20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

معرفی بهترین عطرها و ادکلن ها بهترین عطرها با رایحه مشک و آکوردهای جانوری

معرفی بهترین عطرها و ادکلن ها بهترین عطرها با رایحه مشک و آکوردهای جانوری

معرفی بهترین عطرها و ادکلن ها

بهترین عطرها با رایحه مشک و آکوردهای جانوری

 

قسمت دوم

آغاز استفاده از مشک در عطرسازی، به قرن های پنجم و ششم نسبت داده می شود و از این ماده ارزشمند، در عطرهایی که برای پادشاهان و خلفایی که در استانبول و بغداد حکومت می کردند؛ استفاده می شد. مشک، نام ماده ای قهوه ای رنگ با رایحه ای قدرتمند و انگیزاننده است که از غده های واقع در کیسه ای بین دستگاه تناسلی و ناف جنس نر گونه ای خاص از آهو، ترشح می شود. این آهوها که با نام آهوی مشکین یا ختن شناخته می شوند؛ در جنگل های مناطق مرتفع سرزمین های شرقی همچون هند، پاکستان، تبت، چین، مغولستان و سیبری زندگی می کنند و هنگامی که به سن بلوغ می رسند؛ غدد ترشح مشک در بدن آن ها فعال می شود تا از این طریق، جنس ماده را به خود جذب کنند. از گذشته های دور، چنین باوری در مورد مشک بوجود آمد که رایحه شگفت انگیز این ماده، یک انگیزاننده جنسی است و تا به امروز، بحث در رابطه با این موضوع همچنان ادامه دارد. کاربرد مشک، بعنوان ماده ای معطر و خوشبو کننده ای فاخر، موجب شده است تا با وجود تمامی بحث ها و تحقیقات در زمینه ارتباط ویژگی های بویایی آن با فِرِمون و تستسترون، این ماده به جایگاهی ویژه در عطرسازی دست یافته و زمینه ساز موفقیت و استقبال از عطرهایی که ارائه گر چنین فضایی هستند؛ شود.

استفاده از مشک طبیعی، تا اواخر قرن نوزدهم، بسیار رایج بود و از آن جا که از یک آهو مقادیر ناچیزی از این ماده استخراج می شود؛ به منظور تهیه یک کیلوگرم مشک، لازم است تا بالغ بر 160 آهو کشته شوند. این فرایند پیچیده و زمانبر، سبب کمیاب شدن مشک طبیعی و به جریان افتادن بازاری پیچیده و سود آور در رابطه با آن شد که نتیجه آن شکار بی رویه و به خطر افتادن این گونه از آهو بود. از اینرو در سال 1979، استفاده از مشک طبیعی در عطرسازی، ممنوع اعلام شده و بدین ترتیب، خانه ها و طراحان عطر، مکلف به استفاده از آکوردها و نوت های جایگزین مشک در تهیه عطرهای خود شدند. از طرفی، قیمت نجومی و بسیار بالایی که برای مشک طبیعی تعیین شده و در اغلب اوقات، دسترسی به این ماده، فرایندی زمانبر و پر هزینه را بر خانه های عطرسازی تحمیل می کند؛ لذا روند استفاده از ترکیبات صنعتی و مدرن بجای مشک طبیعی، سرعت بیشتری به خود گرفت.

نخستین مشک سینتتیک در سال 1888 و در طی آزمایشی که در آن از مواد منفجره استفاده می شد؛ توسط دانشمندی آلمانی بنام Albert Baur ساخته شد. تولید نخستین مشک صنعتی که "نیترو ماسک" نام گرفت؛ به دلایلی از جمله ایجاد سم در ترکیب با برخی از مواد، متوقف شده و مدتی بعد، خانواده هایی جدید با عنوان polycyclic musk و macrocyclic musk، به چرخه عطرسازی وارد شدند. گروه macrocyclic musk، از گیاهان معطر گرفته می شود و فرایندی طولانی و هزینه بر را تا آماده شدن طی می کند؛ از طرفی، بسیاری از افراد قادر به تشخیص رایحه این دسته از مشک ها در یک ترکیب نیستند و به همین منظور، در عطرسازی مدرن بیشتر از گروه اول یعنی polycyclic musk استفاده می شود. polycyclic musk و در مجموع، مشک های سینتتیک، رایحه ای تمیز و شاداب، شیرین و ملایم، پودری و بعضا فلزی دارند که وجوه جانوری، چرکین و فکال مشک طبیعی را در خود نداشته یا این ویژگی ها در آن ها کمرنگ است. عطرسازان حرفه ای و خانه های نیش و هنری، به منظور ارائه ایده های خود در فضایی قدرتمند و اثرگذار، از ترکیب چندین گونه از مشک های سینتتیک در عطرهای خود استفاده می نمایند.

دلیل این محبوبیت و جایگاه ویژه مشک در عطرسازی را باید در ویژگی منحصر بفرد آن در بالانس یک ترکیب و القای حسی نافذ و اثرگذار از اغواگری و غنا به آن ترکیب، جستجو کرد. علاوه بر این، مشک پایداری قابل توجهی به رایحه می دهد و آهنگ تبخیر مولکول های عطر را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد. اما مشک، تنها ماده جانوری مورد استفاده در عطرسازی نیست و نوت هایی همچون کستوریم (با رایحه جانوری، چرکین و چرمی قدرتمند و گوشه دار که از سگ آبی گرفته می شود)، هیراکس (با رایحه ای گرم و خاکی، چرب و شیرین، رزینی و صمغی که از حل کردن فضولات خشک شده و سنگ مانند خرگوش کوهی در الکل بدست می آید) و سیوِت ( مشک استخراج شد از غده های مقعدی گربه زَبّاد، با رایحه ای فکال، گوشه دار، گرم و چرب) اشاره کرد. محدودیت های زیست محیطی، موجب شده تا نوت هایی همچون کستوریم و سیوِت، به سرنوشت مشک دچار شده و بصورت سینتتیک تهیه شوند. علاوه بر شیوه های متنوعی که به لطف ترکیبات مختلف صنعتی برای بازسازی نوت های جانوری، در دسترس هستند؛ امروزه از مواد طبیعی مختلفی جهت بازسازی روایح جانوری استفاده می شود که از این میان می توان به نوت ها و آکوردهایی همچون چرم و جیر، موی بز، صدف دریایی، موم و عسل، گیاهانی همچون سنبل خطایی (آنجلیکا) و عنبر دانه و ادویه هایی نظیر زیره و میخک خشک اشاره کرد.

عطرهای جانوری، قدرتمند، نافذ، انگیزاننده و چالش بر انگیز هستند و به لطف جسارت، نبوغ و هنر عطرسازان معاصر، از روایحی چند وجهی و فاخر برخوردار هستند که استفاده از آن ها و لمس فضای شگفت انگیز این آثار، برای هر علاقمند به جهان عطر، تجربه ای بکر خواهد بود. در این بخش، ضمن احترام به شاهکارهای Beaver از لاین Zoologist Perfumes و Salome از خانهPapillon Artisan Perfumes، تعداد دیگری از عطرهای برجسته با رایحه غالب نوت های جانوری را تقدیم حضور شما عزیزان خواهیم کرد.

 

 

Loody Gritti

لودی، نمایشی شگفت انگیز، مقتدر و مغرور از یک رایحه جانوری است که در نهایت غنا، لطافت و دلربایی به اجرا در آمده است. رایحه ای عمیق و پیچیده از وجوه جانوری و فکال مشک و عنبر که با چرم و سایه هایی از عود بر آن تأکید شده و با آمیزش وجوه تاریک و دودی عود و چرم بر بستری از نوت های چوبی، ابریشم رز را برای هرچه غنی جلوه دادن این فضا، فرا می خوانند. عطری از فضایی چرکین و جانوری، در تن پوشی ابریشمین و لطیف از رز.

 

 

Dzing! L`Artisan Parfumeur

گرمای چرب و حیوانی، دودی و چرمی این عطر که با پلی از زعفران در لایه هایی از آکورد کارامل، دارچین و نوت های شیرین آمیخته است و با لمسی از شیرینی خاکی و ادویه ای تونکا، کامل می شود؛ شما را مسحور این همه هنر، ظرافت و احساس خواهد ساخت. زینگ، یک عطر جانوری غافلگیر کننده است که باید از آن بعنوان ستاره درخشان مجموعه روایح جانوری یاد کرد.

 

 

Jus Interdit Jovoy Paris

عود، بنزویین و روغن سیپریول که فضایی تاریک، صمغی و عمیق به فضا بخشیده اند با لمسی از لطافت گل ها، بر بستری از پچولی نقش بسته اند تا همراه شایسته ای باشند برای گرمای مطبوع و انگیزاننده هیراکس. عطری زیبا، با مشخصه های خانه ژووی که در نهایت شکوه و تجمل، قدم در گروه آثار مشک-حیوانی گذاشته است.

 

 

Musc Ravageur Frederic Malle

ماسک غاواژه، پس از یک غافلگیری تلخ و دارویی در آغاز؛ در ادامه، عطری از تقابل مشک جانوری و چرکین تقویت شده با نوت های ادویه ای و گیاهی، با گرمای لذیذ و دلچسب وانیل، کارامل و دارچین خواهد بود که با ظرافتی مثال زدنی، در پایه ای دودی، چوبی و آمبری، ادغام شده است.

 

 

Montecristo Masque

مونت کریستو، عطری خاطره انگیز، صمیمی و گرم، در عین حال چالش بر انگیز و مرموز است. رایحه ای برخاسته از وجوه خشک و دودی تنباکو که با نوت های چوبی و چرم بر آن تأکید شده و در ادامه، بسوی فضایی ایندولیک و جانوری از چرم، ادویه ها و هیراکس، حرکت می کند. عطری قدرتمند و در هم تنیده که از فضاهایی آشنا اما پر رمز و راز، سخن می گوید.

 

 

Silver Musk Nasomatto

عطری ساده، درخشان و ظریف از مشک. مشک مدرن و صنعتی که با رایحه ای تازه، خنک و تمیز، با لمسی از فضای آثار لاین نازوماتو ارائه شده است.

 

 

Musk Lorenzo Villoresi

گرم، اغواگر، گیرا و انگیزاننده؛ نافذ و پر زرق و برق. مشک لورنتزو، سفری به ریشه ها و تاریخ مشک است. اشاره ای به اساس و درونمایه مشک: یک رایحه لوکس و وسوسه انگیز. نمایش ویللورزی با مشک، همچون دیگر آثار لاین انحصاری او، بسیار باکیفیت و صیقل خورده است. عطری گرم، خامه ای، پودری، درخشان، ملایم و شیرین از مشک که با لایه هایی از رز و آکورد کهربا غنی شده است.

 

 

Oudh Infini Parfums Dusita

تمامی آکوردها و نوت هایی که جهت شکل دهی فضای شگفت انگیز و پرچالش این عطر بکار گرفته شده اند؛ در هماهنگی و انسجامی خیره کننده به جریان افتاده اند تا زینت بخش لبه های سرکش و جانوری آن شوند. فضایی از سیوت و مشک، چرکین و حیوانی که در خود، لطافت های رز، غنای بنزویین و لمسی عودی-صمغی را جای داده اند. یک تجربه بی مانند و شگفت انگیز از روایح جانوری!

مشاهده عطر و ادکلن های لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: