20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

رایحه شوق نگاهی به زندگی حرفه ای Arturetto Landi

رایحه شوق نگاهی به زندگی حرفه ای Arturetto Landi

رایحه شوق

نگاهی به زندگی حرفه ای Arturetto Landi

 

Arturetto Landi متولد 1949 در ایتالیا است. ورود او به جهان عطر، با یک اتفاق ساده و البته پیش بینی نشده رقم خورد و سبب شد تا آرتوره تو، زندگی خود را وقف عطرسازی و ماجراجویی در جهان روایح نماید. لندی، پس از فراغت از تحصیلات دانشگاهی، به منظور یادگیری زبان انگلیسی عازم انگلستان شد. این مقطع، که دوره ای آموزشی به منظور فعالیت در یک شرکت کشتیرانی بود، زمینه ساز آشنایی لندی با جهان عطر شد و او به منظور تأمین هزینه های این دوره آموزشی، بعنوان کارمند پاره وقت در یک کمپانی عطر و اسانس مشغول بکار شد. همین اتفاق ساده، ابعاد پنهان توانمندی ها و نبوغ آرتوره تو را آشکار ساخت و او که روز به روز شیفته و دلباخته عطرسازی و اعجاز روایح می شد؛ اگرچه ادامه فعالیت های تجاری خود را در استرالیا ادامه می داد؛ با این وجود تصمیم گرفت تا عطرسازی را بعنوان حرفه اصلی خود انتخاب کرده و بدین ترتیب، در سال 1979 فعالیت رسمی خود در جهان عطرسازی را آغاز کرد.

لندی که تخصص بالایی در علم شیمی و درک عمیقی از خواص مواد و ترکیبات داشت؛ فعالیت های خود را با یادگیری تکنیک ها و اصول حرفه ای بیس سازی و ترکیب آکوردها در کمپانی Haarmann & Reimer آغاز کرد و پس از کسب مهارت ها و اطلاعات لازم، همکاری با برندها و طراحان عطر را آغاز کرد. او در ادامه  با بسیاری ازکمپانی ها و مراکز بزرگ عطرسازی نظیر Dragoco و Symrise به همکاری پرداخت و به یکی از چهره های مطرح و نام های بزرگ جهان عطر و بطور ویژه، عطرسازی هنری تبدیل شد. لندی، خالق عطرهایی منحصربفرد، پیچیده، چند لایه و بزرگ است که با الهام از دوران کودکی و نوجوانی خود در طبیعت زیبای ایتالیا و یا تلفیق برداشت ها و احساسات عمیق خود از سفر به نقاط مختلف جهان و رویارویی با فرهنگ ها و تمدن های مختلف، طبیعت بکر و ناشناخته آن سرزمین ها و نیز، مواد طبیعی و عصاره هایی که در آن مناطق بعنوان عطر استفاده می شوند؛ خلق شده اند.

عطرهای بیاد ماندنی، زیبا و شگفت انگیزی توسط این هنرمند ارزنده و ستودنی به جهان عطر معرفی شده اند که عمدتا، کمیاب و نایاب و البته ناشناخته هستند. در بخش هایی که در ادامه تقدیم شما خواند شد؛ نگاهی خواهیم داشت به برخی از این آثار ارزشمند که در همکاری با خانه های عطرسازی و برندهای ایتالیایی و آلمانی ساخته شده اند.

 

شروع عطرسازی، در همکاری با برنده های مُد و زیبایی

با شروع دهه 1980 میلادی، لندی، با طراحان عطر و کمپانی های بزرگ، همکاری خود را آغاز می کند و در چندین پروژه بعنوان مشاور و دستیار همکاری می کند. او در اواسط این دهه با کمپانی آلمانی MCM به همکاری پرداخت و عطر موفقی با عنوان Obelisk را در سال 1985برای این برند ساخت. ترکیبی غنی و فریبنده از کهربا که با حجم بالایی از بنزویین، وانیل و نوت های چوبی شکل گرفته و با ادغام در لایه هایی مطبوع و اغواگر از هلو و ایلنگ که با مشک و باریجه آمیخته اند؛ توسعه می یابد. موفقیت این عطر، موجب شد تا همکاری لندی با این برند، ادامه یابد. همراهی نوت های میوه ای با قلبی سبز و پودری از سنبل، ریشه زنبق، رز، بنفشه، زنبق دره و باریجه بر پایه ای از مشک و خزه در Blue Paradise، محصول 1989، آمیزش نوت های میوه ای و مرکبات با غنای تاریک پچولی، عنبر و چوب صندل، بر بستری پودری و گل بو از مشک، ریشه زنبق، یاس و رز در 1900 محصول 1991، و تفسیری مدرن و منحصربفرد از خانواده فوژه با عطر جسورانه وتحسین بر انگیز Twenty Four Evening محصول 1993 که در آن از حجم بالای نوت های جانوری و چرم در کنار تنباکو ونوت های سبز و سرخسی استفاده  شده و با بستری از میوه ها و دارچین آراسته شده؛ تعداد دیگری از همکاری های بیاد ماندنی لندی و MCM هستند.

Diesel، دیگر برند مطرح مد و طراحی است که لندی فعالیت خود با این خانه را در سال 1997 و با جفت مردانه-زنانه Plus Plus آغاز کرد و با عطرهایی همچون Zero Plus Feminine محصول 2000 و جفت زنانه-مردانه دیگری با عنوان Diesel Green محصول 2003 ادامه داد.

 

قرن بیست و یکم، ساخت عطرهای نیش و هنری، درخشش و جاودانگی!

آرتورِتو لندی اگرچه بیش از دو دهه با کمپانی های بزرگ و برندهای مطرح به همکاری پرداخته است؛ اما آنچه که موجب تمایز و برتری لندی نسبت به بسیاری از عطرسازان و هنرمندان معاصر وی می شود؛ دوری از پرکاری و فاصله گرفتن از چرخه تجاری و مادی گرای عطرسازی است. علاوه بر این نگرش، لندی به منظور توسعه ایده های خود و خلق آثاری غنی و قدرتمند بر این اساس، زمان زیادی را به تحقیق، سفر و الهام از پدیده های مختلف کرد و این ایده ها و تجربیات را با تعدادی از خانه های عطرسازی مستقل و گزیده کار ایتالیایی و آلمانی به اشتراک گذاشت.

لاین عطرسازی آلمانی منحصربفرد و ستودنی biehl parfumkunstwerke، یکی از نام هایی است که در نیمه دوم دهه ،2000 لندی، ساخت ترکیباتی پیچیده و روایحی شگفت انگیز را در آن بر عهده می گیرد. این خانه ویژه و مستقل که نام محصولات خود را بر اساس حروف نخست نام و نام خانوادگی هنرمندانی که عهده دار ساخت ترکیب بوده اند و نیز تعداد عطرهایی که توسط این عطرسازان برای خانه خلق شده؛ انتخاب می کند؛ افتخار همکاری با لندی در سه عطر را دارد. al01، محصول 2007 با رایحه ای سبز، رزینی و گیاهی از باریجه و ریحان که با بستری درخشان و خامه ای از هلو، آناناس، ایلنگ و تمشک همراه شده تا در ادامه با قلبی اغواگر و پودری از زنبق و بنفشه همراه شده و با ادغام در لایه هایی عمیق و پیچیده از نرگس، کهربا، مشک و وتیور به کمال برسد؛ یکی از این آثار است. دومین نتیجه این همکاری، در همین سال و با عطر al02 رونمایی شد. رایحه ای مسحور کننده از تلفیق فضاهای مدرن و کلاسیک که از ادغام درخشش نشاط آور نوت های میوه ای همچون آلو و هلو با میخک صدپر،رز و تونکا شکل گرفته است و با فرود در پایه ای گرم، دودی و ادویه ای از کهربا، صمغ ها و رزین ها و نیز دارچین، به اوج پیچیدگی و اثرگذاری می رسد. در سال 2010، سومین عطر خلق شده توسط لندی برای این خانه با عنوان al03 معرفی شد. عطری از تقابل فضاها و نوت های مختلف که در نهایت وقار و توازن با یکدیگر همراه شده اند: چرم، سیوت، عنبر و مشک از یکسو؛ رزماری، اسطوخودوس، نعنا و ترخون از سوی دیگر و نیز پایه ای چوبی، صمغی و ادویه ای از سدر و لادن و انیسه، تشکیل دهنده رایحه ای در هم تنیده از فضاهای جانوری، آروماتیک و دودی شده اند که به زیبایی با لطافت ها و ظرافت هایی گل بو ومرکباتی، همراه شده اند.

Rundholz، دیگر نام ویژه و کمتر شنیده شده آلمانی است که لندی، در ساخت دو عطر با آن به همکاری پرداخته است. 03. Apr. 1968 محصول 2012 با فضایی عرفانی، دودی و عمیق از همراهی صمغ ها و رزین ها با محوریت کندر که با لایه هایی لذیذ و میوه ای همراه شده و بر بستری نرم و مخملی از گل آفتاب پرست جریان یافته اند؛ در کنار Sept.21.1966 محصول 2014 با رایحه ای شگفت انگیز از همراهی درخشش ریواس، مگنولیا و آفتاب پرست، با پایه ای عمیق و تاریک از عود و بخور، دو عطری هستند که توسط لندی برای این خانه ساخته شده اند.

همکاری با تعدادی از خانه های مستقل و کمتر شناخته شده ایتالیایی در دومین دهه از قرن بیست و یکم، آثار ارزشمند دیگری به پرونده لندی اضافه کرد. همراهی رز و گل های سفید با درخشش نشاط آور آناناس و مرکبات بر پایه ای از مشک و عنبر در Colonia Esperidea به همراه عطر Dolce Narciso با نمایشی متفاوت از نرگس و عنبر بر بستری پودری و میوه ای، ماحصل همکاری لندی با لاین Torre of Tuscany است که در سال 2012 ارائه شدند.

I Profumi Del Marmo، دیگر لاین لوکس و مفهومگرای ایتالیایی است که با همکاری لندی سه عطر نفیس و غنی با محوریت نوت های خوراکی و شیرین در سال 2014 ارائه می کند و در سال های 2016 و 2017، با معرفی چهار عطر دیگر در بطری هایی شکیل و چشم نواز، این همکاری را ادامه می دهد.

در سال 2015، لندی عطر تحسین بر انگیز Trastevere را برای خانه Pantheon Roma خلق می کند. رایحه ای مطبوع و گرم از همراهی وانیل و نوت هایی همچون بلوط، فندق و قهوه که بر بستری از گل های سفید در پایه ای گیاهی و دودی ادغام شده اند؛ موفقیت ویژه ای برای Trastevere به ارمغان آورد. Dolce Passione با رایحه ای چند وجهی، خلاقانه و شگفت انگیز که از همراهی نوت های میوه ای نظیر آلو و توت فرنگی با شکلات و زعفران شکل گرفته است و با فضایی گرم و لذیذ و دودی از وانیل، توبر و عسل احاطه شده؛ دیگر عطر تحسین بر انگیزی است که لندی برای Pantheon ساخته و در سال 2016 معرفی شد.

Mythical Woods محصول 2016، دیگر اثر تحسین بر انگیز و ارزشمند لندی است که در همکاری با لاین محبوب و ارزنده Profumi del Forte ساخته شده است. فضایی گرم و تاریک از همراهی سدر، گایاک و صندل با روغن سیپریول که بر بستری ادویه ای و میوه ای، در غنای جانوری مشک و عنبر تنیده، و با رایحه گرم و دودی عسل، کامل شده است.

 

افتتاح لاین عطرسازی شخصی در سال 2014

اگرچه آرتوره تو لندی، عطرهایی ستودنی و بیاد ماندنی در همکاری با خانه های مختلف از خود به یادگار گذاشته است؛ اما راه اندازی لاین انحصاری و اختصاصی Profumi d`Art (Art Landi Profumi) در سال 2014، تعبیر رؤیایی دیرینه و آرزویی بزرگ برای وی بود. آنچه او در این لاین ویژه دنبال می کند، آفرینش، آزادی و تصویرسازی بر اساس ایده ها و الهامات مختلف است. لندی که هدف خود را از راه اندازی چنین خانه ای، معرفی یک شیوه و رویکرد جدید در طرای آکوردها و استفاده از مواد اولیه، و به دنبال آن، ساخت عطرهایی با فضای بویایی جدید و هرم بویایی متفاوت عنوان کرده است؛ به زیبایی از عهده ترجمه چنین تفکر و ایده ای به زبان رایحه بر آمد و با معرفی هفت عطر متفاوت و چالش بر انگیز در سال 2014، توجه مخاطبان و کارشناسان جهان عطر را به خود جلب کرد. این عطرها، علاوه بر برخورداری روایحی متفاوت و به نوعی ساختارشکن، در بسته بندی و بطری های جالب توجهی جای داده شده اند که طراحی آن ها نیز توسط لندی صورت گرفته بود.

Art 01 Acqua Mia، با شروعی درخشان و شاداب از مرکبات، هل، نعنا، ریحان و اسطوخودوس که در قلبی پودری و ظریف از یاس، زنبق و رز آمیخته و شخصیت اصلی خود را در پایه ای عمیق و تاریک از پچولی، عود و وتیور شکل داده است؛ Art 02 Voglie di Mare، غوغایی پر از شادابی و درخشش از نوت های میوه ای، مرکبات، گیاهان تازه و جلبک دریایی بر بستری گل بو و ادویه ای و پایه ای دودی و غنی از چرم، عنبر، سدر و خزه؛ آکورد عنبر شکل گرفته از وانیل، صمغ ها و چوب ها که تاریکی اسرار آمیز خود را با عود و ناگارموتا تقویت کرده و همزمان، تلألوء مطبوع میوه هایی چون سیب، هلو، آناناس و آلو را بر بستری از رز و زعفران به آغوش کشیده است در Art 03 Legni Dolci Bruciati؛ تفسیری شگفت انگیز و منحصربفرد از فضاهای شرقی که از همراهی حجم بالایی از نوت های جانوری همچون سیوت، کستوریم، عنبر و مشک با چرم و عود شکل گرفته و در لایه هایی از پچولی، وتیور و صمغ ها ادغام شده است در Art 04 Il Solo E l'Unico Legno؛ عطری گوارا و ناب از همراهی میوه هایی چون خربزه، تمشک، توت فرنگی، آلو و هلو با مرکبات ومیوه های استوایی با عنوان Art 05 Cocktail Di Frutta Esotica که با لایه هایی گل بو و گیاهی آمیخته شده است؛ Art 06 Esotico Assoluto با فضایی صمغی، کهربایی و چوبی-دودی که با حجم بالایی از میوه ها و گل های سفید همراهی می شود؛ و سرانجام، سمفونی بی همتایی که به رهبری گل صد تومانی و یاس با هنرنمایی ایلنگ، نیلوفر، مگنولیا، هلیو تروپ و شکوفه های پرتقال به اجرا در آمده و با هم آوایی نوت های صمغی و میوه ها، به کمال رسیده است در Art 07 Rosa del Deserto؛ هفت عطر زیبایی هستند که لندی در قالب لاین اختصاصی خود در سال 2014 ارائه کرده است.

دو عطر دیگر بانام های Art 08 Muschio di Liatride و Art 09 Karo Karounde که از فضاهایی میوه ای، گل بو و صمغی و سبز بهره می برند؛ در سال 2017 به این مجموعه اضافه خواهند شد.

 

 

 

 

آنچه از نظر شما گذشت؛ مروری است بر بیش از سه دهه فعالیت هنرمندی گزیده کار، خلاق، اصیل، مبتکر و متعهد در جهان عطرسازی. هنرمندی که با لمس فضای بکر و شگفت انگیز آثار وی، پی به غنا و بزرگی این روایح خواهید برد و در برابر این همه جسارت، بلندپروازی و تصویرسازی، سر تعظیم فرود خواهید آورد. در جهان پر از رنگ و هیاهوی عطرسازی، لندی، برای بسیاری از مخاطبان، آنگونه که باید، شناخته نشده و شاهکارهای این هنرمند ارزنده، آنچنان که شایسته و سزاوار آن هستند؛ در دسترس دوستداران و علاقمندان عطرهای هنری قرار نگرفته است. اما بی هیچ تردیدی، آرتوره تو لندی، یکی از بزرگان دنیای روایح و چهره ای برجسته در این زمینه است که همچنان با عشق و هیجان، به ماجراجویی، مکاشفه و آفرینش در این عرصه، ادامه می دهد.

"عطرسازی، زندگی من، عشق من و شور و نشاط من است. شور و اشتیاق من در این زمینه، نیرویی است که بی توجه به دشواری ها و چالش های این حرفه و فارغ از تمامی موانع، مرا در این راه به پیش می برد. امیدوارم سال های بیشتری در این عرصه فعالیت کنم و عطرهای زیبای بیشتری خلق کنم تا از این طریق، انسان های بیشتری را شاد نمایم."

مشاهده برند های عطر و ادکلن لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: