20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

یک طراحی ساده و اصیل مروری بر فعالیت های (لیز مورِسLiz Moores)

یک طراحی ساده و اصیل مروری بر فعالیت های (لیز مورِسLiz Moores)

یک طراحی ساده و اصیل

مروری بر فعالیت های لیز مورِس

 

قفسه لباس های مادر بزرگ و عطرهای ویژه و جالب توجه او که ابزار بازی های کودکانه Liz Moores را فراهم می ساختند؛ نخستین تجربه های وی از جهان روایح را رقم زده و بدین ترتیب از همان روزها عشق به عطر و روایح، در وجود او ریشه زد. روایح جذاب و تجربه ماجراجویی های بویایی، لیز را بسوی شناخت بیشتر از عطرها سوق می داد و پس از تجربه آشنایی با عطرهای ساده اما جذاب دوران نوجوانی در مدرسه، او خیلی زود به جهان عطرهای فاخر و تاریخ ساز دهه هشتاد میلادی قدم گذاشت و رؤیاهای ماجراجویانه و زیبای خود را با شاهکارهای آن سال های جهان عطر، گسترش داد.

با درکی ویژه از عطر و دنیای روایح و نیز برخورداری از شناختی عمیق نسبت به آثار ارزنده این هنر، لیز مورِس قدم در راه عطرسازی و خلق ترکیبات مورد نظر خود گذاشت. لیز که علاقه ویژه ای به عطرهای کلاسیک و فضای خاص و اصیل این آثار داشت؛ همواره مخالفت و برائت خود نسبت به چرخه تجاری شده و مادی گرای عطرسازی در دهه نود را اعلام کرده است. همین برائت از چرخه عاری از خلاقیت و اصالت عطرسازی است که مورس را به فکر انجام اقدامات تازه و خلق آثار معطر جدید با تکیه بر اصول کلاسیک عطرسازی می اندازد. مورس کار خود را با ساخت روغن های درمانی و آرامش بخشی که از مواد طبیعی گرفته می شدند آغاز کرد. استقبال قابل توجهی که از سوی سفارش دهندگان این محصولات بعمل آمد؛ لیز را بر آن داشت تا بسوی ساخت عطرهای اختصاصی خود حرکت کند و ایده های مختلفی که در نظر دارد را به اجرا گذارد. یکی از این ایده ها، استفاده از نوشیدنی های الکلی بجای بکار بردن الکل های عطرسازی در ترکیب بود که نتیجه فاجعه بار این اقدام، لیز را بر آن داشت تا زمان بیشتری صرف یادگیری اصول و شیوه های ترکیب سازی کند. مطالعه کتاب ها و مقالات متعدد عطرسازی، آموخته ها و داشته های لیز را گسترده و عمیق تر از قبل کرد و به مدت دو سال، لیز دوره عطرسازی خود آموز ویژه ای را پشت سر گذاشت. دوره ای که علاوه بر یادگیری فرمول ها و تئوری ها، با کار بر روی مواد اولیه و آشنایی با ویژگی های آن ها و نیز خصوصیات هر یک از این مواد در ترکیب با یکدیگر، همراه بود.

پس از طی دوره خود آموزی فشرده اما ارزشمند دو ساله، لیز به سطح قابل قبولی از مهارت و اعتماد بنفس برای فعالیت رسمی در عطرسازی رسیده بود. با این وجود، برای تثبیت تمام این آموخته ها، لیز وارد دوره عطرسازی انجمن عطر شد و در طی این دوره، مورِس علاوه بر تسلط در ساخت بیس ها و آکوردها، تجربیات ارزشمندی در رابطه با مارکت و تهیه مواد و ملزومات راه اندازی یک لاین عطرسازی را کسب کرد. آشنایی با این موارد، با توجه به شرایط آن روزهای لیز بسان مانعی بزرگ و قله ای فتح نشدنی بنظر می رسید. محدودیت بودجه و عدم تمایل به همکاری با سرمایه گذار از جانب لیز و محدودیت ها و قوانین خاص تولید کنندگان روغن های عطرسازی و طراحان بطری در نقطه مقابل، وی را بر آن داشت که با اتخاذ رَویه ای ویژه، این مسیر دشوار را طی کند.

به منظور عبور از این شرایط، لیز کار بر روی خانه عطرسازی خود را با حد اقل بودجه و امکانات آغاز کرد. بعبارت دیگر، خانه عطرسازی لیز، در منزل شخصی او و با حد اقل هزینه ها و امکانات در سال 2011 و با عنوان Papillon Artisan Perfumes پایه گذاری شد. با راه اندازی این لاین عطرسازی مستقل و ویژه، شرایط برای ورود لیز به جهان عطر سازی فراهم شد و او که هرگز تصور نمی کرد روزی بعنوان یک عطرساز در این عرصه فعالیت کند؛ حالا این امکان را داشت تا به رؤیاها و ایده های خود، جامه عمل بپوشاند. اساس ساخت عطرهای لاین پاپیون بر مبنای شیوه های کلاسیک استوار است. ساخت ترکیباتی که نیمی از آن ها با استفاده از مواد و روغن های طبیعی و نیم دیگر با به کار گیری ترکیبات جدید و مواد سینتتیک، ساخته شده است. اگرچه نحوه ساخت ترکیب ها از اصول کلاسیک پیروی می کند؛ اما در چارچوب تفکرات لیز، محدودیت و تقلید، هیچ جایگاهی ندارند و او بی هیچ محدودیت و هراسی، از تمامی رؤیاها، الهامات، برداشت ها و نگرش های خود در خلق روایح این لاین عطرسازی بهره می گیرد. پس از صرف زمانی سه ساله و ساعت ها کار بر روی خلق روایح مورد نظر لیز مورِس، سر انجام نخستین مجموعه از عطرهای ساخته شده بدست این هنرمند در ژوئن سال 2014 به جهان عطر معرفی شدند.

سه عطر معرفی شده از سوی لیز در قالب آثار لاین پاپیون، روایحی بکر، متفاوت و پالوده هستند که به زیبایی از دغدغه ها و جهان بینی او سخن می گویند. نگاهی به جهان پیرامون از زاویه صداقت، نوع دوستی، عشق و تعهد که موجب می شود تا این روایح منحصر بفرد، توجه همگان را به خود جلب کرده و هر مخاطبی مسحور دنیای زیبا و بی آلایش، اما ناب و با شکوه لیز گردد.

Anubis، آغازگر داستان سرایی های معطر و شاعرانه لیز است. چالش بزرگ لیز در شروع فعالیت های خود نیز همین ساخت عطر بود. چرا که فرمول اولیه این عطر به دلیل ممنوعیت استفاده از روغن خالص یاس، کنار گذاشته شد و لیز پس از ساعت ها و روزها تلاش، به فرمول این عطر رسید. عطری عمیق و شگفت انگیز که با حجم بالایی از صمغ ها و روغن های مومیایی کردن اجساد در مصر باستان ساخته شده و از اینرو لیز، آنرا Anubis نامید. ترکیب نامتعارف اما بیاد ماندنی و بکری از همراهی مر و کندر با گل پایا و زعفران که اساس جیر مانند و فاخر این عطر را شکل داده و به کمال می رسانند.

Tobacco Rose دفاع تمام قد لیز از رایحه محبوب و جاودانه رز است که در چرخه صنعتی و بی روح عطرسازی، مورد بی مهری قرار گرفته است و لیز با ارائه رز در فضایی آلوده، چرکین و عمیق که از آن را از اغواگری های تصنعی و زنانه دور کرده است؛ همگان را غافلگیر می کند. عطری جسورانه که از شروعی صمغی، شکلاتی و کمی سبز، در لایه هایی خزه ای، دودی و جانوری ادغام می شود تا هر مخاطبی را شیفته فضاسازی هنرمندانه و متفاوت لیز سازد. Angélique ادای دِین مورِس به عطر ناب و نایاب زنبق پالاییدا است. ترکیبی آمیخته از فضاهای پودری، چوبی و صمغی که به زیبایی با ریشه زنبق، میموسا، سدر و کندر شکل گرفته است و در نوازش جادویی و درخشان اوسمانتوس، جاودانه می شود.

پس از موفقیت لیز مورِس با نخستین مجموعه از آثار خانه پاپیون، وی در سال 2015 یکبار دیگر دوستداران عطرهای هنری را مسحور نبوغ و هنر خود کرد. لیز در این سال شاهکار بی بدیل و غیر قابل وصف Salome را به جهان عطر تقدیم کرد. این عطر تحسین شده و شگفت انگیز، چهره ایندولیک یاس را با سرکش ترین و جانوری ترین ابعاد مشک همراه ساخته و با ترکیبی نامتعارف اما شگرف از همراهی رز، میخک و ادویه ها با کستوریم و سیوت، ترکیب گل بو-اورینتال بی مانندی را ارائه می دهد که به شکل اعجاب انگیزی در پایه ای درخشان، تازه و شفاف فرو می نشیند. پس از درخشش لیز با این شاهکار جاودانه، همگان از او بعنوان یکی از برترین هنرمندان عطرسازی معاصر یاد کرده و علاقمندان عطرهای هنری و عاشقان ماجراجویی در دنیای روایح، منتظر هنرنمایی این بانوی ارزنده در آینده هستند.

 

 

لیز مورِس، هنرمندی خلاق، متعهد و منحصر بفرد است. عشق، آرامش، صمیمیت و صداقت، در تمامی ابعاد شخصیتی و حرفه ای این طراح عطر متجلی است. بانویی عاشق طبیعت و سادگی که با عبور از موانع دشوار و چالش های متعدد، آرزوها و خواسته های خود را در قالب طرح های بویایی ساده اما اصیل و بکر خود، بر آورده ساخته است.

"بسیاری از آثار من، با تأثیرپذیری بسیار عمیق از دوره های تاریخی، مفاهیم عاشقانه و ادبی، مردم، طبیعت و آثار هنری خلق شده اند. همچون یک نقاشی یا بخشی از یک شعر، این آثار بسان قطعاتی هستند که از میان اسطوره ها استخراج شده و با هم ترکیب شده اند تا اثری کاملا بدیع شکل گیرد. این مجموعه، نمادی از فلسفه من است که صداقت، درستکاری و کمال ناچار به خلق آثاری زیبا هستند!" (لیز مورِس) 

معرفی سایر نوز های سایت لوکس بایر


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: