20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

رنگ آمیزی روایح، حس آمیزی به سبک فاتزولاری مروری بر فعالیت های (برونو فاتزولاری Bruno Fazzolari)

رنگ آمیزی روایح، حس آمیزی به سبک فاتزولاری مروری بر فعالیت های (برونو فاتزولاری Bruno Fazzolari)

رنگ آمیزی روایح، حس آمیزی به سبک فاتزولاری

مروری بر فعالیت های برونو فاتزولاری

 

بی تردید، Bruno Fazzolari را باید یکی از برجسته ترین و خلاق ترین عطرسازان سالیان اخیر در جهان عطر به شمار آورد. نگاه عمیق وی به عطرسازی هنری و پیگیری ایده ای جسورانه و بکر مبنی بر حس آمیزی (تقارن احساسات، تجربه یکی از حواس پنجگانه، با دیگر حواس. مانند تلاش برای عینیت بخشیدن به صداها و روایح و تجربه آن ها از طریق بینایی.) و تلفیق نقاشی و طراحی با عطرسازی، وی را رهسپار مکاشفه ای دور و هیجان انگیز ساخته که با عبور از تمامی چالش ها و توفیق در خلق روایحی مفهومگرا، بکر و ناشناخته، امروزه ، قلمروهای جدیدی برای ماجراجویی و رویاپردازی شهروندان جهان عطر، پیش روی آن ها گشوده شده است. سرزمین هایی برای ساختارشکنی، بلند پروازی و لمس تمامی تفکرات، آنگونه که می خواهیم و فارغ از هر چارچوب و محدویتی. این جهان زیبا و سرشار از طرح و نقش، ماحصل تلاش و آفرینش های طراح صاحب سبک و مستقلی بنام برونو فاتزولاری است که در آتلیه ای کوچک، از آمیزش احساسات و دریافت های عمیق خود با جهان اسرار آمیز روایح، قدم در راه فتح و کشف آن نهاد و با ارائه مجوعه ای از روایح اصیل اما منحصربفرد، غوغایی در دنیای عطرسازی بپا کرد.

حس آمیزی و تقارن احساسات، برای فاتزولاری از مواجه با روایح آغاز شد. روایح، همواره برای او، تداعی گر رنگ ها و فضاهای طراحی شده مختلف هستند که از تلفیق و همراهی این فضاها، برونو همواره متوجه الهامات و ایده هایی بزرگ شده است. تلاش برای نمایش این ایده ها و طرح ها، بدون توجه به گونه ای خاص از هنرهای تجسمی و یا تکیه بر رایحه ای ویژه، از سال ها قبل توسط فاتزولاری آغاز شد. او کار بر روی ساخت چنین مجموعه ای را با در نظر داشتن دنباله ای از روایح منحصربفرد و متفاوت، آغاز کرد و با طراحی فضاهایی شگفت انگیز، که در بردارنده واکنش های حسی مختلفی بودند؛ این مجموعه را توسعه بخشید. با پرداختی ویژه به روغن های اساسی عطرسازی و نیز کار با رنگ ها و طراحی ها، برونو در ادامه مسیر به تعادل و همراهی متوازنی میان روایح و روغن های عطرسازی با عناصر هنرهای تجسمی رسید. توازنی که موجب می شد تا فاتزولاری، با پرداخت به یک حس، بسوی وجه و حسی دیگر حرکت کند: رنگ و طراحی، روشنگر مسیر انتخاب نوت ها و روایح می شوند؛ و در مقابل، نوت ها و روایح، هدایتگر برونو به سمت انتخاب و ترکیب رنگ های مناسب یک طراحی می شوند.

فاتزولاری، که بخوبی ایده مبتکرانه و ناب خود را پرورانده و با موفقیت از مرحله طراحی و پایه ریزی آن عبور کرده؛ با در نظر داشتن چندین فضای بویایی و تلفیق آن ها با فضاهای متعدد و ویژه ای از طرح و رنگ، کار بروی ساخت عطرهای خود را آغاز کرد و در ابتدا، تعدادی از آن ها را بصورت محدود در گالری ها و نمایشگاه ها، ارائه کرد. عطرهایی که با آمیزش چندین حس، واکنش هایی مافوق تصور و شگفت انگیز را در پی داشتند و این نخستین موفقیت های برونو، در ابعادی کوچک؛ اما با دستاوردهایی بزرگ بود. گام بعدی برونو، حرکت بسوی ارائه ترکیباتی حرفه ای و روایحی پیچیده تر بود و در راستای این حرکت، دیدار برونو از مؤسسه عطر Osmothéque و آشنایی با فضای بسیاری از شاهکارهای عطرسازی، ایده ها و تفکرات او را عمیق تر و پیچیده تر از قبل ساخت. فضای هنری چالش بر انگیز و آوانگارد این آثار، که به اعتقاد برونو، از دنیای مد و طبع مخاطب امروزی فاصله دارد؛ او را به ساخت ترکیبی شیپق و جسورانه، اصیل و بروز شده، راهنمایی کرد و بدین ترتیب، او با شروع به ساخت چنین عطری، در کنار چند اثر ویژه دیگر، در سال 2012 فصلی جدید از مکاشفات و ماجراجویی های خود را با محوریت تقارن فضاهای بویایی با دنیای طرح و رنگ، آغاز کرد.

فاتزولاری، لاین اختصاصی عطرهای خلاقانه و شگفت انگیز خود را با معرفی عطر Au Dela در سال 2013، رو نمایی کرد. Au Dela یک شیپغ-فلورال فرا زمینی و بکر با الهام از آثار موزیسین مشهور فرانسوی، Olivier Messaïen، است که در نشاط سبز بهار نارنج و تازگی اغواگر شکوفه های پرتقال شکفته می شود و بر بستری از شه-وانی-ت ایندولیک و اسرار آمیز یاس و لمسی از غنای خاکی دانه های گیشنیز، این فضای درخشان و سبز را در پایه ای عمیق و تاریک از خزه بلوطی و رزین ها، ادغام می کند. پس از این افتتاحیه رؤیایی و بیاد ماندنی، برونو در این سال با ارائه سه عطر دیگر، وجوه متفاوت و خیره کننده ای از ایده ها و تفکرات خود را به نمایش گذاشت. سر آمد این سه عطر، شاهکار منحصربفرد، بکر و چالش بر انگیز Lampblack است. Lampblack عطری از آمیزش تاریکی و روشنایی است که از همراهی وجوه دودی و گیاهی وتیور با تاریکی رزینی-گیاهی ناگارموتا، رایحه ای قیر گونه-جوهری، تلخ و چالش بر انگیز را خلق کرده و این فضای اسرار آمیز را به زیبایی در طراوت و تازگی پرتقال، گریپ فروت و فلفل، ادغام کرده است. پیچیدگی های لذیذ و مطبوع حاصل از آمیزش آکورد زرد آلو و گریپ فروت در پایه ای درخشان و مرموز از مشک، عنبر و آکورد گچ بر بستری سبز و گل بو در Monserrat، در کنار ادای احترامی فاخر و ستودنی به کولون های کلاسیک در Five که از ادغام طراوت لیمو و ماندارین در قلبی گیاهی، سبز و تمیز از رزماری و پتیت گرین حاصل شده و در پایه ای شیرین، عمیق و قدرتمند از چوب ها و نوت های دریایی به کمال رسیده است؛ دو عطر دیگری هستند که در کنار شاهکارهای تحسین شده و بزرگ Au Dela و Lampblack، نخستین حضور برونو در عرصه عطرسازی حرفه ای را به تجربه ای بزرگ و بیاد ماندنی تبدیل کردند.

 

تأثیر ویژه ای که فضای Au Dela بر برونو داشت، در کنار افسون پیچیده و ناب رایحه نرگس، وی را بر آن داشت تا اثر بعدی خود را با تلفیقی از این دو فضا ارائه دهد و بدین ترتیب، عطر بعدی فاتزولاری در سال 2014 با عنوان Au Delà Narcisse معرفی شد. Au Delà Narcisse، رایحه ای مرموز و ناب از ادغام اغواگری های سبز، تازه و خاکی نرگس در پای ای سوخته و نمکین از رزین ها و خزه بلوطی به نمایش می گذارد و به زیبایی، جادوی تازه، ایندولیک و درخشان Au Delà را نیز با خود همراه می کند. الهام از فضای پر تشویش و دلهره آور فیلم "درخشش"، ساخته "استنلی کوبریک"، دستمایه خلق اثر بعدی برونو می شود. اثری پر از چالش، تعلیق و تقابل که به نوعی، ارائه دهنده مفهومی جدید از تلفیق فضاهای بویایی است. Room 237، عطری از آمیزش طراوت مرکباتی-دریایی با بستری چوبی-صمغی است که در فضایی وهم آلود و مرموز، با تغییری شگفت انگیز، ارائه گر یک حس سبز قدرتمند و عمیق ماورای تصور با همراهی حجم بالایی از مشک تمیز و پودری است. رایحه شگفت انگیز این عطر که به زیبایی از همراهی دو فضای متفاوت شکل گرفته است؛ در سال 2015 یک بار دیگر نام برونو را بر سر زبان ها انداخت و اثر خلاقانه او، تمجید و شگفتی علاقمندان و کارشناسان را به همراه داشت.

برونو فاتزولاری، در ادامه شعبده بازی ها و افسانه سازی های خود در جهان عطر، با الهام از ایده ای پیچیده و شگفت انگیز که در میان هنرمندان سوررئال دهه 1920 رواج داشت؛ ایده ها و طرح های خود را با دیگر عطرساز افسانه ای معاصر، Antonio Gardoni، به اشتراک می گذارد تا پس از یکسال تلاش و طرح ریزی به منظور ارائه فضایی غیر قابل پیش بینی و متفاوت، جواهری بی همتا بنام Cadavre Exquis در سال 2016 متولد شود. Cadavre Exquis، منظومه ای از تمام نو آوری ها، خلاقیت، ساختار شکنی و هنر دو هنرمند بزرگ عطرسازی معاصر است. عطری با فضایی خکی و اغواگر از شکلات و کاکائو، بر بستری تاریک و عمیق از وانیل، بی آنکه بسوی ابتذال و مارکت نگری حرکت کند. فضایی مطبوع اما عمیق که در لایه هایی سبز و کافور مانند تنیده شده است و در ادامه، به زیبایی در پایه ای دودی-خاکی، تاریک و عمیق از نوت های صمغی، سوزنی برگ ها و نوت های ادویه ای، ادغام می شود. این رایحه چند لایه و حیرت انگیز، تمام زمان نمایش خود را در هاله ای سرکش و جانوری از سیوِت طی می کند تا Cadavre Exquis، شاهکاری شگرف و نفسگیر باشد که در سال 2016، تحسین و ستایش دوستداران عطر را برای این دو اسطوره جهان عطر به ارمغان آورد.

غنای سبز و کافوری اکالیپتوس که بر بستری چوبی و عمیق از سدر و صنوبر تنیده شده و در لایه هایی دودی، تاریک، تلخ و بکر از آکوردهای غان و زردچوبه ادغام شده اند؛ به زیبایی و به شکل غافلگیر کننده ای با فضایی خاکی-ریشه ای و پودری-کره ای از ریشه های زنبق همراه شده اند تا  Feu Secret در سال 2017، همچنان از ادامه ماجراجویی ها و طراحی های سرشار از رنگ آمیزی های شگرف و بکر برونو، خبر دهد. عطری شفاف و پر از لطافت که در لایه هایی عمیق، تأمل بر اگیز و دودی جریان یافته است.

 

 

Bruno Fazzolari، هنرمندی عالی مرتبه و برجسته در عطرسازی معاصر است که با خلق آثاری ستودنی و جاودانه در مسیر حرکت بسوی ایده هایی بکر و رؤیاهایی بزرگ، نام خود را در زمره هنرمندان افسانه ای و اسطوره های عطرسازی مدرن به ثبت رسانده است. آثار فاتزولاری، به واقع، تجسمی از رنگ، طرح، احساس و فضا هستند که در اعماق خود، لمسی از احساسات و رؤیاهای تجربه نشده را جای داده اند. عطرهایی پیچیده، اما شفاف و پالوده که از آمیزش فضاهای مختلف و تقابل احساسات متناقض شکل گرفته اند تا در نهایت آزادی و شکوه، از رنگ آمیزی روایح سخن بگویند و در جهانی از لمس و ادراک، مخاطبان را به چالش بوییدن رنگ ها و طرح ها فرا بخوانند.

"من یک عطرساز و فعال در زمینه هنرهای تجسمی هستم. در آغاز با الهام از دریافت ها و تجربیات شخصی خودم از تقارن حس ها (حس آمیزی)، ساخت روایح و عطرهایم را آغاز کردم. نخستین عطرهایی که ساختم؛ در کنار طراحی ها و نقاشی هایم، در گالری ها و نمایشگاه ها، عرضه شدند. تمامی عطرهای من دست ساز بود و تولید آن ها، همگی با دست و به تعداد محدود صورت می گیرد. عطرهایی که در کارگاه کوچک من در سانفرانسیسکو کالیفرنیا و با استفاده از با کیفیت ترین مواد اولیه که می توانم پیدا کنم؛ تهیه می شوند. آثاری هنری و انحصاری که تمامی مراحل از تهیه فرمول عطر تا طراحی بسته بندی، با نهایت احترام و عشق، توسط من و گروهی کوچک، خلق شده، ترکیب می گردند، در بطری ریخته شده و در جعبه هایی ویژه، تقدیم مخاطبان می شوند. " (برونو فاتزولاری)

مشاهده سایر مقالات لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: