال 1994، بعنوان دستیار در ساخت عطرهای شانل، شرکت نمود. ایده های مدرن و خلاقیت تیه ری، سبب شد تا او خیلی زود مورد توجه سازندگان عطر و کمپانی های بزرگ قرار گرفته و در سال 1994 به عضویت IFF در آید. اگرچه عمده فعالیت های دلفاین تیه ریری در این همکاری، بر ساخت بیس ها و ترکیبات جدید برای کمپانی های مختلف متمرکز بود؛ با اینحال او در گِرس با برخی از برندهای دیزاینر مطرح به همکاری پرداخت. عطرهایی همچون Cheap Chic از برند Moschino، Vicolo Fiori از Etro و Light On Her  از Trossardi؛ نمونه ای از عطرهایی هستند که تیه ریری در مدت حضور شش ساله خود در IFF در ساخت آن ها همکاری داشت.

تیه ری، در سال 2000 دوران جدید از فعالیت های خود را با پیوستن به کمپانی بزرگ MANE آغاز نمود. او در این سال ها، این فرصت را داشت تا با خانه های بزرگ و معتبری از جمله  Guerlain ، Coty و L’Occitane De Provnce به همکاری بپردازد و در ساخت تعدادی از آثار موفق این خانه ها، همکاری داشته باشد. با وجود تمام موفقیت هایی که دلفاین در صنعت عطرسازی بدست آورده و بعنوان طراح و عطرسازی خلاق و ایده پرداز، همواره مورد توجه کمپانی های بزرگ قرار داشت؛ اما او در ادامه تصمیم به  فعالیت در مسیری مستقل و پرداخت به ایده ها و تفکرات خود گرفت. به منظور ساخت عطرهایی که نمایشی از خواسته ها، آموخته ها و احساسات تیه ری باشند؛ او آتلیه اختصاصی خود با عنوان Inspiration Libre را در سال 2007 راه اندازی نمود. محلی برای ساخت عطرهایی انحصاری و ویژه برای خانه های نیش و هنری و نیز ساخت عطرهایی سفارشی و منحصربفرد برای افرادی که دوستدار روایح پالوده و خلاقانه هستند. تیه ری، در این آتلیه شخصی، تعدادی از شاهکارهای ارزنده و بزرگ جهان عطر در سالیان اخیر را در همکاری با خانه های مطرح عطرسازی نیش و مفهومگرا خلق کرده است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

Cloon Keen Atelier، اسرار آمیز و خلاقانه

خانه عطرسازی هنری و مفهومگرای ایرلندی Cloon Keen Atelier، از نخستین لاین های نیش است که برای ساخت آثار خود، با دلفاین و آتلیه عطرسازی او، به همکاری پرداخت. نخستین همکاری این خانه و تیه ری، با عنوان Castana در سال 2011 معرفی شد. نمایشی ساده و غنی از وجوه خاکی- چوبی وتیور که با تازگی نوت های سبز و سبزی میوه ای- آجیلی شاه بلوط همراه شده و با لمسی از اغواگری های گل های سفید کامل می شود؛ فضای اعجاب انگیز این عطر را شکل داده اند.

عطر چندلایه، عمیق و اسرار آمیز Lune De Givre که با فضایی سبز- رزینی از باریجه و آنجلیکا در لایه هایی چوبی- خاکی از وتیور و بستری پودری- کهربایی از اوریس و آمبرته جریان یافته است؛ دیگر همکاری تیه ری و لاین کلون کین است که در سال 2013 ارائه شد.

 

ماجراجویی هایی به رنگ Lubin

خانه عطرسازی خوشنام "لوبین"، از دیگر نام هایی است که به لطف همکاری با تیه ری، موفق به ارائه عطرهایی ارزنده و تحسین بر انگیز شده اند. این خانه، ساخت دو عطر پیچیده و در عین حال پالوده و بکر را به تیه ری محول کرد که هر دو عطر، در سال 2012 معرفی شدند. نمایشی از وجوه خاکی، جانوری و صمغی آکورد کهربا که سر انجام در پایه ای شیرین- وانیلی، دودی و خاکستردار فرو می نشیند؛ عطر Akkad را به یکی از آثار برجسته با محوریت فضای کهربایی- عنبری تبدیل کرده است. Galaad دیگر عطر موفق لوبین و تیه ری است. نمایشی دودی، خاکی و تاریک از عود، صمغ ها و رزین های چوبی- گیاهی که با لمسی از هل و تنباکو، غنی، نافذ و تأمل بر انگیز شده است؛ این عطر را نیز به یکی دیگر از آثار برجسته تیه ری و البته خانه لوبین، تبدیل نمود.

 

شاهکار آفرینی، جسارت و ماجراجویی در کنار Masque

پس از موفقیت با لوبین در سال 2012، اینبار زمان ماجراجویی هایی تازه و بلندپروازی هایی بی انتها با خانه "ماسک" فرا رسیده است. خلاقیت، آزادی بی حد و مرز و ساخت روایحی چالش بر انگیز و اصیل، ماسک و تیه ری را موفق به خلق دو عطر بی نظیر و ستودنی کرد که در سال 2013 از این دو عطر رونمایی شد.

فضایی درخشان، اما چند لایه و غنی که از سبزی باغی، ترد و تلخ جانیپر و میخک خشک در کنار تازگی دارو مانند مرکبات و ادویه ها، تن پوشی رزینی- چوبی از سرو و کاج بر تن کرده و بر پایه ای چوبی، دودی و صمغی استوار می گردد؛ فضای اعجاب انگیز Terralba را شکل می دهد. شاهکار جانوری- دودی و ادویه ای Montecristo، دیگر اثری است که تیه ری برای ماسک آفریده است. اثری اعجاب انگیز و جسورانه که از همراهی کستوریم، هیراکس و ادویه ها، وجوه جانوری، چرمی و چرکین خود را شکل داده و در لایه هایی کهربایی، صمغی، چوبی و دودی، این ابعاد تاریک را توسعه داده است.

 

تداوم موفقیت های 2013 در همکاری با Majda Bekkali

علاوه بر دو عطر تحسین بر انگیزی که تیه ری برای ماسک در سال 2013 خلق نمود؛ خانه هنری و گزیده کار "مجدا بکالی"، دیگر لاین معتبر و پر آوازه ای است که از اثر خلق شده توسط دلفاین، در قالب آثار خود رونمایی کرد. Tendre Est La Nuit عنوان عطری چند وجهی و شگفت انگیز است که معرفی آن در سال 2013، جهان عطر را مسحور این حجم از نبوغ، خلاقیت و هنرمندی تیه ری ساخت. آکورد چرمی شکل گرفته حول نوت هایی همچون صمغ ها، خزه و ایمورتال که با کستوریم و نوت های جانوری، علاوه بر دودی و تاریک بودن، جانوری و سرکش شده است؛ یکی از ارکان این عطر است. از سویی، کستوریم، همچنانکه ابعاد جانوری- چرمی عطر را توسعه داده است؛ بر وجوه کهربایی- رزینی و چوبی این عطر نیز عمق ویژه ای اضافه نموده تا بدین ترتیب، Tendre Est La Nuit در گروه ستودنی ترین عطرهای چند سال اخیر جای گیرد. Tulaytulah دیگر اثر مشترک تیه ری و مجدا بکالی است که در سال 2015 معرفی شد. عطری که تقابلی جالب توجه بین وجوه بادامی- شیرین حاصل از همراهی تونکا، بادام و وانیل با پایه ای چرمی- جیر، خاکی و رزینی برقرار کرده است.

 

دنیایی تازه بنام Malbrum Parfums

اینبار طراحی از نروژ بنام Kristian Hilberg ساخت عطرهایی داستان پرداز و اثرگذار را به تیه ری سپرد. عطرهایی که از فضای سرد و مسحور کننده سرزمین های شمال اروپا الهام گرفته و با تلفیق این فضاها با ایده ها و داستان هایی از سرزمین های مختلف، روایحی بکر و متفاوت را ایجاد کنند. توانایی دلفاین در این زمینه و نیز علاقه بی پایان وی برای حرکت بسوی فضاها و تجربیاتی تازه، وی را بر آن داشت تا انرژی و زمان زیادی را صرف عطرهای این لاین کرده و از نتیجه همکاری وی با این لاین نوپا، با سه عطر در سال 2015 رونمایی شد. Shameless Seducer عطری قدرتمند و شگفت انگیز از همراهی فضاهای آلدهایدی- کلاسیک و گل بو- پودری است که ظرافت های پودری زنبق و میموسا را با پایه ای جانوری و ادویه ای از زیره، سیوت و مشک، همراه کرده است. ادامه وجوه جانوری و شه.وا.نی Shameless Seducer، در تاریکی جانوری- صمغی و حیرت انگیز Tigre De Bengale به کمال رسیده است. عطری از کستوریم که در لایه هایی دودی و صمغی از مر و لابدانوم تنیده شده و با لایه هایی از پچولی، تنباکو و ادویه ها، بر این فضای اعجاب انگیز جانوری- دودی، تأکید شده است. Psychotrope دیگر عطر این سه گانه است. عطری صمغی- عنبری از استیراکس، لامی، لابدانوم و چوب صندل که با پایه ای از فلفل، زعفران و رزین های چوبی، متعالی و غنی گشته است.

در ادامه ماجراجویی های تیه ری در دنیای بکر و تازه Malbrum Parfums، او سه گانه ای جدید برای این لاین طراحی نمود که در سال 2016 عرضه شد. ترکیبی از میوه های استوایی و شیر که در درخشش نارنگی، سرخ آلو و مشک به جریان در آمده است در Safariyah؛  آکورد چرم- جیر خاکی، دودی و جانوری که با قلبی پودری و نرم از بنفشه و زنبق همراه شده و بر پایه ای از توبِر، وتیور، تمشک و پاپیروس شکل گرفته است در Bagheera و در نهایت، همراهی اعجاب انگیز نوت های ادویه ای و گیاهی تازه با پایه ای دودی و صمغی در Wildfire؛ سه عطر دیگر این خانه مستقل نروژی هستند که تیه ری، خالق آن ها است.

 

Delphine Thierry هنرمندی است که رنگ و بویی تازه را به چارچوب های رو به کهنگی و فساد عطرسازی بخشیده است. آنچه او در قالب امضای چوبی- دودی جنگل مانند و طبیعی خود، به کالبد ترکیب عطرهای مختلف می دمد؛ مفهومی از هویت، آفرینش و حرکت بسوی تکامل است. تیه ری، عطرسازی است که همواره بر اصول خود پایبند بوده و به ریشه ها و اعتقادات خود وفادار مانده است. او، گاه چهره ای شیرین، مطبوع و انگیزاننده را به این چارچوب می بخشد؛ گاه از شیطنت های ادویه ای بهره می گیرد و گاه، با لایه هایی جانوری- چرمی و صمغی، همگان را مبهوت و مسحور نبوغ و جسارت خود می کند.

تیه ری، هنرمندی است که جهان عطرسازی به امثال او نیازی مبرم دارد. فردی که علی رغم تمامی موفقیت ها و استقبال بعمل آمده از وی در دنیای صنعت و تجارت، راه استقلال و آفرینش را در پیش می گیرد. با وجود همکاری با نام ها و خانه های متعدد، تیه ری هرگز تن به پرکاری و در نتیجه آن، تکرار نداده است تا ایده ها و نبوغ خود را به ابتذال و تفکرات تجاری، نیالاید. او، الهام بخش و جریانساز است و ارزش آثار ارزنده او، در سال های پیش رو، بیش از پیش خود را نشان خواهد داد. اثبات این ادعا را می توان در بررسی آثار برگزیده وی که در همکاری با خانه هایی چون "ماسک"، "مجدا بکالی" و "مالبِروم" خلق شده اند، لمس کرد و به احترام خالق این حجم بیکران از خلاقیت، هویت، نو آوری و شگفتی، کلاه از سر برداشت...

مشاهده عطر های سایت لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: