20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

در تن پوشی از نعنا، یاس و سادگی نگاهی به فعالیت ها و آثار James Heeley

در تن پوشی از نعنا، یاس و سادگی نگاهی به فعالیت ها و آثار James Heeley

در تن پوشی از نعنا، یاس و سادگی

نگاهی به فعالیت ها و آثار James Heeley

 

جذابیت ها و تنوع شگفت انگیزی که از ترکیب اسانس ها و روغن ها و نوت های عطرسازی، افراد را به دنیایی از زیبایی ها و پیچیدگی های بیکران احساسات و ذهنیت ها هدایت می کند؛ سبب شده است تا علی رغم تمامی کلیشه ها و دلزدگی ها، عطرسازی همچنان به راه خود ادامه دهد. در این مسیر پر فراز و نشیب که روزبروز بر حجم تولیدات فاقد اصالت، ابتکار و استقلال افزوده شده و شاهد ظهور نام هایی هستیم که جز منافع مالی و کسب سودهای کلان از جهان روایح، هدف دیگری را دنبال نمی کنند؛ اما همچنان شاهد ظهور و درخشش هنرمندانی هستیم که اگرچه شمار آن ها در مقایسه با تعداد نام ها و محصولات تجاری، بسیار اندک است؛ اما همین تعداد انگشت شمار و اندک از طراحان و هنرمندان عطرساز، برای زنده نگه داشتن روند عطرسازی هنری و ادامه خلق عطرهایی عمیق، بکر و خلاقانه، بسیار حائز اهمیت است.

از میان خیل انبوه طراحان و هنرمندانی که از دنیای طراحی مد، لباس، جواهرات، اکسسواری و ... قدم در عرصه عطرسازی گذاشته اند؛ James Heeley قطعا یک استثناء است که با آثار ارزنده و اعجاب انگیز خود، فصل جدیدی را به مجموعه لاین ها و خانه های مستقل و هنری در جهان عطر، اضافه کرده است. جیمز هیلی، متولد "یورک شایر" در کشور انگلستان است. او دانش آموخته رشته فلسفه و حقوق از کالج سلطنتی، و نیز فارغ التحصیل رشته زیبایی شناسی از دانشگاه لندن است. همچون بسیاری دیگر از هنرمندان برجسته و صاحب سبک، هیلی نیز هرگز علاقه ای به ادامه فعالیت های خود در مسیری آرام و معمولی نداشت و برای دوری از روزمرگی ها و لمس تجربیاتی جدید، عازم پاریس شد. توانایی بالایی که جیمز در طراحی گرافیک و در ادامه، ساخت اکسسواری بدست آورد؛ او را به راه اندازی یک آتلیه هنری در پاریس ترغیب نمود. کارگاه طراحی جیمز، محلی برای ساخت اکسسواری، طراحی بطری های کریستالی، وسایل روشنایی و نیز جعبه ها و بسته بندی عطر بود و آثار متفاوت و زیبایی که هیلی برای برخی از کمپانی ها و برندها ساخت، موجب شد تا او مورد توجه بسیاری از خانه های عطرسازی قرار گیرد.

جیمز هیلی، در خلال کار بر روی طرح ها و پروژه های متعدد، همواره تمایل داشت تا یک لاین تولید محصولات معطر را نیز بعنوان مکملی برای محصولات آتلیه خود راه اندازی نموده و به نوعی، یک امضای بویایی جالب توجه و متفاوت را به طرح های خود اختصاص دهد. با اینحال، بدلیل عدم شناخت کافی از عطرسازی، هیلی موفق به اجرا کردن ایده خود نمی شد تا اینکه در سال 1996 با Annick Goutal ملاقات نمود. آنیک گوتال که یکی از طراحان برجسته و بنیانگذار لاین عطرسازی ارزنده "آنیک گوتال" بود؛ همچون بسیاری از طراحان عطر، بواسطه طراحی بطری و بسته بندی عطرها با جیمز آشنا شد و زمانی که از ایده های خلاقانه او در رابطه با ساخت عطری ویژه خبردار شد؛ وی را در تکمیل و توسعه ایده ها و طرح هایش کمک نمود. هیلی از این ملاقات بعنوان یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی حرفه ای خود یاد می کند و نیز از گوتال بعنوان فردی یاد می کند که چشمان او را به زیبایی ها و غنای عطرسازی گشود و نقش بسیاری در تکامل ایده ها و نگرش وی داشته است.

پس از بدست آوردن اطلاعات اولیه و مقدماتی، هیلی از سال 2000 توجه ویژه ای به عطرسازی داشت و با وجود اینکه هرگز در مدارس معتبر عطرسازی حضور نیافته بود؛ اما بواسطه آزمایشگاه و کارگاه عطرسازی یکی از دوستان خود، موقعیت ویژه ای برای پرداخت هرچه بیشتر به این مقوله بدست آورد. در این آزمایشگاه، هیلی مواد اساسی و اصلی عطرسازی را مورد بررسی قرار می داد و با ویژگی ها و نقشی که در ترکیب با سایر نوت ها و آکوردها بخود می می گیرند؛ آشنا شد. همچنین او این فرصت را داشت تا با تعداد زیادی از عطرسازان که برای برندهای بزرگ کار می کردند؛ آشنا شود و ایده ها و طرح هایی که دارد را با آنان در میان بگذارد. آزادی، استقلال، خلاقیت، پیچیدگی و منحصربفرد بودن طرح ها و ترکیباتی که هیلی در نظر داشت؛ از دید این عطرسازان با رویه ها و اصول حاکم بر مارکت و چرخه تجاری عطر، در تضاد بود و از اینرو، جیمز ترجیح داد تا راه خود را مستقل ادامه داده و با آزادی، آنچه در نظر دارد را به اجرا در آورد. هدف وی، ساخت ترکیباتی ساده، تازه، غنی و پیچیده است که با تکیه بر اصول کلاسیک عطرسازی فرانسه خلق شده اند و با رویکردی مدرن، دو وجه بظاهر متناقض سادگی تازه و غنای پیچیده را با یکدیگر تلفیق کند.

اگرچه هیلی در ساخت ترکیبات مد نظر خود از راهنمایی و تجربه عطرسازان آزمایشگاه بهره می برد؛ اما او فرمول های ساده و منحصربفرد خود را به تنهایی و بصورت آزمون و خطا به اجرا در آورد و پس از سال ها تلاش، نخستین عطر خود را در سال 2005 معرفی نمود. لاین عطرسازی James Heeley تحقق رؤیاها و ایده های هیلی در رابطه با خلق عطرهایی ساده، متفاوت، اصیل و غنی است که در آن تمامی مراحل از قبیل ساخت ترکیب عطرها، طراحی بطری و بسته بندی، توسط بنیانگذار و طراح آن، جیمز هیلی، صورت می گیرد. هیلی عطرهای خود را در قالب دو مجموعه ارائه کرده که در ادامه نگاهی خواهیم داشت به آثار این دو مجموعه.

 

Eau De Parfum

نخستین عطرهای هیلی که در قالب این مجموعه ارائه شده اند؛ آثاری هستند که با محوریت عصاره ها و موادی ساخته شده اند که در گروه مواد پرکاربرد عطرسازی بوده و نقش مهمی در عطرسازی فاخر کلاسیک ایفا می کنند. موادی که استفاده از آن ها و ایجاد تعادل بین آنان و سایر اجزاء ترکیب یک عطر، همواره دشوار و چالش بر انگیز بوده است. زنبق، یکی از این عصاره ها است که محوریت ساخت عطر Iris De Nuit را شکل داده است. هیلی که زمان زیادی به ساخت این عطر اختصاص داد؛ آن را در سال 2005 ارائه کرد. Iris De Nuit نمایشی لوکس، غنی و دلپذیر از وجوه نرم، درخشان و پودری- نشاسته ای زنبق است که با بنفشه و بذر هویج، بر ظرافت، درخشش و حس پودری آن تأکید شده است و لایه هایی خاکی، چوبی و دودی از کهربا، سدر و آنجلیکا، عمق و پیچیدگی ویژه ای به آن بخشیده اند.

نعنا، دیگر ماده پرکاربرد و ویژه ای است که جیمز، انرژی و زمان زیادی را صرف ارائه رایحه ای غنی و پالوده از آن نموده است. عطر موفق و تحسین شدهMenthe Fraiche محصول سال 2006، علاوه بر اینکه هیلی را بعنوان عطرسازی صاحب سبک و خلاق مطرح ساخت؛ امضا و مشخصه منحصربفرد وی را نیز شکل داد. Menthe Fraiche عطری سبز، عمیق، راز آلود و ناب از سبزی خاکی- ادویه ای حاصل از همراهی نعنا و چای سبز است که با لایه ای سفید و درخشان از ترنج و گل های سفید و پایه ای چوبی- دودی از سدر به کمال رسیده است. Esprit De Tigre با رایحه ای چند وجهی از همراهی پایه ای ادویه ای-چرکین از میخک خشک، فلفل سیاه و هل با لایه هایی سبز و گیاهی از نعنا و کافور؛ به همراه فضای دودی- صمغی و عرفانی حاصل از مر، لابدانوم، بخور و کندر بر بستری ادویه ای- کهربایی در Cardinal، دو عطر دیگر هیلی در سال 2006 هستند.

هیلی که همواره از علاقه خود به روایح تازه و آرامش بخش سخن می گوید و نیز از یاس، بعنوان نوت گل بوی محبوبش یاد می کند؛ در سال 2007 با عطر تحسین بر انگیز دیگری بازگشت. Verveine عنوان عطری است که با محوریت لیموی شاه پسند و ریواس ساخته شده است و رایحه ای تازه، سبز و تمیز را ارائه می کند که با پس زمینه ای نرم، گوارا و شیرین از یاس و انگور سیاه ادغام شده است. ادامه ماجراجویی های منحصربفرد و خلاقانه جیمز، عطر موفق و جریانساز Sel Marin را در سال 2008 به ارمغان آورد. عطری تعمق بر انگیز و پالوده از نوت های دریایی، گیاهان و نمک دریا که با درخشش مرکبات، در هاله ای ظریف از چرم و خزه تنیده شده است. Cuir Pleine Flur دیگر عطر هیلی در سال 2008 است. تفسیری مدرن و گیرا از آکورد چرم- جیر به روایت هیلی که از ترکیب نوت هایی همچون غان، کستوریم، میموسا و بنفشه که با بستری ادویه ای و گل بو همراه شده؛ این عطر را به یکی از آثار مرجع ارزشمند چرمی تبدیل نموده است.

Orange And Lemons Say The Bells Of St. Clements عنوان عطری است که با الهام از خاطرات کودکی جیمز ساخته شده است و در سال 2010 به این مجموعه اضافه شد. عطری تمیز، درخشان و شاداب از همراهی حجم بالای نوت های مرکباتی همچون بهار نارنج، پتیت گرین، ترنج، لیمو و پرتقال که با لمسی از خزه، چای و وتیور، نمایشی باشکوه و کلاسیک را در چارچوب مدرن و منحصربفرد آثار هیلی به اجرا در آورده است.

تقابل ظرافت ها و لطافت مخملی رز با تاریکی دودی و غلیظ پچولی، خزه و بخور در Hippie Rose محصول 2011؛ عطری از نارگیل که رایحه خامه ای، چوبی و روغنی خود را با نوت های سبز، گاردنیا و وانیل توسعه داده و بر بستری از نمک های دریایی، بنزویین و سدر به جریان انداخته در Coccobello محصول 2013؛ عطری از وجوه مرکباتی و گیاهی- تازه وتیور اندونزی که در لایه هایی دودی، چرکین و خاکی از نوت هایی همچون ماته، ادویه ها و نوت های چوبی ادغام شده است در Vetiver Veritas محصول 2014؛ و تفسیری مدرن از خانواده شیپق که با عناصر اصلی این گروه یعنی ترنج، یاس، مشک و خزه شکل گرفته و با لایه هایی از زعفران، رزماری و رز آراسته شده در عطر تحسین شده Chypre 21 محصول 2015؛ عطرهای دیگر این مجموعه هستند.

علاوه بر عطرهایی که به آن ها اشاره شد؛ هیلی برخی دیگر از عطرهای زیبای خود را در قالب این مجموعه ارائه نمود که در حال حاضر، تولید آن ها متوقف شده است. عطر چوبی، ادویه ای و تازه Cedre Blanc که از نوت هایی نظیر سدر، برگ بنفشه، مشک و ادویه ها تشکیل شده؛ یکی از این عطرهاست. عطر بیاد ماندنی Figuier که در فضایی نمکین- دریایی و گیاهی- تازه چهره متفاوتی از انجیر را به نمایش گذاشته و در پایه ای مطبوع و دلپذیر از خربزه، ریواس و یونجه خشک، این رایحه انجیری منحصربفرد را به کمال می رساند؛ یکی دیگر از عطرهای برجسته هیلی است که در حال حاضر ارائه نمی شود. Ophelia ادای احترام فاخر و منحصربفرد جیمز به نوت گل بوی مورد علاقه خود، یاس، است. عطری با محوریت گل های سفید همچون یاس، مریم و نیلوفر آبی که با فضایی دریایی، خامه ای، سبز و مشک آگین ادغام شده است.

 

 

Extrait De Parfums

هیلی کار بر روی عطرهای این مجموعه را در سال 2006 آغاز کرد. هدف او ساخت عطرهایی نافذ و تأمل بر انگیز بود که با غلظتی بالاتر ساخته شده اند تا از این طریق، اثرگذاری بیشتری را بدنبال داشته باشند. او از این مجموعه، با سه عطر در سال 2012 رو نمایی کرد. یکی از موفق ترین آثار وی در این مجموع، عطر شگفت انگیز Agarwoud است. این عطر، وجوه فلزی و تازه رز را با آکورد عود که بر ویژگی های چوبی، تلخ و جانوری آن تأکید شده است همراه ساخته و با ادغام در لایه هایی دودی و صمغی از بخور، نمایشی باشکوه از عود آزمایشگاهی و فضاهای شرقی را ارائه می دهد. Bubblegum Chic دیگر ترکیب ساده، اما عمیق این مجموعه است. عطری دلفریب و انگیزاننده از مریم و یاس که با حجم بالایی از نوت های میوه ای، بر شیرینی روغنی و مطبوع خود تأکید دارند و در پایه ای تاریک و اسرار آمیز از مشک و نوت های چوبی، ادغام می شوند.

L'Amandiere به نوعی پیچیده ترین، بکرترین و طبیعی ترین عطر در میان سه اثر نخست این مجموعه است. عطری که به معنای واقعی کلمه، "سبز" و تازه است و از آمیزش حجم بالای شکوفه های لیمو، سنبل و بنفشه، درخششی مسحور کننده و گیاهی را به جریان انداخته که با لمسی از دلفریبی های مطبوع بادام و رز و لایه هایی چوبی، به کمال می رسد.

تاریخ، تمدن های باستان و فضاهای شرقی، دستمایه هیلی برای خلق عطر ارزنده دیگری با عنوان Phoenicia شد. فضای این عطر، بر پایه ترکیبی دودی، تاریک، چوبی و صمغی از نوت ها و آکوردهایی همچون لابدانوم، بخور، وتیور، عود و غان شکل گرفته است که با لمسی از گرمای غریب و شیرین خرما، کامل شده است. پس از موفقیت این عطر در سال 2014، عضو دیگری از این مجموعه با عنوان Eau Sacree در سال 2016 معرفی شد. Eau Sacree عطری عرفانی، مفهومگرا و عمیق بر پایه صمغ و بخور است. کندر، مر، لادن و بخور، فضای اصلی این عطر ستودنی را شکل داده و بستری شهد آگین و غنی از رز، این مکاشفه خلسه آور و ناب را همراهی می کند.

 

جیمز هیلِی، هنرمندی مستقل و صاحب سبک، و عطرسازی خود آموخته و مستقل است. او خالق عطرهایی ساده و اثرگذار است که در نهایت غنا و پیچیدگی، روایحی با هویت و یگانه را ارائه می دهند که هر مخاطبی را شیفته و مسحور افسون و زیبایی خود می سازند. هیلی از معدود عطرسازانی است که مسیر خود را از هیاهو و زرق و برق پوچ عطرسازی در ظاهر نیش و در حقیقت، تجاری، دور کرده است و بی هیچ هراسی از مقوله های تجاری و مادی، در نهایت آرامش، استقلال و آزادی، به ساخت ترکیبات مورد نظر خود اقدام می کند. او عطرهای پالوده و قدرتمند خود را با امضایی تلخ-گیاهی و دودی کامل می کند که بعنوان مشخصه آثار او بحساب می آیند. شخصیت و هویت منحصربفرد و بی مانندی که هیلی، پس از سال ها تلاش، آزمایش، شکست، آزمایش، تلاش و سر انجام، بلوغ و کمال در عطرسازی، بدان دست یافته است؛ رایحه ساده و حیرت انگیزی از یاس، نعنا به عطرهای جیمز هیلی بخشیده که در اغلب آثار او احساس می شوند.

هیلی شایسته احترام و ستایش است؛ هنرمندی که همچنان بدنبال یادگیری و آموختن است و هر روز در پی کشف ساختارهایی جدید و آثاری ویژه است. اصالت، کیفیت و نو آوری، اصولی هستند که جیمز هیچگونه سازش و انعطافی در اینباره نشان نمی دهد و از همین رو است که او در آتلیه آرام خود در پاریس، به دور از غوغای تجاری و صنعتی، همکاری با رسانه ها و سرمایه گذاران را رد می کند و تنها به کار بر روی فرمول ها، طرح ها و ایده های خود تمرکز می کند. عطرهایی از سادگی، خاطرات، احساسات، رؤیاها و آرزوها و بلندپروازی های مشترک میان تمامی انسان ها.

"... مزیت بزرگی که من نسبت به بسیاری از عطرسازان از آن برخوردار هستم، در این است که همواره استقلال خود در ساخت عطر را بخاطر دارم. از همین رو آزادی من در پرداخت به هر آنچه که می خواهم، تضمین می شود تا بی هیچ محدودیتی بسوی جسورانه ترین رؤیاها و خواسته هایم حرکت کنم. در آتلیه من، هیچ سرمایه گذار عجول و ناشکیبایی حضور ندارد؛ همچنانکه هیچ دپارتمان سرگردان و زیاده خواهی در اینجا به چشم نمی خورد! از همین رو، در لاین HEELY، من برای خودم تصمیم می گیرم تا به خلق عطرهایی بپردازم که خواهان خلق آن ها هستم."

مشاهده عطر های برند heeley

 

Tags: NOSES james heely

ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: