20 هزار تومان تخفیف اولین خرید

با ثبت ایمیل در خبرنامه luxbuyer


کانال تلگرام عطر و ادکلن
نقد و بررسی عطرFarina Eau de Cologne
 مطالب کاربردی، جذاب و سرگرمی در زمینه عطر و ادکلن   شروع شده با کافه رایحه   2018-02-05 16:58:35 +03:30   پاسخ ها: 1    مشاهده شده: 167

 1. کافه رایحه
  کافه رایحه Administrator کارمند لوکس بایر تهران
  نقد و بررسی عطرFarina  Eau de Cologne

  احتمالا وقتی جووانی باتیستا فارینا این نامۀ برادرش رو دریافت کرد تصور نمیکرد برادرش (جووانی ماریا فارینا) مهمترین عطر قرن هجدهم و یکی از مهمترین عطرهای تاریخ رو ساخته باشه. چه بسا خود عطرساز هم که این نامه رو تو سال ۱۷۰۸ مینوشت از این سرنوشت فرخنده خبردار نبوده. بنابراین نامه ای که به دست جووانی باتیستا رسید سند مهمی شد که شاهد تولد عطری هست که فارینا رو به یکی از موفقترین تجار قرن هجدهم و دوران روکوکو تبدیل میکنه: او دو کولون. عطری که در همه اعصار تاریخ تا امروز دلباختگان جدی داشته و سرمنشاء خیلی از عطرهای بعد از خودش شده و در سال ۱۷۲۷ کالج پزشکی شهر کُلن بهش نشان افتخار رو هدیه کرده.

  جووانی ماریا فارینا (پس از اقامت در کُلن آلمان یه یوهان ماریا فارینا تغییر نام داد) در سال ۱۶۸۵ در روستای سانتا ماریا ماژوره (Santa Maria Maggiore) که به دست اجدادش و شش خاندان دیگه در سال ۱۴۳۰ در منطقۀ پییِدمونت شمال ایتالیا (Piedmont) تاسیس شده بود، بدنیا اومد. در چهارده سالگی مادربزرگش قدرت بویایی اون رو کشف میکنه و اون رو به پسرش (دایی جووانی) در هلند معرفی میکنه تا آموزشهای لازم برای عطرسازی رو ببینه. و این آموزش و ماجراهایی که این وسط رخ میده و از نوشتنش صرف نظر میکنم، نهایتا منجر به تولید عطری میشه که فارینا به افتخار شهری که در اون اقامت داره آبِ کُلن نامگذاریش میکنه.

  Eau de Cologne (آب کُلن) تو دوران خودش یک سنگ مبنی و عطری استثنایی بود که کیفیتی مثال زدنی داشت. اواخر دوران باروک نهضت روکوکو سبک و سیاق جدیدی به جامعۀ اروپا بخشید. روح هنر روکوکو از هر چیز جدید، متفاوت و عجیب غریبی استقبال میکرد و فارینا با او دو کولون این دوران رو مزیّن کرد. ترکیبی جسورانه و متمول و در عین حال ساده و خوانا از روایح طبیعی مرکبات که فارینا با دقت و وسواس انتخابشون میکرد. برای مثال برگاموت که رایحۀ محوری این عطر هست توی ابعاد ۵ تا ۷ سانتیمتر وقتی هنوز سبز هست چیده میشده و فقط پوستش استفاده میشد. جدا از برگاموت، بادرنگ، لیمو، نارنگی، بهارنارنج هم توی ترکیب این عطر جا دارن. تعجبی نداره که شفافیت خارق العادۀ این عطر که به طرز عجیبی حس تازگی و شادی کودکانه داره اون رو سریعا به یک عطر مطرح و مورد علاقۀ چهره های سرشناس اروپا و جهان تبدیل کرد.

  محبوبیت او دو کولون توی سادگی و ناپیچیدگی عناصرش هست. ترکیبی بسیار سبک، ترش، خوشمزه و مفرّح با لبه های آکواتیک و تمیز و کمی نمکی. شروعی سبز و خوشمزه با بوی پوست برگاموت و نارنگی، که رایحه ای نمکی و مرکباتی حمایتش میکنه، و بستری سبز و گلی و شکوفه مرکباتی تا نیم ساعت سر میرسه و عمر عطر اینجا به پایان میرسه. این ترکیب بسیار ناپایدار جادویی توش نهفته که نمیشه ازش دل کند.

  اما این ترکیب منحصر بفرد اولین نمونه تو دستۀ خودش نبود. ماجرای اینکه چطور فارینا به این فرمول میرسه از حوصلۀ بحث ما خارجه اما شایعاتی مدعی هستن که فرمول از ترکیبی به نام Acqua della Regina کپی برداری شده¹. این شایعه میتونه بی اساس هم باشه چرا که تاریخ تمدن های اژه ای و مدیترانه ای (مخصوصا تو شمال آفریقا، ایتالیا و یونان) حاکی از این هست که استفاده از عطر برگاموت و شکوفه پرتقال برای تازه کردن قوای بدن و فرار از گرمازدگی از امور روزمره بین ساکنین این نواحی بوده که از دیرباز مرسوم بوده. همچنین پیش از اختراع الکل و انتشار اون از قلمرو اسلام و عرب به سایر نقاط دنیا، عصاره مرکبات توی آب به روش تقطیر سرد بدست میومد که واژۀ Eau (به معنی آب) هم از همین واقعیت پرده برمیداره.

  استفاده از Scented Waters (آبهای معطر) چه به صورت نوشیدنی و چه برای استحمام یا تمیز کنندۀ موضعی توی فرهنگهای مدیترانه ای و اژه ای نه تنها امری روزانه بوده و توسط اکثر طبقات اجتماعی استفاده میشده بلکه کاربردهای پزشکی داشته و ترکیبات مختلفی از این آبها برای درمان ناخوشیها توسط کشیشها و پزشکان اعصار گذشته مستند شده. این حقیقت که این آبها توسط همه اقشار استفاده میشده روی این نکته که برای ساخت این محلولها از مصالح بوم-آورد و در دسترس استفاده میشده تاکید میکنه. بماند که در مواردی نادر برای اقشار بالادست ترکیبات خاص و پیچیده با مصالحی که در منطقه یافت نمیشده هم توی مستندات تاریخی قلم خوردن که یکی از معروفترین اونها عطری قابل شرب با پایۀ الکل هست مربوط به قرن ۱۴ میلادی به نام آب مجار (Hungary Water) که به نام آکوا میرابیلیس (Aqua Mirabilis) هم شناخته میشده. برخی محققین معتقد هستن ایدۀ ساخت آب مجار و خیلی از آبهای معطر که مثل آب مجار قابل شرب و شفا بخش هستن از ترس بجامانده از دوران مخوف طاعون سیاه (۱۳۵۳-۱۳۴۶ میلادی) شکل گرفت. توضیح در مورد آب مجار رو بذاریم برای بعد. فعلا صحبت سر اینه که عطر آقای فارینا شاید و شاید هم نه یه کپی از عطری باشه که کاترین دی مدیچی میزده (پانویس رو بخونین). هر دوی اینها ترکیباتی بسیار ساده هستن که ریشه توی فرهنگ آروماتراپی مدیترانه و اژه دارن.

  رایحۀ همۀ گونه های مرکبات توی یک خصیصه با هم مشترک هستن: حس نشاط و سرزندگی. همه انواع مرکبات میتونن حس تازگی و رلکس شدن بدن. به همین دلیله که این گونه های گیاهی بین اقوام این مناطق جایگاه محترمی دارن. همین حس سرشار از نشاطِ او دو کولون هست که باعث شده طی ۳۰۰ سال تولید بی وقفه مورد حمایت مشتری هایی وفادار باشه. ناپولیون بناپارت بین این مشتری ها چهره ای برجسته و متفاوت هست چرا که ناپولیون این عطر رو به صورت گالونی و یک بطری در روز استفاده میکرده. از وان حمام گرفته تا شستن دست و از خیس کردن گردن و پس گردن گرفته تا معطر کردن لباسها.

  دو دسته عطر هرگز از شر کپی و تقلید خلاص نمیشن: عطرهایی که ترکیب ساده دارن و عطرهایی که مُد میشن و طرفدار زیاد پیدا میکنن. او دو کولونِ فارینا هر دو خصیصه رو داره! نوۀ نوۀ فارنیا، ژان ماری ژوزف فارینا (Jean Marie Joseph Farina)، که در پاریس زندگی میکرد روی این فرمول تغییراتی ایجاد کرد و فرمول خودش رو با نام Jean Marie Farina Eau de Cologne در سال ۱۸۰۶ بیرون داد و در سال ۱۸۶۲ دو سال پیش از مرگش فرمول رو به شارل اَرمند راجر (Charles Armand Roger) و شارل ماغسیال گَلِت (Charles Martial Gallet) فروخت. این دو عزیز هم شرکت Roger&Gallet رو تاسیس کردن و این عطر رو با اسم Jean Marie Farina Eau de Cologne Extra Vielle تولید کرده و فروختن. با در نظر گرفتن اینکه این وسط چندین عطر با نام Eau de Cologne بیرون اومدن و مشهور شدن (به عنوان مثال Maurer&Writz 4711 Eau de Cologne) احتمالا حدس زدین این وسط چه بازی خر تو خر فروش سهام و فرمولی رخ داده. این فرمول به چندین نفر در آن واحد فروخته شده که اونها هم به کسان دیگه فروختن و دادگاهها و دعوا و شکایتها و باقی قصه… اما جالب اینجاست که فرمول اصلی هنوز در انحصار خود برند فارینا مونده و لو نرفته!

  امروز او دو کولون دیگه یه نامِ ثبت شدۀ یک برند نیست. بلکه بخاطر گستردگی نامش یه دستور پخت و یه نام با پرستیژ حساب میشه و میبینین که از شنل و هرمس گرفته تا تییری موگله و گرلن و خیلی برندهای دیگه یا عطر با نام کولون و او دو کولون دارن، یا با غلظت او دو کولن عطر ساختن.


  1. آکوا دلا رجینا (Acqua della Regina به معنی آب ملکه) عطری بود که برای کاترین دی مدیچی (Catherine de Médicis ملکۀ فلورانسیِ فرانسوی ها و یکی از مطرحترین چهره های خاندان مدیچی) در سال ۱۵۳۳ توسط عطرسازان کلیسای سانتا ماریا نوولا ساخته شد. این عطر امروز با اسم Santa Maria Novella Acqua di Colonia تولید میشه.

  منبع : گروه سمور
  کافه رایحه, 2018-02-05 16:58:35 +03:30


 2. ویکی عطر wikiAtr خرید سمپل عطر و ادکلن همه ی برند های عطر و ادکلن

  (برای ارسال موضوع، لازم است ثبت نام کنید)

گزارش تخلف

دلیل خود را بنویسید

ورود به انجمن | ثبت نام در انجمن | شرایط و قرارداد ها| راهنما!