20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

Le Dandy معرفی عطرهای (د اورسای D ORSAY)

Le Dandy معرفی عطرهای (د اورسای D ORSAY)

Le Dandy

معرفی عطرهای د اورسای

 

Alfred Guillaume Gabriel که با عنوان "کُنت د اورسای" شناخته می شد؛ متولد چهارم سپتامبر 1801 در پاریس است. د اورسای که از چهره های شناخته شده و مورد احترام در میان اشراف زادگان پاریسی در نیمه نخست قرن نوزدهم است؛ شیفته هنرهای تجسمی و دنیای مُد و پوشاک بود. اگرچه فعالیت های هنری وی، بیشتر به ارائه آثار آماتور خلاصه می شود و در این زمینه، اثر قابل توجهی را از خود به یادگار نگذاشته؛ اما در جهان عطرسازی، نام خود را با عطری تحت عنوان Etiquette Bleue جاودانه ساخته است. Etiquette Bleue عطر کلاسیک فاخری است که در سال 1831 بعنوان هیه ای از سوی آلفرد به معشوقه خود، ارائه شده است و ساخت این عطر به آلفرد د اورسای نسبت داده می شود. ترکیبی مرکباتی-آروماتیک که در فضایی درخشان و تازه از آمیزش لیمو، ترنج و پرتقال با رزماری و شکوفه پرتقال شکل گرفته است و بر پایه هایی صمغی و چوبی استوار گشته است. این عطر در سال 2008 و با ساختاری جدید مجددا به علاقمندان عطرهای ویژه و هنری عرضه شد. اگرچه خانه عطرسازی د اورسای، خانه ای با سابقه و اصیل است؛ اما مسیری که تا تولد دوباره در قرن بیست و یکم طی می کند؛ مسیری پرفراز و نشیب است.

علی رغم اینکه کنت د اورسای در دوران حیات خود، لاین عطرسازی و برندی در این زمینه به نام خود راه اندازی نکرد؛ اما شخصیت کاریزماتیک و طبع شاعرانه و روحیات ظریف وی، الهام بخش گروهی از طراحان و علاقمندان به شیوه های عطرسازی در فرانسه شد تا لاین عطرسازی ویژه ای را با الهام از کنت د اورسای راه اندازی نمایند. عنوان این خانه عطرسازی لوکس Compagnie Francaise des Parfums d'Orsay (کمپانی عطرسازی فرانسوی د اورسای) بود که در سال 1908 با هدف توسعه شیوه های عطرسازی لوکس و فاخر فرانسوی و با تأثیر از میراث هنری به یادگار مانده از کنت د اورسای، راه اندازی شد. بنیانگذاران این خانه عطرسازی، از هیچ تلاشی در راستای موفقیت این خانه دریغ نکردند و با پرداختی قدرتمند و فاخر به تمامی ابعاد در مسیر خلق یک عطر باشکوه، در همان سال های نخست به موفقیت های بزرگی دست یافتند. بطری های گرانبهای عطرهای خانه د اورسای که از کریستال های نفیس لالیک و باکارات ساخته شده بودند؛ عصاره های معطر بی مانندی در خود جای داده بودند که با استفاده از بهترین مواد طبیعی و مرغوب ترین ترکیبات نادر ساخته شده بودند. این عطرهای زیبا، نظر دوستداران آثار فاخر و هنری را به خود جلب کرده و خانه عطرسازی د اورسای، در آن سال ها از جایگاه رفیعی در نزد علاقمندان عطر و اشراف زادگان برخوردار بود.

همراهی لیمو با مشک و اسطوخودوس بر بستری سبز و ادویه ای در Chevalier محصول 1911، آمیزش شکوفه ها و برگ های مرکبات بر بستری درخشان و تازه که در لایه هایی از علوفه های خشک، موم و چوب ها جریان یافته اند در Tilleul محصول 1915، ترکیب درخشان و رایحه لذتبخش حاصل از آمیزش آکوردهای آلو، هلو و آناناس با نوشیدنی ها که با قلبی از گرمای اغواگر و ناب دارچین، هل، زنجبیل و جوز همراه شده اند و در پایه ای عمیق اما درخشان از تنباکو، بنزویین، صمغ تولو و چوب ها ادغام شده در Le Dandy محصول 1925 و رایحه شگفت انگیز حاصل از همراهی نوت های گل بو با عنبر و خزه در Intoxication محصول 1937، نمونه ای از آثار درخشان و بسیار موفق خانه عطرسازی د اورسای در آن سال ها به حساب می آیند.

علی رغم این دوران درخشان و صعود به قله های موفقیت، این خانه ارزنده، در نیمه دوم قرن بیستم، اسیر رکود و انزوا شد و با وجود ارائه آثاری زیبا و ستودنی، موفق به در هم شکستن حصار این رکود نشد. Arome 3 محصول 1943 با درخششی آروماتیک و پر تلألوء از مرکبات، نوت های گیاهی و اسطوخودوس که بسوی قلبی گل بو و ادویه ای از ایلنگ، یاس، میخک خشک و مریم گلی می خزد و در پایه ای چوبی، صمغی، وتیوری و خزه ای کامل می شود؛ نمونه ای از این آثار است.

داستان درخشش و موفقیت عطرهای خانه د اورسای، پس از آشنایی Marie Huet با عطرهای این خانه آغاز می شود. "ماری هوئت" که مجذوب تاریخ این لاین عطرسازی، فلسفه ساخت عطرها و نیز رایحه دلنشین و مسحور کننده آن ها شده بود؛ در سال 2007 تصمیم به احیای عطرهای د اورسای و ارائه آثار موفق این لاین عطرسازی در فروشگاه ها می گیرد تا بدین ترتیب علاقمندان به عطرهای هنری، یکبار دیگر فرصت آشنایی با آثار نفیس خانه د اورسای را پیدا کنند. ارائه عطرهای موفقی نظیر Etiquette Bleue و Tilleul در سال 2008، آغاز دوران جدید د اورسای در جهان عطر بود. در سال 2010،  علاوه بر ارائه عطرهای ارزنده دیگری نظیر Le Dandy در قالب فرمولی جدید، جفت زنانه این عطر با رایحه ای غنی و سرشار از همراهی هلو و ایلنگ با قلبی از دارچین، میخک خشک و یاس که در پایه ای از تنباکو، عسل و بنزویین ادغام شده اند؛ معرفی شد. علاوه بر جفت La Dandy، در همین سال عطری ستودنی با عنوان L'Intrigante معرفی شد. رایحه ای اغواگر که شروعی موزون و پویا از رز همراه شده با فضای پودری و درخشان نوت های گل بو با رایحه برجسته کاملیا را که به غنای صمغ ها و رزین ها، وانیل و تازگی مرکبات آراسته شده را، در پایه ای گرم، مطبوع، میوه ای و شیرین از مشک، جیر و آلدهاید ادغام می کند.

تفسیری مدرن و اغواگر از عطر بیاد ماندنی Tilleul، با عنوان Tilleul Pour La Nuit در سال 2012 به مجموعه آثار این خانه اضافه شد. رایحه ای وسوسه گر و اسرار آمیز از همراهی گل های بابونه با قلبی درخشان و ظریف از شکوفه های لیمو و آویشن که بر پایه ای از موم و گل های سفید، در فضایی غنی و افسونگر کامل شده است. در کنار بازسازی عطرهای موفق د اورسای در قالب ترکیباتی مدرن، ماری هوئت معرفی آثار جدید خانه را با وسواس و دقت ویژه ای دنبال کرده و پس از تمرکزی طولانی مدت بر روی ساخت آثار جدید، در سال 2014 مجموعه ای جدید تحت عنوان Al-Kimiya  به آثار خانه اضافه شد. پرداختی فاخر به فضاهای شرقی و مواد گرانبهایی همچون عود و عنبر. Ambre et Musc که آکورد آمبر حاصل از همراهی وانیل، بنزویین، تولو و نوت های چوبی را با پایه ای افسونگر و ظریف از مشک ادغام کرده است؛ به همراه نمایشی عمیق و اسرار آمیز از وجوه دودی، جانوری، دارویی و صمغی عود در لایه هایی از چوب صندل و کهربا در Oud et Bois، دو عطر این مجموعه هستند که در سال 2014 معرفی شدند.

 

 

"کُنت آلفرد د اورسای"، از نخستین روزهای راه اندازی خانه عطرسازی "د اورسای" تا به امروز و در تمام فراز و نشیب هایی که بر مسیر فعالیت های این خانه بوده است؛ همواره چهره اصلی و نقش اول این لاین عطرسازی به شمار می رود. جذابیت ها و طبع شاعرانه او، داستان عاشقانه و هیجان انگیز وی و نیز ظرافت اشرافی و نافذ این چهره در کنار نگرش مدرن و اقدامات پیشگامانه وی در جهان مد و زیبایی، مهم ترین عوامل موفقیت این خانه عطرسازی بوده اند. خانه عطرسازی د اورسای، با تکیه بر چنین مشخصه هایی از کنت د اورسای، به خلق روایح لطیف و روحنواز خود دست زد و با به یادگار گذاشتن مجموعه ای از فرمول های ارزشمند و منحصربفرد، پیمودن مسیر را در ادامه برای دوستداران عطرهای هنری آسان ساخته است.

د اورسای، یکی از مصادیق حقیقی و ارزشمند عطرسازی فاخر و هنری در فرانسه است. لاین عطرسازی ویژه ای که اساس خود را بر پایه هایی از کیفیت، سادگی، شخصیت، اغواگری و ستایش خلاقیت و اصالت، بنا نهاده است تا ارائه گر مجموعه ای غنی و عمیق از روایحی باشند که سادگی شگفت انگیز خود را در فضایی الهام گرفته از شخصیتی تأثیرگذار و پر جاذبه به نمایش می گذارند.

 مشاهده عطر های برند D ORSAY

 

 


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: