20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن

رایحه های مصور، عطرهای ادبی، عطر به عطر با فردریک مال (frederic malle)

رایحه های مصور، عطرهای ادبی، عطر به عطر با فردریک مال (frederic malle)

روایح مُصوَر، عطرهای ادبی

عطر به عطر با فردریک مال

 

 فردریک مال در سال 1962 در فرانسه متولد شد. وی در خانواده ای پرورش یافت که سابقه ای درخشان در جهان رایحه ها داشته و پدربزرگ فردریک مال؛ "سرژ هافتله- لوییش"؛ از اصلی ترین بنیانگذاران عطرسازی در خانه "دیور" بود و مادر وی نیز از طراحان هنری مطرح عطرهای همین خانه به حساب می آمد. فردریک مال در سال 1988 وارد کمپانی معتبر "رور" می شود و فعالیت های خود در عطرسازی را آغاز می کند. سال ها فعالیت در این زمینه دیدگاه عمیقی در رابطه با استفاده از مواد اولیه به او می دهد و وی توانایی خارق العاده ای در تعادل بویایی و ارائه ترکیبات استاندارد و ویژه به دست می آورد. این توانایی ها و درک عمیق؛ فردریک مال را قادر می سازد تا به بررسی موشکافانه و دقیق ترکیبات، کیفیت مواد به کار رفته و دقت و ظرافت صرف شده به منظور خلق ترکیبی یکپارچه و متعادل؛ بپردازد. بینش عمیق و نگرش های خاص فردریک موجب شد تا او برای ادامه فعالیت خود در جهان عطر مسیری متفاوت و ویژه را انتخاب نماید. مسیری که به تولید عطر همچون آفرینش اثری هنری نگاه می کند و فردریک مال؛ رَویه ای بسیار متفاوت از آنچه که در سال های پایانی قرن بیستم در جریان بود را برمی گزیند.

عطر فردریک مال

"بازگشت به اصول اولیه" ایده ای است که "فردریک مال" برای احیای صنعت عطرسازی در اوایل قرن بیست و یکم اجرا می کند. این دیدگاه ساده که به مثابه چالشی برای روند به تکرار افتاده عطرسازی در سال های پایانی دهه نود است؛ ایده ای بکر و بی سابقه است که با تکیه بر خلاقیت جمعی از برترین هنرمندان معاصر به اجرا درمی آید. در دورانی که تمرکز صنعت عطر سازی بر نام ها و موفقیت در مارکت بود؛ فردریک مال در اقدامی ساده اما خلاقانه توجهات را به اصول و ریشه ها جلب می کند و مجددا عطرسازی هنری و فاخر را به جریان می اندازد.

ایده ساده اما بسیار هوشمندانه فردریک مال، راه اندازی خانه ای بود که با عطرسازان بزرگ به همکاری می پردازد و به آن ها اختیار تام می دهد تا با استفاده از مرغوب ترین و کمیاب ترین مواد اولیه؛ آزادانه هنر و خلاقیت خود را در خلق فضاهایی بکر و منحصربفرد به کار گیرند تا نتیجه کار خلق آثاری نفیس باشد که بر روی هر یک از آنان؛ نام خالق اثر درج شده است. اگرچه فردریک مال در ساخت آثار سخت گیری ها و وسواس ویژه ای دارد؛ اما "کنار گذاشتن هر آنچه غیر ضروری و تزیینی است"؛ دیدگاه اصلی وی در ساخت ترکیبات است که هنرمندان موظف به رعایت آن هستند.

پس از صرف وقت و هزینه بالا و پشت سر گذاشتن پروسه ای طولانی با همکاری گروهی از برترین عطرسازان معاصر؛ مجموعه ای بزرگ و نفیس در سال 2000 ارائه می شود که تمام توجهات را به خود جلب می نماید. مجموعه ای مشتمل بر نُه عطر فاخر و منحصربفرد که حاصل تلاش گروهی خلاق و هنرمند بود؛ ورود فردریک مال به جهان عطر را اعلام می کند. نخستین عطر این مجموعه "ل پارفوم د تِرِز" است. شاهکاری بی همتا که اسطوره جهان عطر؛ "ادموند رودنیتسکا"؛ در اواخر دهه پنجاه برای همسر خود ساخته و به عنوان عطری ویژه و انحصاری ارائه شده بود. به منظور جاودانه ساختن این اثر باشکوه؛ خانواده رودنیتسکا فرمول این عطر جادویی را در اختیار فردریک مال قرار می دهند تا در قالب این مجموعه فاخر ارائه گردد و نیز این افتخار نصیب فردریک مال شود تا بر روی نخستین عطر مجموعه خود نام هنرمند فراموش نشدنی جهان عطر؛ ادموند رودنیتسکا؛ درج شود. "ل پارفوم د ترز" آغازی مقتدرانه برای فردریک مال بود. عطری اغواگر از همراهی نوت های میوه ای، مرکبات و رز با پایه منحصربفردی از همراهی چرم، سدر و وتیور که رایحه متمایز و پیچیده آن بار دیگر نام رودنیتسکا را بر سر زبان ها انداخت و به عنوان یک شروع فوق العاده؛ زمینه ساز جلب توجهات به دیگر آثار فردریک مال در این سال شد.

عطر گل بوی حاصل از همراهی گل میخک، میموسا و یاس در پایه ای از وانیل و چوب صندلِ "آن فلو د کاسیس" اثر "دومنیک روپیون"، ترکیب ادویه های گرم و خشک با لطافت رز، شمعدانی و مرکبات در پایه ای از سدر و پچولی در عطر "نوآ اِپیسس" ساخته "مایکل رودنیتسکا"، همراهی شاعرانه و درخشان فلفل و گیشنیز با گل پر و توت اُرُس در پایه ای از سدر و مشک در عطر "آنجلیک سو لا پویی" اثر "ژان کلود النا"، ترکیب زنبق پودری و مشک با قلبی افسونگر از گل های بنفشه، یاس و مگنولیا و پایه ای چوبی و دودی در "آیریس پودر" ساخته "پیِر بوردن"، ترکیب دریایی و گل بوی "لیس مدیترانه" با پایه ای درخشان و اغواگر از مشک و وانیل اثر "ادوارد فِلِشِر"، ترکیب گرم، شیرین و حیوانی حاصل از همراهی ادویه ها، مشک و وانیل در "مشک قاواژه" ساخته "موریس روسل"، ترکیب ساده، بدیع، درخشان و ناب "اِن پاسِنت" از همراهی سنبل، خوشه های گندم و نوت های آبی و میوه ای اثر "اولیویا جیاکوبتی" و عطر ساده اما سراسر لطافت و اغواگری "لیپستیک رز" در فضایی پودری و گل بو حاصل از همراهی بنفشه، رز، مشک و وانیل که توسط "رالف اِشویگر" عرضه شد؛ هشت عطر دیگری بودند که در سال 2000 توسط فردریک مال معرفی شدند تا آغازی ویژه و به یاد ماندنی برای فردریک مال و خانه منحصربفرد او در جهان عطر رقم بخورد.

عطر FREDERIC MALLE

ماحصل دومین همکاری فردریک مال و ژان کلود النا؛ عطر آروماتیک- مرکباتی "کولون بیگارِید" محصول 2001 است که از همراهی نوت های ادویه ای و آلدهاید با علوفه های خشک؛ فضایی متناقض و جذاب با درخشش بهارنارنج ارائه می کند. ترکیب متفاوت و تازه ای از این عطر با محوریت رز که نوت های مرکباتی و گیاهی در آن برجسته شده اند و پایه ای از چوب سدر دارد در سال 2002 تحت عنوان "بیگارِد کنستانترِی" توسط النا معرفی شد. رایحه درخشان و منحصربفرد این عطر تحسین همگان را بر انگیخت و موفقیت هایی ویژه به ارمغان آورد. "وتیوِر اِکسترا اوردینِیت" دیگر محصول معرفی شده توسط فردریک مال در سال 2002 است. عطری وتیور محور که از شروعی مرکباتی و درخشان به قلبی ادویه ای و خاکی می رسد و در پایه ای چوبی و دودی فرود می آید. این عطر نمایشی عمیق و فاخر از وتیور است که از نبوغ هنرمند ارزنده ای به نام "دومنیک روپیون" حاصل شد و در سال های بعد الهام بخش بسیاری از برندها در ساخت عطرهای وتیوری شد.

سال 2003؛ سال درخشش فردریک مال با عطر "لئو د هیوِر" است. چهارمین همکاری فردریک مال با هنرمند ارزنده جهان عطر؛ ژان کلود النا؛ عصاره زمستان است؛ رایحه ای ناب و عمیق در فضایی گرم، پودری و اغواگر از همراهی زنبق، مشک و عسل که با ترکیبی ساده؛ اثری عمیق و فراموش نشدنی به جا می گذارد. همچنین در این سال عطر گل بو و میوه ای "آن رز" در زمینه ای ویژه از ترکیب عسل و شراب سرخ توسط "ادوارد فِلِشِر" خلق می گردد که معیاری فاخر و بی مانند برای سنجش عطرهای گل بو و میوه ای به شمار می رود. از آنجا که وسواس نشأت گرفته از دیدگاه های خاص فردریک مال موجب می شود تا فرایند ساخت هر عطر پروژه ای زمان بر باشد که شش تا هجده ماه زمان صرف ارائه یک ترکیب می شود؛ از اینرو در سال 2004 اثر جدیدی توسط خانه معرفی نمی شود و فعالیت ها بر تولید محصولات جانبی نظیر شمع و محصولات زیبایی متمرکز می شود.

ادکلن FREDERIC MALLE

جهان عطر در سال 2005 به راز غیبت نسبتا طولانی فردریک مال پی می برد و زمانی که شاهکار جاودانه "کارنال فلاور" معرفی می شود؛ همگان مسحور و شگفت زده از این عطر افسونگر؛ لب به تحسین و ستایش می گشایند. کارنال فلاور عطری ناب و عمیق است؛ حاصل تلاشی هجده ماهه برای ارائه نمایشی سراسر درخشش و تجمل از عصاره گل مریم که سراسر عشق، نور و رنگ است. این اثر باشکوه که با محوریت گل مریم در فضایی سبز و تازه و درخشان از همراهی یاس و اکالیپتوس سِیر می کند که با یلنگ و نوت های میوه ای؛ نرم و شهوانی شده؛ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان برترین عطر مدرن با محوریت گل های سفید است.

2007 سال رونمایی از همکاری فردریک مال با یکی دیگر از هنرمندان بزرگ است. ترکیب آروماتیک- مرکباتی "آوت رِیجِس" ساخته "سوفیا گروجسمن" که در فضایی درخشان اما عمیق از همراهی نوت های مرکباتی، میوه ای و سبز در پایه ای از چوب سدر و مشک فرود می آید؛ بار دیگر همگان را به تحسین فردریک مال واداشت. همچنین در این سال عطر فراموش نشدنی "فِرنچ لاور" اثر "پیر بوردن" در فضایی درخشان از همراهی سدر، خزه بلوطی و وتیور در بستری گیاهی، ادویه ای و صمغی معرفی می شود. دومین همکاری فردریک مال و "موریس راسل" عطر ویژه و متفاوت "دَنس تز برس" است که در سال 2008 معرفی می شود. این عطر یک شاهکار چوبی و پودری است که شخصیت متمایز خود را از ترکیب ظریف و هنرمندانه سوزنی برگ ها و فضای دودی با بنفشه و یاس شکل می دهد و در پایه ای از چوب های نفیس به همراه ترکیبات سینتیک فرود می آید. دیگر همکاری جاودانه و بزرگ فردریک مال با "دومنیک روپیون" در سال 2009 معرفی می شود. "ژرانیوم پور موسیو" عطری پیچیده و چند وجهی است که زمان زیادی صرف تهیه آکورد شمعدانی در این عطر شده است. تلاش و دقت نظری که نتیجه آن آفرینش عطری بی همتا از همراهی شمعدانی و نعنا با قلبی ادویه ای و پایه ای صمغی و چوبی است.

دومین دهه از فعالیت های خانه فردریک مال با عطر "پورترِیت آو اِ لِیدی" محصول 2010 و اثری از "دومنیک روپیون" آغاز می شود. عطری زیبا با محوریت رز که در بستری سبز؛ توسط نوت های میوه ای و کهربا غنی و لذیذ شده و در پایه ای شرقی از پچولی و چوب صندل به کمال می رسد. پس از ارائه این عطر باشکوه؛ فردریک مال در سال های 2011 و 2012 اثر جدیدی معرفی نمی کند و بر فعالیت های جانبی خانه تمرکز می کند. سابقه درخشان فردریک مال که علاقمندان دنیای روایح از غیبت های نسبتا طولانی وی؛ خاطرات بسیار خوبی دارند؛ همگان را بیش از پیش مشتاق معرفی اثر جدید می کند.

سال 2013 انتظارها به سر می رسد و پس از غیبتی طولانی؛ از محصول جدید که در همکاری "برونو یووانویچ" ساخته شده رونمایی می شود. "درایس وَن نوتن" ترکیبی شرقی و گرم از صمغ ها، ادویه ها، چوب صندل و وانیل است که فضای لذیذ و ویژه آن بازخوردهای ضد و نقیضی به همراه داشت. نگرانی ها و دلخوری هایی که از معرفی "درایس ون نوتن" ایجاد شده بود با محصول 2014 فردریک مال یعنی "لَیل" به اوج رسید. عطری کاملا شرقی از عود و رز که باور ارائه چنین اثری از سوی  فردریک مال و "دومنیک روپیون" کمی دور از ذهن بود. برای بازگشت به روزهای درخشان گذشته و عبور از چالش ایجاد شده؛ نیاز به همکاری با هنرمندی دیگر بود و این بار فردریک مال اثر جدید خود را در همکاری با "کارلوس بِنایم" تولید می کند. "او د مگنولیا" به روال آثار گذشته؛ با بهره گرفتن از ترکیبی ساده؛ رایحه ای درخشان و تازه از مگنولیا، ترنج و وتیور در پایه ای از خزه بلوطی و پچولی ارائه می کند.

فردریک مال

بازگشت با شکوه فردریک مال

2015 سال بازگشت باشکوه فردریک مال و دومنیک روپیون با کولون درخشان، سبز و مرکباتی "کولون ایندلِبایل" بود. این عطر ساده و درخشان نویدبخش بازگشت فردریک مال به روزهای موفق گذشته است و یک بار دیگر تحسین همگان را بر انگیخت. درخشش فردریک مال در سال 2015 به همین عطر ختم نمی شود و عطر خارق العاده "موسیو" اثر "برونو یووانویچ" که از شروعی مرکباتی، الکلی و دودی به قلب بی نظیری از پچولی و چوب سدر می رسد؛ قدرت این خانه در خلق ترکیبات ساده اما عمیق و ناب را برای همگان اثبات می کند.

  آفرینش های خانه فردریک مال همچنان ادامه دارد و نگرش عمیق و خاص فردریک مال که با هنر گروهی از برترین عطرسازان معاصر همراه شده؛ امروزه علاقمندان بسیاری را شیفته آثار نفیس خود کرده؛ چنانکه همگان بی صبرانه در انتظار آثار جدید فردریک مال در این خانه هستند. این میزان از اعتبار و مقبولیت؛ ریشه در تفکرات و عقایدی دارد که ستون های این خانه از نخستین روز بر آن ها استوار شده اند و در سایه همین نگرش خاص است که غالب آثار این خانه فضایی روایی و مصوَر دارند. همین ایده ها و نگاه خاص است که موجب می شوند گاه یک عطر بر مبنای آمیزش دو یا چند ترکیب ساخته شده و به مثابه یک تابلوی نقاشی نفیس جلوه گر شود و گاه منتج به آفرینش عطر بر اساس احساسات ساده است که با شوقی بزرگ تلاش می شود تا یک عطر بازتابی عمیق و باشکوه از این احساسات انسانی باشد تا همچون شاهکاری ادبی به نظر برسد. تابلوی نقاشی یا شاهکار ادبی؛ هر عنوانی که برای آثار نفیس این خانه انتخاب شود؛ تقدیری درخور و شایسته است.

 آفرینش هنرمندانی والا مرتبه که خالق اثری بدیع و مبتکرانه هستند و با ایده های ویرایشگری خوش قریحه و ژرف اندیش به نام فردریک مال پیراسته و جلاخورده می شوند تا صرفا یک عطر خوشبو که به زودی فراموش  خواهد شد؛ نباشند؛ راز محبوبیت و درخشش "اِدیشنز د پارفوم فردریک مال" است.

مشاهده عطر های این برند عطر فردریک مال

 

 

 

 

   


ویکی عطر wikiAtr همه ی برند های عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

نظر خود را بنویسید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نخواهد شد)
   سایت/ وبلاگ:
* متن پیام یا نظر شما:
کد داخل تصویر را بنویسید: